sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Βόλος-Παναιτωλικός 3-1: «Ναυάγησε» στον Παγασητικό

Κατεβαίνοντας μάλλον για… «εκδρομή» στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός «ναυάγησε» στον Παγασητικό κόλπο, ηττώμενος με 3-1 από τον Βόλο.

Παρά το «τσουβάλι» ευκαιριών στο δεύτερο μέρος τα «καναρίνια», άξια της μοίρας τους, γνώρισαν ήττα που δίνει την δυνατότητα σε ΟΦΗ και ΑΕΛ να «χτίσουν» διαφορά σε περίπτωση νικών τους, αφήνοντάς τον πιθανώς ακόμη και στην τελευταία θέση.

Η διαπίστωση πλέον είναι ότι η υπόθεση της παραμονής καθίσταται πλέον πάρα πολύ δύσκολη…

Σε διάταξη 4-2-3-1 και με μία αλλαγή σε ότι αφορά τα πρόσωπα η ενδεκάδα του Παναιτωλικού. Κνετ στα γκολποστ, Περέιρα, Τσότσαλιτς, Καρασαλίδης και Μεντίνα (αντί Τσιγγάρα) στην άμυνα. Εντινγκά και Ταχάρ στον άξονα, ο Μεντόσα σε ρόλο «δέκα». Ντίαζ και Αριγίμπι οι δύο ακραίοι, Βέργος στην «κορυφή».

Το πρώτο ημίχρονο

Ο Παναιτωλικός δέχθηκε γκολ από τα… αποδυτήρια. Στην πρώτη επίσκεψη του Βόλου στην εστία του Κνετ, ο Ριένστρα με ξερό και δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κνετ για το 1-0. Όπως ήταν λογικό η εξέλιξη αυτή «σόκαρε» τα «καναρίνια», που δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν λάθος του Κλέιμαν στο 9′.

Στιγμές αργότερα, ο Ταχάρ έκανε χέρι σε σουτ, με τον Σιδηρόπουλο να υποδεικνύει φάουλ εκτός περιοχής. Με χρήση VAR επιβεβαιώθηκε ότι η παράβαση ήταν εντός περιοχής, με τον Μπουένο να διπλασιάζει τα τέρματα των γηπεδούχων στο 12′.

Στο 15′ καλό σουτ του Αλγερινού πέρασε άουτ. Ο Βόλος με ευκολία διατηρούσε τον Παναιτωλικό μακριά από την εστία του, με την ομάδα του Δέλλα να ανοίγεται για να πιέσει, δεχόμενη αρκετές αντεπιθέσεις. Ένα ακόμη σουτ του Ταχάρ στο 29′ μπλόκαρε ο Κλέιμαν. Μεγάλη στιγμή για του γηπεδούχους με τον Περέα στο 31′ πέρασε άουτ.

Στο 36′, από κόρνερ του Αριγίμπι ο Περέα έκανε χέρι στην περιοχή. Μετά από αρκετή ώρα και με τη χρήση VAR ο Σιδηρόπουλος υπέδειξε πέναλτι, με τον Βέργο να μειώνει σε 2-1. Στιγμές αργότερα ο Αριγίμπι έκανε επικίνδυνο γύρισμα με τους αμυνόμενους να απομακρύνουν τελευταία στιγμή.

Η άμυνα του Παναιτωλικού ωστόσο εξακολουθούσε να είναι «παιδική χαρά». Αφού πρώτα ο Μπάρτολο στο 42′ απώλεσε τετ-α-τετ, ο Μήτογλου από κοντά μετά από κόρνερ έκανε το 3-1 στο 43′, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο

Ο Παναιτωλικός σκόραρε με τον Ντίαζ στο ξεκίνημα του ημιχρόνου, ωστόσο το γκολ σωστά ακυρώθηκε για οφσάιντ του Τσότσαλιτς στο ξεκίνημα της φάσης. Ο Δέλλας στο 52′ πέρασε στο γήπεδο Καρέλη, Μανθάτη και Ντάλσιο.

Η ομάδα του Αγρινίου ήταν εντελώς ακίνδυνη. Στο 66′ ο Βόλος στην αντεπίθεση απώλεσε μεγάλη στιγμή, με τον Κνετ να σώζει, όπως έκανε και στο 67′ αλλά και στο 68′, απέναντι στον Μπαρτόλο.

Απευθείας φάουλ του Αριγίμπι και σουτ του Καρέλη δεν απείλησαν τον Κλέιμαν. Ο Ντάλσιο έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία στο 72′, με τον Αριγίμπι να του δίνει έτοιμο γκολ αλλά ο Πορτογάλος είδε τον Κλέιμαν να του αρνείται το γκολ. Σέντρα σουτ του Περέιρα στο 73′ πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Ο προπονητής του Παναιτωλικού έκλεισε τις αλλαγές του με Ντουάρτε και Γιάκολις αντί των Περέιρα και Αριγίμπι. Ο Σάντος στο 76′ πλάσαρε στα χέρια του Κνετ. Στο 79′, ο Μανθάτης έκλεψε και σέντραρε ωστόσο ο Βόλος στάθηκε τυχερός με το 3-1 να παραμένει.

Φτάνοντας στο 86′, ο Βέργος από ασίστ του Γιάκολις σημάδεψε το δοκάρι του Κλέιμαν ενώ ο Ντουάρτε έστειλε το σουτ του στις κόντρες. Σουτ του στο 87′ πέρασε ψηλά. Παρά τον «μονόλογο» μέχρι το τέλος του αγώνα τίποτα δεν άλλαξε, με το 3-1 να είναι το τελικό σκορ.

-Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός παρήγαγε αρκετές τελικές. Καταγράφεται στα θετικά μόνο για λόγους… αριθμητικούς. Ουσία, δηλαδή γκολ, δεν υπήρξε.

-Απελπιστικό ξεκίνημα, παιδικά λάθη στην άμυνα μέσα σε λίγα λεπτά ο Παναιτωλικός ηττούνταν με 2-0. Παίκτες που ουδέποτε μπήκαν στο γήπεδο με συνειδητοποίηση του πού και το γιατί παίζουν.

-Τσότσαλιτς και Καρασαλίδης, παίκτες με εμπειρία οι οποίοι έμοιαζαν με… 17χρονα παιδάκια. Λάθη αδικαιολόγητα τα οποία κόστισαν.

-Τρία γκολ σε ένα ημίχρονο. Δεύτερο (στα τελευταία τρία) παιχνίδια που συμβαίνει αυτό.

-Για ορισμένες από τις αλλαγές του Δέλλα έχουν εξαντληθεί τα όποια σχόλια. Ο Ντάλσιο μπήκε ξανά στο γήπεδο και απώλεσε διπλή ευκαιρία, κλασική μάλιστα. Κατά τα λοιπά, υπήρξε το γνωστό «βαρίδι» στο παιχνίδι του Παναιτωλικού. Ο δε Γιάκολις ήταν απαράδεκτος, για ένα ακόμη παιχνίδι.

-Δεκαπέντε τελικές αλλά το «ταμείο» έγραψε ένα γκολ.

Ο Τάσος Σιδηρόπουλος διαιτητής της αναμέτρησης. Καταλόγισε δύο πέναλτι εκατέρωθεν με τη χρήση VAR στο πρώτο μέρος. Ακύρωσε σωστά για οφσάιντ το γκολ του Ντίαζ, ελέω Τσότσαλιτς στο δεύτερο μέρος. Καλή η διαιτησία του έμπειρου ρέφερι.

Μοναδικός διασωθείς ο Νίκος Βέργος. Πάλευε μόνος του στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχε το γκολ του Παναιτωλικού και συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και στην επανάληψη. Έτρεχε να μαρκάρει σε όλο το γήπεδο και ήταν ο μόνος που έβγαλε στο γήπεδο το στοιχειώδες φιλότιμο. Άτυχος στο δεύτερο μέρος, είδε ωραία προσπάθειά του να καταλήγει στο δοκάρι.

Δέχθηκε από έναν «χαλαρό» Βόλο τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας τραγική αμυντική εικόνα. Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός βελτιώθηκε, έκανε αρκετές τελικές αλλά δεν σκόραρε και μοιραία ηττήθηκε με 3-1.

Η ήττα πολύ πιθανό να τον αφήσει ακόμη και στην τελευταία θέση όταν τα υπόλοιπα ματς για την αγωνιστική έχουν ολοκληρωθεί ενώ είναι πραγματικά απορίας άξιο το πώς θα μπορέσει η ομάδα αυτή να κάνει την υπέρβαση, διότι περί τέτοιας θα πρόκειται, ώστε να παραμείνει στην κατηγορία.