«Τρίποντο – χρυσάφι» ο Παναιτωλικός, 1-0 τον Πανιώνιο

Η ομάδα του Αγρινίου πήρε πολύτιμη νίκη (1-0) στο ντέρμπι των ουραγών με γκολ του Φάρλει Ρόσα (53΄) και απέκτησε…μαξιλάρι ασφαλείας επτά βαθμών από τους Νεοσμυρνιώτες στο «Survivor» της Super League.

Το παιχνίδι είχε χαρακτήρα τελικού με τις δύο ομάδες να δίνουν τον πλέον καθοριστικό αγώνα για την αποφυγή της τελευταίας θέσης με την λήξη της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος και με τον Παναιτωλικό να βρίσκεται στο +4 από τον Πανιώνιο.

Με την έναρξη του αγώνα οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έδειξαν ξεκάθαρα την διάθεση τους να ελέγξουν τον ρυθμό και να φτάσουν πρώτοι στο γκολ που θα τους έβαζε στην θέση του οδηγού.

Με κινητήριους μοχλούς τος Ντίας, Ρόσα, Μουνιέ και Άλβαρες οι Αγρινιώτες επεδίωκαν τόσο από τον άξονα όσο και από τις πτέρυγες να διασπάσουν την άμυνα του Πανιωνίου και να συνδεθούν με τα δίχτυα.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου βρέθηκε φάτσα με το γκολ σε δύο περιπτώσεις στο πρώτο 45λεπτο χωρίς ωστόσο οι Μουνιέ (42΄) και Ντάουντα (45΄) να καταφέρουν να κερδίσουν τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων (Κότνικ) που και στις δύο περιπτώσεις κατέβασε τα ρολά και κράτησε το μηδέν.

Ο Πανιώνιος περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στο α΄ημίχρονο, κάτι άλλωστε που φωτογραφίζει και το ποσοστό κατοχής της μπάλας (70%) υπέρ του Παναιτωλικού. Οι φιλοξενούμενοι περίμεναν τον Παναιτωλικό και επιχειρούσαν με γρήγορες μπαλιές στους Εμμανουλίδη και Αραμπούλι να κάνουν την ζημιά στον Παναιτωλικό χωρίς ωστόσο επιτυχία.

Το γόρδιο δεσμό για τους γηπεδούχους έλυσε ο Φάρλει Ρόσα στο 53ο λεπτό. Ο Βραζιλιάνος μέσος έδειξε την κλάση και τις εκτελεστικές αρετές του, με έναν «κεραυνό» απ΄τα 40 μέτρα που στάθηκε αδύνατον αυτή την φορά να εξουδετερώσει ο Κότνικ (1-0).

Με την είσοδο των Καμαρά – Παπανικολάου ο Πανιώνιος ισορρόπησε το ματς μετά το 1-0 χωρίς όμως να απειλήσει την εστία των γηπεδούχων οι οποίοι είχαν τις ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ που θα «κλείδωνε» κατά ένα μεγάλο ποσοστό τη νίκη τους.

Στο 75 ο Παναιτωλικός κέρδισε σε πρώτο χρόνο πέναλτι που σωστά πήρε πίσω – μέσω του VAR – ο Φωτιάδης καθώς δεν υπήρξε καμία απολύτως ανατροπή του Σταυρόπουλου στον Ρόσα ο οποίος «εκβίασε» το πέναλτι.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι Αγρινιώτες έδειξαν το καθαρό μυαλό ώστε να «κλειδώσουν» τη νίκη και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς, χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα πέρα από ένα απευθείας χτύπημα φάουλ του Αραμπούλι (81΄).

Με το «τρίποντο» που έριξε στο σακούλι ο Παναιτωλικός έφτασε τους 17 βαθμούς, απέκτησε διαφορά 7 βαθμών από τον ουραγό Πανιώνιο που θα πρέπει να φέρει τα πάνω – κάτω στα πλέι οφ που θα ακολουθήσουν για να αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό στη Super League 2.