Όλα τα Σπορ

Βόλεϊ Γυναικών Ομόνοιας: Έχασε το παιχνίδι, κέρδισε την εξέδρα

spo-voley-gyn-omonoia-panaxaiki1Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της Ομόνοιας Ναυπάκτου την Κυριακή 2 Φεβρουαρίου στην Πάτρα, από την σαφώς καλύτερη ομάδα της Παναχαϊκής. Μετά από το νικηφόρο παιχνίδι με τη Γαλήνη, που συνοδεύτηκε από πολύ καλή εμφάνιση, οι κοπέλες του Γιώργου Μητρόπουλου δεν εμφανίστηκαν το ίδιο συγκεντρωμένες, με αποτέλεσμα να έρθει μία φυσιολογική ήττα.

Πριν καλά καλά ξεκινήσει το παιχνίδι, η Ομόνοια είχε κερδίσει τη μάχη της εξέδρας. Με περίπου 40-50 φίλους της ομάδας να βρίσκονται στο γήπεδο της Αγιάς, η εξέδρα είχε το δικό της παλμό, δημιουργώντας ένα όμορφο κλίμα που άρεσε, ακόμα και στους συνηθισμένους σε αυτά, φίλους της Παναχαϊκής.

spo-voley-gyn-omonoia-panaxaiki2Στο αγωνιστικό κομμάτι τα κορίτσια της Ομόνοιας μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι. Παίρνοντας ώθηση από την εξέδρα αιφνιδίασαν τις αντίπαλες και προηγήθηκαν με 1-7. Ήταν τα δικά τους λάθη όμως που έβαλαν την Παναχαϊκή στο παιχνίδι και το 8-11 έγινε 11-11, ακολούθησε ένα 4-0 σερί για να γίνει το 15-12 που άλλαξε τις ισορροπίες στο πρώτο σετ. Η Ομόνοια κατάφερε να μειώσει στο 16-15 αλλά με τη Σωτηρίου στο σερβίς οι πατρινές έκαναν ένα ακόμα καλό σερί φτάνοντας τη διαφορά στο +5 στο τέλος του σετ.

Κακή ήταν η αντίδραση της Ναυπάκτιας ομάδας στο χαμένο πρώτο σετ. Με την ψυχολογία πεσμένη, έκανε πολλά λάθη στο δεύτερο σετ και βρέθηκε από νωρίς να κυνηγά στο σκορ. Η Παναχαϊκή με πολύ καλό σερβίς, που τις έδωσε πολλούς άσσους αλλά και καλά τελειώματα στην επίθεση δεν είχε πρόβλημα να πάρει στο σετ με 25-17. Ακόμα πιο εύκολη ήταν η επικράτηση στο τρίτο σετ. Μέσα σε μιάμιση περιστροφή η Παναχαΐκή πήρε το σετ με συνοπτικές διαδικασίες 25-12 και διατήρησε το νικηφόρο απόλυτο σερί της από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

spo-voley-gyn-omonoia-panaxaiki3Το παιχνίδι με την Παναχαϊκή ήταν το ένα από τα δύο αναβληθέντα παιχνίδια που είχε η ομάδα, μιας και κανονικά ήταν αγώνες της δεύτερης αγωνιστικής. Την Κυριακή 9 Φεβρουαρίου στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής η Ομόνοια θα υποδεχτεί τον Πυργέα στο Παπαχαραλάμπειο Στάδιο, στις 17.30. Νωρίτερα η ομάδα των παμπαίδων του συλλόγου θα αγωνιστεί με τον Παμβοχαϊκό στις 15.30.

Η διοίκηση της Ομόνοιας ευχαριστεί την Παναχαϊκή για την άψογη φιλοξενία αλλά και τους φίλους της πατρινής ομάδας για το ωραίο κλίμα που δημιούργησαν στην εξέδρα αποδεικνύοντας πως στον αθλητισμό δεν έχουν θέση οι οπαδικοί κομπλεξισμοί.

Παναχαϊκή Γ.Ε. (Κυριάκος Κοκόλας): Παπανδροπούλου, Κουριδάκη, Πρίφτη, Κουγέα, Λάγιου, Σταματέλου, Μποχρίνη, Υφαντή, Ζήκου, Σωτηρίου, Ζερδεβά, Καρνάτσου.

Ομόνοια Ναυπάκτου (Γιώργος Μητρόπουλος): Πατακοπούλου Μοσχ., Κατσούδα, Πολυδώρου, Σχίζα, Μαστρογεωργίου, Ράμμου, Νάκη, Πατακοπούλου Μαρ., Θεοφάνη, Καλπύρη.