Βγήκε «Χ»αμένος…

pan-niki-panai2Δυο πολύτιμους βαθμούς άφησε στον Βόλο ο Παναιτωλικός στον αγώνα με την Νίκη.  Οι Αγρινιώτες που κρατούσαν την νίκη στα χέρια του μέχρι το 84΄ δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν με επιτυχία την προσπάθειά τους, αφού μια στιγμιαία αδράνεια των Ιωάννου (λάθος διώξιμο) και του Τακίδη (αδράνεια στην έξοδο), στοίχισαν δυο πολύτιμους βαθμούς. Η εμφάνιση του Παναιτωλικού ιδιαίτερα  στο πρώτο ημίχρονο ήταν εντυπωσιακή και θα μπορούσε με βάση την εικόνα του ματς και τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν να είχε καθαρίσει την υπόθεση νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες, το  εύθραυστο 0-1 παρέμεινε,  έπαιξαν με την φωτιά και κάηκαν. Η ισοπαλία πριν την έναρξη του παιχνιδιού φάνταζε ένα καλό αποτέλεσμα για τον Παναιτωλικό. Με την εξέλιξη όμως του ματς, αλλά κυρίως με το κακό αποτέλεσμα για την ομάδα του Αγρινίου στον άλλον αγώνα (ο Ολυμπιακός Βόλου νίκησε 1-0 τον Ηρακλή στο Καυτατζόγλειο), δείχνει ότι το 1-1 δεν ήταν αυτό που όλοι ήθελαν.

Επόμενο για τον Παναιτωλικό είναι την Τετάρτη και πλέον δεν έχει περιθώρια για νέες απώλειες. Υποδέχεται τον Ηρακλή του οποίου έχει πάρει τον αέρα από την κανονική περίοδο με 2 νίκες και με 5-0 τέρματα. Το γεγονός αυτό όμως δεν του εξασφαλίζει εκ προοιμίου την επιτυχία. Μόλις ξεκίνησε με την σημερινή πρώτη αγωνιστική των play off ένας γολγοθάς με συνεχόμενους αγώνες Κυριακή και Τετάρτη, όπου τα πάντα παίζονται και όλα ανατρέπονται αγωνιστική με αγωνιστική.

Η πρώτη αγωνιστική παρά το αήττητο που κράτησε ο Παναιτωλικός για 20ο συνεχόμενο ματς είχε για την ομάδα του Αγρινίου πικρή γεύση. Ο Παναιτωλικός καλείται να αξιοποιήσει στα τρία επόμενα παιχνίδια την έδρα του, αφού υποδέχεται κατά σειρά Ηρακλή , Ολυμπιακό βόλου και Νίκη Βόλου μέσα σε διάστημα οχτώ ημερών. Οι 9 βαθμοί  μοιάζουν και είναι μονόδρομος για τα καναρίνια. Ακόμη τίποτα δεν έχει χαθεί παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Αγρινίου είναι στο -2 από την πρώτη θέση.

Η βοήθεια των φιλάθλων στα επόμενα ματς είναι κάτι παραπάνω από απαραίτητη. Η ομάδα μας χρειάζεται όλους.