Βόλεϊ: Πρώτη νίκη για τους άνδρες της Ομόνοιας

spo-omonoia-andres

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Βʼ Εθνικής έκανε η ανδρική ομάδα της Ομόνοιας Ναυπάκτου. Κέρδισε το Σάββατο 30 Νοεμβρίου στο κλειστό του Παπαχαραλαμπείου σταδίου, τον Άρατο Κιάτου με 3-1 κατακτώντας τους τρεις πρώτους της βαθμούς σε Εθνική κατηγορία.

Η Ομόνοια μπορεί να έχασε το πρώτο σετ αλλά στη συνέχεια βρήκε ρυθμό, είχε διάρκεια στο παιχνίδι της και κατάφερε να πάρει τα τρία επόμενα σετ φτάνοντας στην πρώτη της νίκη.

Καλύτερος ο Άρατος στο ξεκίνημα πήρε μικρό προβάδισμα που γρήγορα όμως εξανεμίστηκε. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το 17-17 έχοντας σημειώσει ως εκείνο το σημείο 13 ισοπαλίες. Ο γηπεδούχοι έκοβαν μόνοι τους το ρυθμό τους κάνοντας λάθη σε κρίσιμα σημεία, δίνοντας το δικαίωμα στον Άρατο όχι μόνο να είναι μέσα στο παιχνίδι αλλά από ένα σημείο και μετά να ξεφύγει και να πάρει το σετ με 21-25.

Άλλη ομάδα ήταν όμως η Ομόνοια στο δεύτερο σετ. Ένα 3-0 στο ξεκίνημα με πρώτο σέρβερ τον Παυλόπουλο και επτά συνεχόμενοι πόντοι με τον Σπύρο Παπαηλιόπουλο να σερβίρει έβαλαν από την αρχή την Ομόνοια με 10-1 στη θέση του οδηγού. Οι παίκτες του Γιώργου Μητρόπουλου έχοντας πολύ καλό ρυθμό ήταν εντυπωσιακοί στην επίθεση καθαρίζοντας το σετ με 25-13. Λιγότερα εύκολα πήρε η Ομόνοια και το δεύτερο σετ. Κρατώντας το καλό της αγωνιστικό πρόσωπο είχε από την αρχή ένα προβάδισμα 5 και 6 πόντων, το οποίο στο τέλος έγινε 8 πόντων (25-17).

Πολλές διακυμάνσεις είχε το τέταρτο σετ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 6-1, το Κιάτο όμως αντέδρασε ισοφαρίζοντας σε 9-9 και 10-10. Νέο προβάδισμα για την Ομόνοια με 17-13 με τον αρχηγό Γιαννάκαινα του Κιάτου όμως να πιέζει στο σέρβις και με ένα 0-5 της ομάδας του να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 17-18. Παρότι η Ομόνοια βρέθηκε ως το 19-20 πίσω στο σκορ αντέδρασε σωστά και εκμεταλλευόμενη το καλό σέρβις του Σουρτσέ και την τριάδα των Βασίλη Παπαηλιόπουλου, Λουκά, Παυλόπουλου στο φιλέ με ένα δικό της 5-0 πήγε στο ματς μπολ και πήρε τελικά το σετ με 25-21 και το παιχνίδι με 3-1 σετ.

Ξεχώρισαν για την Ομόνοια ο πασαδόρος Θάνος Παυλόπουλος που μοίρασε πολύ καλά το παιχνίδι δίνοντας καλό ρυθμό στην ομάδα του συμμετέχοντας και ο ίδιος στους κερδισμένους πόντους με καλό σέρβις αλλά και επιθέσεις. Πολύ καλός από το δεύτερο σετ και μετά ο Σπύρος Παπαηλιόπουλος, αλάνθαστος στα αμυντικά του καθήκοντα ενώ πήγε πολύ καλά σε σέρβις και επίθεση.

Στη Βαθμολογία μετά από δύο αγωνιστικές Απόλλωνας Πάτρας και Ποσειδώνας Λουτρακίου έχουν από δύο νίκες, Ε.Α.Π., Ομόνοια, Άρατος Κιάτου και Κόροιβος έχουν από μία ενώ καμία νίκη δεν έχουν ακόμα ο Πυργέας και ο Άργης Καλαμάτας.

Ομόνοια Ναυπάκτου (Γιώργος Μητρόπουλος): Παυλόπουλος, Παπαηλιόπουλος Σ., Κομάνι, Τσακανίκας, Λουκάς Χ., Σουρτσέ, Κεχαγιάς, Μπέκος, Παπαηλιόπουλος Β., Σακκούλης, Θεοφάνης, Τσούσης.

Άρατος Κιάτου (Λούτας): Γιαννάκαινας, Πρέζας, Τσόρης, Τσιανάκας, Μιρμίγκης, Κονικωνάκης, Ντούλα, Τσιάνος Κ., Τηγάνης, Μπεκιάρης, Τσιάνος Δ.

Επόμενος αντίπαλος γα τους άντρες της Ομόνοιας είναι ο Απόλλωνας Πάτρας, αυτό το Σάββατο στις 19.00, στο γήπεδο του Απόλλωνα στην Πάτρα.