Βόλεϊ Ανδρών: Κράτησε το αήττητο στην έδρα η Ομόνοια

spo-omonia-nafpaktou-bolei-andron1Την καλύτερή της εμφάνιση μέχρι τώρα έκανε η ανδρική ομάδα βόλεϊ της Ομόνοιας Ναυπάκτου το Σάββατο 25 Ιανουαρίου στο κλειστό της Ναυπάκτου. Νίκησε τον Ποσειδώνα Λουτρακίου 3-0 σετ έχοντας διπλό κέρδος. Από τη μία κράτησε το αήττητο εντός έδρας και από την άλλη πήρε τη διαφορά από τον Ποσειδώνα, αφού είχε χάσει στον πρώτο γύρο στο Λουτράκι με 3-1, κερδίζοντας το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Κάνοντας ένα πολύ ώριμο παιχνίδι η Ομόνοια ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα, κάτι που της έλλειπε στα προηγούμενα παιχνίδια, κατάφερε να έχει διάρκεια στο καλό της αγωνιστικό πρόσωπο και να φτάσει σε μια σπουδαία νίκη.

Πριν καλά καλά ξεκινήσει ο αγώνας η ομάδα της Ναυπάκτου βρέθηκε να προηγείται 6-0 πιέζοντας πολύ στο σερβίς, έχοντας πολύ καλή απόδοση και στο μπλοκ, στοιχείο στο οποίο η ομάδα δουλεύει εντατικά. Ο Ποσειδώνας προσπάθησε να αντιδράσει μέχρι το 13-8 αλλά με ένα 5-0 η διαφορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο με την Ομόνοια να κατακτά το πρώτο σετ τελικά εύκολα με 25-15.

spo-omonia-nafpaktou-bolei-andron2

Το δεύτερο ήταν το περισσότερο αμφίρροπο από τα τρία σετ. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το 10-8. Η Ομόνοια κατάφερε να ξεφύγει με έξι πόντους αλλά ο Ποσειδώνας απάντησε άμεσα μειώνοντας σε 20-19. Οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση και με εντυπωσιακά τελειώματα έκαναν το 2-0 κατακτώντας το σετ με 25-21. Ντέρμπι ήταν το τρίτο σετ μέχρι το 4-4. Εκεί η Ομόνοια έκανε ένα 6-0 σερί που το επανέλαβε και στο 11-7 κάνοντας το σκορ 17-7 δίνοντας πρόωρο τέλος σε ένα παιχνίδι που πριν το ξεκίνημά του φάνταζε εξαιρετικά δύσκολο.

Πολύ καλός ο λίμπερο Θύμιος Τσούσης βοήθησε στη λειτουργία της ομάδας σε άμυνα και υποδοχή, εντυπωσιακός στα τελειώματά του ο διαγώνιος Εμράχ Σουρτσέ, που βοήθησε και σε άμυνα-μπλοκ, εξαιρετικός ο κεντρικός Θοδωρής Κόκκαλης στο καλύτερό του παιχνίδι στην Ομόνοια ενώ άψογη διαχείρηση των παικτών του έκανε ο πασαδόρος Θάνος Παυλόπουλος χωρίς φυσικά να υπάρχει κάποιος παίκτης από τους γηπεδούχους που να υστέρησε.

Με τη νίκη της αυτή η Ομόνοια μπορεί φαινομενικά να κράτησε την τέταρτη θέση ωστόσο είναι πολλά τα παιχνίδια που εκκρεμούν ακόμα στο δύσκολο πρωτάθλημα της Β” Εθνικής με το στόχο της παραμονής ακόμα να μην έχει επιτευχθεί αν και όλα δείχνουν πως με τέτοιες εμφανίσεις οι Ναυπάκτιοι δεν θα αντιμετωπίσουν τέτοια προβλήματα.

spo-omonia-nafpaktou-bolei-andron3

Ομόνοια Ναυπάκτου (Γιώργος Μητρόπουλος): Κόκκαλης Θ., Παυλόπουλος, Παπαηλιόπουλος Σ., Κομάνι, Τσακανίκας, Λουκάς Χ., Σουρτσέ, Παπαηλιόπουλος Β., Μητρόπουλος, Σακκούλης, Θεοφάνης, Τσούσης.

Ποσειδώνας Λουτρακίου: Παπαγιαννάκης, Παράσχος, Θεοδωρόπουλος, Ηλιόπουλος, Καρκούλας, Ευαγγελάρας, Σπίνας, Γεωργίου, Μαυρόπουλος, Γκιώνης.