Ροή Ειδήσεων

Βαριά ήττα που τον αδικεί (φωτο)

panetolikos-olympiakos (95)
Την βαριά ήττα με σκορ 1-4 στο Αγρίνιο από τον Ολυμπιακό δέχθηκε για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League ο Παναιτωλικός, κάνοντας μία καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πληρώνοντας τα ατομικά λάθη στο δεύτερο.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά, έχοντας εκτός από την κατοχή και καλή κυκλοφορία της μπάλας, παίρνοντας νωρίς προβάδισμα στο σκορ με το γκολ του Φορτούνη από το 6ο λεπτό. Έπειτα αν και δεν έκανε πολλές ευκαιρίες, συνέχισε να έχει την υπεροχή στο πρώτο 20λεπτο. Ο Παναιτωλικός ανέβηκε μετά το 20λεπτο και έχοντας την τύχη με το μέρος του στο 27 μετά από σέντρα του Ρόσα η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Ένγκελς, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Προτό.

Στην επανάληψη ο Τάκης Λεμονής επιχείρησε να επιστρέψει στο επιθετικό σχήμα του πρώτου 20λεπτου και βγάζοντας τον κακό Πάρντο για να βάλει τον ξεκούραστο Οφόε, να πάρει εκ νέου κεφάλι στο σκορ, όπως και έγινε. Ο Βέλγος μάλιστα είχε και συμμετοχή στο δεύτερο γκολ του Φορτούνη, ενώ το 3ο γκολ ήρθε μέσα σε τέσσερα λεπτά από τραγικό λάθος του Μόρα που αξιοποίησε ο Ανσαριφάρντ. Έπειτα η ατυχία δεν επέτρεψε στον Ρόσα να ξαναβάλει τον Παναιτωλικό στο παιχνίδι, αφού αρχικά ο Προτό και έπειτα το δοκάρι σταμάτησαν τα δύο σουτ που επιχείρησε και στις καθυστερίσεις ο Τζούρτζεβιτς διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Agriniowebradio.gr: Ενημέρωση και μουσική όπως θα ήθελες ν΄ακούς

panetolikos-olympiakos (70)

Πως παρατάχθηκαν οι ομάδες:

Ο Μάκης Χάβος παράταξε τον Παναιτωλικό με σύστημα 4-2-3-1. Αναλυτικότερα επέλεξε τον Κυριακίδη στο τέρμα. Τους Μαρινάκη, Μόρα, Μιχάι και Ρότσα από δεξιά προς τα αριστερά στο κέντρο της άμυνας. Αμυντικούς μέσους τον Τσοκάνη και τον Πάουλο. Στην μεσοεπιθετική γραμμή τον Ντίας δεξιά, τον Ρόσα αριστερά και τον Μάζουρεκ σε ελεύθερο ρόλο, πίσω από τον Μοράρ που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Για τον Ολυμπιακό ο Τάκης Λεμονής επέλεξε επίσης το 4-2-3-1. Συγκεκριμένα, τον Προτό κάτω από τα δοκάρια. Τους Ελαμπντελαουί, Ένγκελς, Σισέ και Κούτρη στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά. Αμυντικούς μέσους τον Ρομάο και τον Ταχτσίδη. Στην μεσοεπιθετική γραμμή τον Πάρντο δεξιά, τον Μάριν αριστερά και τον Φορτούνη σε ελεύθερο ρόλο, πίσω από τον Ανσαριφάρντ που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.

panetolikos-olympiakos (76)

Συνοψίζοντας:

MVP: Ο Ανσαριφάρντ ήταν ο καλύτερος του γηπέδου καθώς με τη γενική παρουσία του δημιούργησε μεγάλα προβλήματα στην άμυνα, δημιούργησε το δεύτερο γκολ του Φορτούνη και με το δικό του γκολ στη φάση όπου εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο τρόπο το λάθος του Μόρα, καθάρισε το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό.

Η σφυρίχτρα: Κακή διαιτησία από τον Παπαδόπουλο που δεν απέβαλε τον Ρομάο στο πρώτο ημίχρονο για αγκωνιά στο πρόσωπο του Μάζουρεκ, προφύλαξε ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού σε αρκετές φάσεις και δεν καταλόγισε αρκετά φάουλ κυρίως σε βάρος του Ντίας και του Μάζουρεκ.

Οι πάγκοι: Ο Τάκης Λεμονής με τις αλλαγές του στο δεύτερο ημίχρονο πήρε το παιχνίδι καθώς με την είσοδο του Οφόε έγινε πιο απειλητικός μπροστά και κρατούσε ευκολότερα τη μπάλα από το κέντρο και μπροστά, ενώ ακόμη και ο Τζούρτζεβιτς που πέρασε ως αλλαγή στο 77’ πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ στις καθυστερήσεις. Ο Μάκης Χάβος παράταξε την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα δεδομένων των απουσιών ενώ η επιλογή του Τσοκάνη ως αμυντικού μέσου αποδείχθηκε σωστή, καθώς ιδιαίτερα στο ανασταλτικό κομμάτι βοήθησε τα «καναρίνια». Δυστυχώς όμως τα ατομικά λάθη στο δεύτερο ημίχρονο έκριναν το αποτέλεσμα.

Η φάση: Το λάθος του Μόρα στο 66’ από το οποίο προέρχεται το 3ο γκολ του Ολυμπιακού και ουσιαστικά «κλείδωσε» το παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους.

Ξεχώρισαν: Ο Φορτούνης που με δύο προσωπικά του γκολ, αλλά και τη συμμετοχή του στη δημιουργία επιθέσεων, ήταν καθοριστικός για τον Ολυμπιακό. Από τον Παναιτωλικό ξεχώρισαν κυρίως στο πρώτο ημίχρονο ο Μάζουρεκ και ο Ντίας που ήταν ορεξάτοι και με ατομικές ενέργειες δημιουργούσαν ρήγματα στην άμυνα των «ερυθρολεύκων».

panetolikos-olympiakos (78)

Το φιλμ του αγώνα:
Α’ Ημίχρονο
6’ 0-1 για τον Ολυμπιακό με τον Φορτούνη, έπειτα από όμορφη ασσίστ του Μάριν και εξαιρετικό τελείωμα του Έλληνα μεσοεπιθετικού μέσα από τη μεγάλη περιοχή.
15’ Μακρινό σουτ του Πάρντο μπλόκαρε ο Κυριακίδης.
23’ Σκάψιμο του Μάζουρεκ και σουτ του Μοράρ, απέκρουσε σε κόρνερ με τα πόδια ο Προτό.
26’ Μακρινό συρτό σουτ του Ρόσα, πέρασε άουτ.
27 1-1 για τον Παναιτωλικό με αυτογκόλ του Έγκελς, έπειτα από σέντρα του Ρόσα που βρήκε στο κεφάλι του αμυντικού του Ολυμπιακού, η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Προτό.
35’ Κίτρινη κάρτα στον Σισέ για μαρκάρισμα στον Ντίας.
39’ Πλασέ του Μάριν από πλάγια θέση, η μπάλα κατέληξε άουτ.
40’ Κίτρινη κάρτα σε Φορτούνη και Ντίας για μεταξύ τους διένεξη.
44’ Σουτ του Ανσαριφάρντ από τα όρια της μεγάλης περιοχή με τη μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κυριακίδη.
Β’ Ημίχρονο
52’ Κίτρινη κάρτα στον Ταχτσίδη για φάουλ στον Μάρκος Πάουλο.
57’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό όταν ο Κούτρης από πλάγια θέση βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού, όμως το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε με τα πόδια ο Κυριακίδης.
62’ 1-2 για τον Ολυμπιακό με το Φορτούνη, έπειτα από εξαιρετική ατομική του Ανσαριφάρντ που τον έβγαλε  ελεύθερο προ κενής εστίας.
66’ 1-3 για τον Ολυμπιακό με τον Ανσαριφάρντ, μετά από τεράστιο λάθος του Μόρα που επιχείρησε να γυρίσει τη μπάλα στον Κυριακίδη, όμως το γύρισμά του δεν ήταν καλό και ο Ιρανός επιθετικός που ακολούθησε τη φάση, πήρε τη μπάλα, πρόλαβε στην έξοδο τον Κυριακίδη και σκόραρε.
80’ Τεράστια διπλή ευκαιρία με τον Ρόσα για τον Παναιτωλικό. Στο πρώτο σουτ του Βραζιλιάνου ο Προτό απέκρουσε τη μπάλα και στο δεύτερο αυτή σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.
83’ Κίτρινη κάρτα στον Τσέναμο που βρισκόταν στον πάγκο, για αψιμαχία με τον Οφόε.
85’ Μπάσιμο και σουτ του Ρότσα, με τη μπάλα να παίρνει εξωτερικά φάλτσα και να περνά έξω από την εστία.
90+1’ 1-4 για τον Ολυμπιακό με τον Τζούρτζεβιτς, έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Οφόε από δεξιά και όμορφη κεφαλιά του Σέρβου που δεν μπόρεσε να αποκρούσει ο Κυριακίδης.
90+3’ Καλό σουτ του Μάζουρεκ από πλάγια δεξιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τοαριστερό «Γ» της εστίας του Προτό.