Βασιλιάς στο κάστρο του ο Παναιτωλικός

sup-panai-panthrakikos9
Ο Παναιτωλικός βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Εμπόου στο τέταρτο μόλις λεπτό αλλά ο Θεοδωρίδης είχε κέφια και με δύο γκολ – ποιήματα χάρισε τους τρεις βαθμούς στον Παναιτωλικό, ο οποίος επικράτησε 3-1 διατηρώντας το αήττητο της ομάδας του Αγρινίου στην έδρα της στο πρωτάθλημα. Το τρίτο γκολ σημείωσε ο Νταλμά στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Παναιτωλικού διατήρησε για ακόμα αγωνιστική το αήττητο στην έδρα της έπειτα και την επικράτηση επί του αξιόμαχου Πανθρακικού και πλέον με αυτή τη νίκη έφτασε τους 27 βαθμούς και έπιασε τον Πανθρακικό στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Απ’ την  άλλη, η ομάδα του Άκη Μάντζιου δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα παρ’ όλο που προηγήθηκε στο σκορ ενώ σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν κλείστηκε πίσω βοηθώντας να διεξαχθεί ένα άκρως χορταστικό ματς με πολλές τελικές προσπάθειες.

Τα πλάνα των δύο τεχνικών:

Ο Παναιτωλικός παρατάχθηκε με ένα σύστημα 4-2-3-1 με τους Γκόλια, Κούσα, Μπικέϊ και Γκάλο στην άμυνα, αμυντικά χαφ οι Σφακιανάκης και Ζούνιορ, δεξιά στην επίθεση ο Μπακάκης, αριστερά ο Καμαρά, στην κορυφή ο Μπούντιμιρ και πίσω του, σε ρόλο δεκαριού, ο Θεοδωρίδης.

Απ’ την άλλη, ο Άκης Μάντζιος επέλεξε ένα σύστημα 3-5-2 με τους Σαρακατσάνο, Εμπόου και Μακρυδημήτρη στην άμυνα, δεξιά ο Παπαγεωργίου, αριστερά ο Ντιόγκο, στο χώρο του κέντρου οι Ρομέου και Λαδάκης, μπροστά τους ο Μπαϊκαρά και επιθετικό δίδυμο οι Τζάνης και Ίγκορ.

Χορταστικό πρώτο … πιάτο

Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά δυνατά στο παιχνίδι δείχνοντας ότι είχαν όρεξη για να παίξουν καλό ποδόσφαιρο και να αποζημιώσουν με το παραπάνω τους θεατές που παρευρέθηκαν στο γήπεδο του Παναιτωλικού.

Ο Πανθρακικός δεν κλείστηκε πίσω ούτε για μία στιγμή και προσπάθησε να βγει μπροστά και να δημιουργήσει επικίνδυνες φάσεις στην εστία του Μπρακάλι. Μάλιστα, η ομάδα του Άκη Μάντζιου μπήκε τόσο δυνατά στο παιχνίδι ξαφνιάζοντας τους παίκτες του Παναιτωλικού και έτσι κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ μόλις στο τέταρτο λεπτό.

Ο Τζάνης εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Εμπόου, στην πρώτη του προώθηση στο παιχνίδι έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα του πορτιέρε του Παναιτωλικού.

Η ομάδα της Κομοτηνής παρ’ όλο το τέρμα που πέτυχε, δεν σταμάτησε να πιέζει θέλοντας να «σκοτώσει» τους ξαφνιασμένους Αγρινιώτες και να πετύχει ένα δεύτερο γκολ που θα της έδινε ακόμα περισσότερη αυτοπεποίθηση.

Στο όγδοο λεπτό ήταν η σειρά του Παναιτωλικού να αντιδράσει και να σημειώσει την πρώτη αξιόλογη φάση του στο πρώτο μέρος. Ο Γκάλο εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, ο προωθημένος Μπικέϊ έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Σέρεμετ δήλωσε «παρών» και μπλόκαρε με υπερένταση την μπάλα.

Η άμυνα του Παναιτωλικού ήταν ιδιαίτερα ανοιχτή με τους παίκτες να έχουν μεγάλες αποστάσεις μεταξύ τους και αυτό έδινε την ευκαιρία στους ακραίους του Πανθρακικού να κερδίζουν αρκετά μέτρα στο χώρο και να φτάνουν με ευκολία έξω από την περιοχή του Μπρακάλι.

Στο 23ο λεπτό ο Πανθρακικός απείλησε ξανά αλλά η κεφαλιά του Ίγκορ έπειτα από σέντρα του Εμπόου από τα αριστερά κατέληξε στην αγκαλιά του Βραζιλιάνου τερματοφύλακα της γηπεδούχου ομάδας.

Στο 40ο λεπτό ο Παναιτωλικός έφτασε αρκετά κοντά στο γκολ. Ο Θεοδωρίδης εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από τα δεξιά από πλάγια θέση αλλά ο Σέρεμετ απέκρουσε και στη συνέχεια η μπάλα κόντραρε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα σημειώθηκε η καλύτερη στιγμή για τους γηπεδούχους. Ο Γκόλιας πήρε την μπάλα από τα αριστερά μέσα από την περιοχή έπειτα από ασυνεννοησία των αμυντικών του Πανθρακικού αλλά το πλασέ του από πλεονεκτική θέση εξουδετερώθηκε από τον σταθερό Σέρεμετ και ουσιαστικά αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Θεοδωρίδης είχε κέφια

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε άρδην. Ο Παναιτωλικός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένος να κάνει την ανατροπή και δύο λεπτά μόλις μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους είχε σημαντική ευκαιρία. Ο Θεοδωρίδης εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Κούσας έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Σέρεμετ απέκρουσε ασταθώς και στη συνέχεια ο Μπαϊκαρά έδιωξε μακριά.

Τα «καναρίνια» συνέχισαν να πιέζουν και αυτή τους η πίεση απέφερε καρπούς στο 53ο λεπτό. Ο Θεοδωρίδης πήρε την μπάλα στον άξονα και με δυνατό συρτό σουτ ισοφάρισε για την ομάδα του.

Στο 67ο λεπτό οι παίκτες του Μάκη Χάβου, έχοντας πλέον και την ψυχολογία με το μέρος τους, έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ αλλά το τετ α τετ του Καμαρά αποκρούστηκε από τον Σέρεμετ. Οι ευκαιρίες χάνονταν η μία μετά την άλλη για τους γηπεδούχους αλλά στο 83ο λεπτό ήρθε η λύτρωση.

Ο Νταλμά έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα απομακρύνθηκε αρχικά απ’ την άμυνα του Πανθρακικού αλλά στη συνέχεια στρώθηκε στον Θεοδωρίδη, ο οποίος με σουτ στην κίνηση σκόραρε διπλασιάζοντας τόσο τα προσωπικά του τέρματα όσα και αυτά της ομάδας του ενώ έβαλε τις βάσεις για την  επικράτηση.

Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μέρος περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο και το πλήρωσαν ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα και συγκεκριμένα στο 92ο λεπτό ο Νταλμά σκόραρε κάνοντας το τελικό 3-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναιτωλικός (Μ. Χάβος): Μπρακάλι, Γκόλιας (65′ Νταλμά), Κούσας, Καμαρά, Θεοδωρίδης, Ζούνιορ (75′ Γοδόϊ), Σφακιανάκης, Γκάλο, Μπούντιμιρ (79′ Μπόγιοβιτς), Μπακάκης, Μπικέϊ

Πανθρακικός (Α. Μάντζιος): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Ντιόγκο, Τζάνης, Εμπόου, Μπαϊκαρά, Ρομέου, Μακρυδημήτρης (86′ Μολίνα), Σαρακατσάνος, Λαδάκης, Ίγκορ (57′ Χασομέρης)