Όλα τα Σπορ

Τρίτη η ΓΕΑ στο διασυλλογικό πρωτάθλημα στίβου ανδρών-γυναικών στην Πάτρα

gea-stivos-athlites

Στο Παμπελοποννησιακό στάδιο της Πάτρας πραγματοποιήθηκε το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Στίβου Ανδρών-Γυναικών, το Σάββατο 28 Απριλίου, με τη συμμετοχή 30 συλλόγων της Πελοποννήσου, της Αιτωλοακαρνανίας και των Ιονίων Νήσων.

Παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες – υπερβολική ζέστη και δυνατός αέρας – οι αθλητές της ΓΕΑ εντυπωσίασαν με τις επιδόσεις τους, με αποτέλεσμα το αγρινιώτικο σωματείο να καταλάβει την τρίτη θέση στη γενική βαθμολογία.

Την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Θοδωρής Αρωνιάδας στα 1500 μ. και το χάλκινο μετάλλιο στο ίδιο αγώνισμα κέρδισε ο Χρήστος Τρομπούκης. Χάλκινο μετάλλιο πήραν, στον δρόμο των 100μ. ο Ραφαήλ Μπέτσης και ο Παύλος Μπεκούλης στα 10000μ. βάδην.
gea-ayfantopoulos-posonidis-aroniadas-patraΣημαντικές επιδόσεις επέτυχαν στα 1500μ. ο Ηλίας Αϋφαντόπουλος 4ος, ο Κώστας Σταμούλης 5ος και ο Νίκος Σταμούλης 6ος.

Στα 400μ. την 5η θέση κατέκτησε ο Κώστας Καπούλας.

Καθοριστικό ρόλο στην επίτευξη αυτών των αποτελεσμάτων έχει η προπονητική καθοδήγηση των ανθρώπων του συλλόγου, οι οποίοι συνεχίζουν πιστά να εργάζονται για την διατήρηση της ιστορικής παράδοσης που έχει διαμορφώσει στον ελληνικό κλασικό αθλητισμό η ΓΕΑ.