Α” ΕΣΚΑΒΔΕ: Ξεκίνημα με νίκη για την Ομόνοια Ναυπάκτου

spo-omonoia-basket-andres‏

Με νίκη ξεκίνησε η Ομόνοια Ναυπάκτου στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου του πρωταθλήματος Α” ΕΣΚΑΒΔΕ. Παίζοντας συγκροτημένα και βελτιώνοντας την αμυντική της κυρίως επίδοση επικράτησε στο Μεσολόγγι του τοπικού Λέοντα με 48-82. Στα ευτράπελα του παιχνιδιού μπορεί κανείς να αναφέρει το γεγονός ότι το ιατρικό team της Ομόνοιας είχε αυξημένη δουλειά σε αυτό το παιχνίδι, αφού τουλάχιστον 3 παίκτες της ομάδας χρειάστηκαν “μπαντάρισμα” κατά τη διάρκειά του!

Στο παιχνίδι οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με αρκετά λάθη και νευρικά. Το αρχικό 4-0 των γηπεδούχων γρήγορα μαζεύτηκε από τους παίκτες του Κώστα Παπούλια, οι οποίοι όμως δεν μπορούσαν να πάρουν μια διαφορά και να τη διατηρήσουν. Από τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου όμως οι Ναυπάκτιοι έσφιξαν στην άμυνα περιορίζοντας το δρόμο προς το καλάθι τους, κάτι που έδωσε αυτοπεποίθηση και εύκολα καλάθια στην επίθεση. Το καλό πρώτο δεκάλεπτο (13-22) ακολούθησε ένα εξίσου καλό δεύτερο, με αποτέλεσμα το 20-37 του ημιχρόνου. Η Ομόνοια συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και σε όλο το δεύτερο ημίχρονο παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να πιέσουν και παρά τις πολλές αλλαγές που έριξαν το ρυθμό του αγώνα, ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Επόμενο παιχνίδι είναι το τοπικό ντέρμπι με τον συντοπίτη Παπαχαραλάμπειο Α.Σ. Το Σάββατο 21 Δεκεμβρίου στη Ναύπακτο, ώρα 19.00.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 06-15, 17-28, 12-17 (48-82)

Ομόνοια Ναυπάκτου (Κώστας Παπούλιας): Κουτσογιάννης 30(3), Βλαχογιάννης 21(2), Μπίμπας 9(1), Κωνσταντίνου 6, Παπούλιας 8(1), Παντελίδης 4, Κουγιουμτζής 2, Δημητρελος 2, Παρασκευόπουλος