«Τσέκαρε» το εισιτήριο

atromitos-panai-kypello8Ο Ατρόμητος επικράτησε 2-0 του Παναιτωλικού στο Περιστέρι και «τσέκαρε» το εισιτήριο για τους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος παίρνοντας την πρόκριση με συνολικό σκορ 4-0.

Η ομάδα του Περιστερίου, χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοσή της, κατάφερε να κερδίσει χάρη στα γκολ των Φυτανίδη και Μπρίτο και πλέον βρίσκεται στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου περιμένουν πλέον τον αντίπαλό τους, που εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα είναι ο Ολυμπιακός αφού έχει κερδίσει τον Αστέρα Τρίπολης στο πρώτο παιχνίδι με 4-0.

Τα πλάνα των δύο τεχνικών:

Η ομάδα του Περιστερίου παρατάχθηκε με ένα σύστημα 4-3-2-1 με τους Γιαννούλη, Λαζαρίδη, Ταυλαρίδη και Φυτανίδη στην άμυνα, μπροστά τους στο χώρο του άξονα ο Μπάλλας, δεξιά ο Φάμπιο, αριστερά ο Μπρίτο, δεξιά στην επίθεση ο Πίτου, αριστερά ο Γεωργίου και στην κορυφή ο Ναπολεόνι.

Απ’ την άλλη, ο Μάκης Χάβος επέλεξε ένα σύστημα 4-2-3-1 με τους Μπακάκη, Καλί, Μπικέι και Μελισσά στην άμυνα, αμυντικά χαφ οι Γοδόι και Κούσας, δεξιά στην επίθεση ο Πασσάς, αριστερά ο Νταλμά, στην κορυφή της επίθεσης ο Μπόγιοβιτς και πίσω του, σε ρόλο δεκαριού, ο Παπουτσογιαννόπουλος.

Μηδέν εις το πηλίκο

Οι δύο ομάδες μπήκαν κάπως νωθρά στο γήπεδο του Περιστερίου και στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης προσπάθησαν να βρουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο και στη συνέχεια να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στις αντίπαλες εστίες.

Τα λάθη στο χώρο του κέντρου ήταν πολλά με αποτέλεσμα ο ρυθμός του αγώνα να είναι χαμηλός και οι φάσεις λιγοστές. Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού ανήκει στους γηπεδούχους. Ο Ναπολεόνι στο 18ο λεπτό δέχτηκε μπαλιά από το κέντρο στην πλάτη της άμυνας μέσα στην περιοχή αλλά αντί να πλασάρει επεχείρησε τρίπλα και ο Μπικέι «έκοψε» την μπάλα.

Στην αμέσως επόμενη φάση, οι φιλοξενούμενοι είχαν τη μεγαλύτερη φάση του ημιχρόνου. Ο Μπόγιοβιτς δέχτηκε την μπαλιά μέσα στην περιοχή, ο Σηφάκης πραγματοποίησε λανθασμένη έξοδο αλλά το πλασέ του επιθετικού του Παναιτωλικού απομακρύνθηκε από την άμυνα των Περιστεριωτών πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο απειλητικοί σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους προσπαθώντας να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να πετύχουν ένα τέρμα και να μπουν στο «κόλπο» της πρόκρισης. Στο 34ο λεπτό ο Μπακάκης επεχείρησε το σουτ από τον άξονα έξω από την περιοχή αλλά ο Μιχάλης Σηφάκης απέκρουσε εντυπωσιακά.

Τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 45′ ο Ατρόμητος δημιούργησε τη δεύτερη τελική του προσπάθεια στον αγώνα. Ο Γιάννούλης σέντραρε από τα αριστερά, ο Γοδόι απομάκρυνε αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Ναπολεόνι, ο οποίος επεχείρησε το σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, το οποίος όμως κατέληξε άουτ και αυτή ήτα ουσιαστικά η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους.

Ανέβασε στροφές και κέρδισε

Στην επανάληψη, η ομάδα του Γιώργου Παράσχου ανέβασε στροφές και μόλις πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Φυτανίδη.

Ο Έλληνας στόπερ ανέλαβε την απευθείας εκτέλεση φάουλ που είχε κερδίσει ο Ναπολεόνι από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής και με αριστοτεχνική εκτέλεση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ένα λεπτό αργότερα ο Παναιτωλικός είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο Μελισσάς έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Μπόγιοβιτς δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά.

Στο 74ο λεπτό, ο Παναιτωλικός είχε δοκάρι. Ο Νταλμά εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και με την επέμβαση του Σηφάκη κατέληξε στο
οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια εκ νέου σε κόρνερ.

Έξι λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Μπρίτο πήρε την μπάλα στον άξονα και με τεχνικό πλασέ σκόραρε και «τσέκαρε» το εισιτήριο για τους «8» του θεσμού.