Βόλος-Παναιτωλικός: Η προϊστορία στη Super League

Ο Βόλος υποχωρεί στις τελευταίες αγωνιστικές και θα επιδιώξει την επιστροφή στις νίκες, έχοντας απέναντί του τον Παναιτωλικό που παλεύει να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις.

Ο Παναιτωλικός κινδυνεύει να χάσει κι άλλο έδαφος, αφού οι δύο ομάδες που τον ακολουθούν παίζουν μεταξύ τους. Δείτε τα όσα αναφέρει η προαναγγελία της Super League:

Ο Βόλος

Χάνοντας από τον Ολυμπιακό την Κυριακή στο πρωτάθλημα και από τον Παναθηναϊκό στο Κύπελλο, ο Βόλος συμπλήρωσε πέντε επίσημους αγώνες χωρίς νίκη, αλλά και έξι στο πρωτάθλημα.

Με δύο βαθμούς στα έξι τελευταία παιχνίδια, υποχώρησε κι άλλο βαθμολογικά, καθώς με τους 12 στα πέντε πρώτα ήταν πολύ ψηλά.

Ο Βόλος συνεχίζει να σκοράρει εύκολα, έχοντας βάλει 19 γκολ στο πρωτάθλημα και μόνο ένα παιχνίδι από τα 13 επίσημά του τελείωσε χωρίς γκολ. Από αυτά τα 19 έχει μόλις πέντε στο πρώτο ημίχρονο.
Δεν πηγαίνει καλά όμως αμυντικά, αφού μόνο ο Ατρόμητος έχει δεχτεί περισσότερα.

Πρώτοι σε αγώνες: Ρομέρο, Μπαρτόλο και Φαν Βερτ από 13.
Πρώτοι σε γκολ: Φαν Βερτ 6, Μπαρτόλο 4, Ροσέρο 3.

Μέχρι τώρα

12.09.2021: Βόλος – Λαμία 2-1 (Μπαρτόλο, Φαν Βερτ)
19.09.2021: Απόλλων Σμύρνης – Βόλος 1-3 (Φερνάντες, Φαν Βερτ, Μπαρτόλο)
23.09.2021: Βόλος – Ατρόμητος 3-0 (Ροσέρο, Φαν Βερτ, Τερεζίου)
26.09.2021: Παναθηναϊκός – Βόλος 5-1 (Γκιουλέν)
02.10.2021: Βόλος – Αστέρας Τρίπολης 2-1 (Φαν Βερτ, Φεράρι)
17.10.2021: ΠΑΟΚ – Βόλος 4-4 (Φαν Βερτ, Μπαρτόλο, Ροσέρο, Ρινέρ)
24.10.2021: Βόλος – ΑΕΚ 1-3 (αυτογκόλ)
27.10.2021: Πανσερραϊκός – Βόλος (Κύπελλο) 1-3 (Μπαρτόλο, αυτογκόλ, Ροσέρο)
01.11.2021: Ιωνικός – Βόλος 1-1 (Όρος)
07.11.2021: Βόλος – Άρης 1-2 (Όρος, κόκκινη Γκρίλο, κόκκινη Μπαριέντος)
20.11.2021: Βόλος – ΟΦΗ 0-2
28.11.2021: Ολυμπιακός – Βόλος 2-1 (Φαν Βερτ)
01.12.2021: Παναθηναϊκός – Βόλος (Κύπελλο) (Φερνάντες)

Το πρόγραμμα

04.12.2021: Βόλος – Παναιτωλικός
11.12.2021: ΠΑΣ Γιάννινα – Βόλος
15.12.2021: Λαμία – Βόλος

Ο Παναιτωλικός

Το τρίτο στη σειρά εκτός έδρας παιχνίδι του παίζει ο Παναιτωλικός, μετά την ήττα στη Λεωφόρο για το πρωτάθλημα και τη νίκη στο Βόλο επί της Νίκης για το Κύπελλο. Και αυτό θα είναι στο Βόλο, για το πρωτάθλημα αυτή τη φορά.

Έχει χάσει τα έξι από τα επτά τελευταία για το πρωτάθλημα, ωστόσο αυτή η νίκη επί του Απόλλωνα τον κρατάει στη 12η θέση της βαθμολογίας. Είχε πέντε βαθμούς στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια, αλλά πήρε τρεις στα επτά τελευταία.

Έχει δεχτεί γκολ και στα πέντε εκτός έδρας παιχνίδια του, ωστόσο με τον Παναθηναϊκό ήταν η πρώτη φορά που άντεξε στο πρώτο ημίχρονο. Αμέσως πριν είχε δεχτεί τέσσερα γκολ από τον Άρη και δύο από τον ΠΑΣ στο πρώτο ημίχρονο.

Πρώτοι σε αγώνες: Λούι και Κορνέλιους από 13.
Πρώτοι σε γκολ: Βέργος 5, Καρέλης και Ντουάρτε από 2.
Μέχρι τώρα
11.09.2021: Παναιτωλικός – Αστέρας Τρίπολης 0-0
19.09.2021: Ατρόμητος – Παναιτωλικός 1-2 (Βέργος, Ζεστέντ)
22.09.2021: Παναιτωλικός – ΠΑΟΚ 1-2 (Χόρχε Ντίας)
26.09.2021: Λαμία – Παναιτωλικός 2-2 (Ντουάρτε, Βαρόνε)
03.10.2021: Παναιτωλικός – ΑΕΚ 1-3 (Βέργος)
17.10.2021: Παναιτωλικός – ΟΦΗ 1-2 (Καρέλης)
24.10.2021: Άρης – Παναιτωλικός 5-1 (Βέργος)
27.10.2021: Παναχαϊκή – Παναιτωλικός (Κύπελλο) 1-2 (Καρέλης, Βέργος)
30.10.2021: Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 1-2 (Βέργος)
06.11.2021: ΠΑΣ Γιάννινα – Παναιτωλικός 3-0
21.11.2021: Παναιτωλικός – Απόλλων Σμύρνης 1-0 (Φλόρες)
28.11.2021: Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός 2-0
01.12.2021: Νίκη Βόλου – Παναιτωλικός (Κύπελλο) 0-1 (Ντουάρτε)
11.12.2021: Παναιτωλικός – Ιωνικός
14.12.2021: Αστέρας Τρίπολης – Παναιτωλικος

Μεταξύ τους
Είναι μόνο δύο σεζόν μαζί στην κατηγορία, αλλά έχουν παίξει έξι φορές. Έχουν μοιρασμένα αποτελέσματα, με τέσσερα παιχνίδια να τα κερδίσει ο γηπεδούχος και άλλα δύο να έρχονται ισόπαλα.

Στο Βόλο ο Παναιτωλικός έχασε με 3-2 στην πρώτη του επίσκεψη και 3-1 στα Playoffs τον περασμένο Απρίλιο, ενώ είχε πάρει 0-0 στην κανονική διάρκεια.