Βόλεϊ Γυναικών: Νίκη στο ντέρμπι για την Ομόνοια Ναυπάκτου με την Παναχαϊκή

Με το απόλυτο των νικών έκλεισε τα μισά του πρωταθλήματος η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της Ομόνοιας Ναυπάκτου.

Στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου στο ντέρμπι του Α’ ομίλου νίκησε την Παναχαϊκή μέσα στην Πάτρα με 3-0 σετ και διατηρήθηκε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μεγάλη πίεση είχε το παιχνίδι και για τις δύο ομάδες που ως τώρα δεν είχαν χάσει κανένα παιχνίδι. Η γηπεδούχος Παναχαϊκή ξεκίνησε καλύτερα και πήρε προβάδισμα 6-5 όταν με καλό σερβίς της Σχίζα η Ομόνοια έκανε το 6-10.

Οι πατρινές πίεσαν, κάλυψαν τη διαφορά και έκαναν την ανατροπή στο 20-15 με την Ξάνθη να πιέζει στο σερβίς για την ομάδα της Ναυπάκτου να ισοφαρίζει 20-20 και να ολοκληρώνει την ανατροπή παίρνοντας το σετ 22-25 έχοντας ένα επιμέρους 2-10 στο σκορ στο τελείωμα του σετ.

Στο δεύτερο σετ η Ομόνοια είχε από την αρχή το προβάδισμα με την Παναχαϊκή να μειώνει στο 12-13 όταν με συνεχόμενους πόντους από τη θέση ένα της Σκούνα έγινε το 12-19 και το σετ έγειρε προς τους φιλοξενούμενους με 18-25.

Στο τρίτο σετ τα κορίτσια της Ναυπάκτου έχοντας τον ενθουσιασμό των δυο πρώτων σετ αλλά και την απογοήτευση των αντιπάλων για σύμμαχο πήραν διαφορά από την αρχή και κατέκτησαν με σχετική ευκολία το σετ με 14-25 πανηγυρίζοντας μια νίκη απέναντι σε έναν αξιόλογο αντίπαλο.
Το τέλος του πρώτου γύρου βρήκε την Ομόνοια μόνη πρώτη χωρίς ήττα με την Παναχαϊκή να ακολουθεί με μία ήττα και το Αργοστόλι να είναι τρίτο με 2 ήττες.

Βέβαια το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα και τα κορίτσια της Ομόνοιας καλούνται τώρα να διαχειριστούν τον ενθουσιασμό τους και να δείξουν την ίδια σοβαρότητα και στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος.

Ο δεύτερος γύρος ξεκινά αυτή την Κυριακή για τις γυναίκες με την Ομόνοια όμως να έχει ρεπό.

Παναχαϊκή Γ.Ε. (Μακρυκώστας): Κατσίρη, Χρυσανθακοπούλου, Τσιμιγκάτου, Τρόντσα, Ευαγγελάτου, Ηλιοπούλου, Παπαδοπούλου, Ζωγοπούλου, Μπρούμα, Σουβαλιώτη, Γιοβανάκη, Μουζακιάρη, Παγωμένου.

Ομόνοια Ναυπάκτου (Τσακανίκας): Πατακοπούλου, Τούφα, Σκούνα, Γάσπαρη, Σχίζα, Μπαλή Ι., Μπαλή Β., Ξάνθη, Σφήκα, Νάκη, Τσαμπά, Τσάτσου, Σιακαβέλλα, Πενταρά.