Β’ ΕΠΣΑ: “Τρίποντο” στο φινάλε για τον Α.Ο. Αγρινίου

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Β΄ ΕΠΣΑ πέτυχε ο Α.Ο. Αγρινίου κερδίζοντας εκτός έδρας με 1 – 0 τον Α.Ο. Σκουτεράς.

“Χρυσός” σκόρερ για την ομάδα του Βασίλη Βασιλόπουλου ήταν ο Χρήστος Σ. Γκουρνέλος με προβολή στο 91ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαϊνά.

Σε ένα παιχνίδι με λίγες μεγάλες φάσεις τα πάντα κρίθηκαν μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά στο παιχνίδι και είχαν δοκάρι με σουτ του Θωμά Γκουρνέλου στο 15ο λεπτό. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν στη συνέχεια να απειλήσουν, χωρίς όμως να γίνει η μεγάλη φάση, για να φτάσουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, που υπήρξαν σημαντικές ευκαιρίες. Στο 82΄ οι φιλοξενούμενοι είχαν οριζόντιο δοκάρι σε σέντρα σουτ του Βαϊνά. Στο 90ο λεπτό οι γηπεδούχοι χάνουν μεγάλη ευκαιρία με το Βασιλόπουλο να αποκρούει το κοντινό πλασέ του Αλ Γιουσέφ και στη συνέχεια από το βολέ του έμπειρου τερματοφύλακα ο Κοκώνης κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή. Ο Βαϊνάς εκτέλεσε το φάουλ και ο Χρήστος Σ. Γκουρνέλος με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Α.Ο. ΣΚΟΥΤΕΡΑΣ (Δημήτρης Χήρας): Σκουμάντζος, Κωστόπουλος Α. (80΄ Γρίβας Γ.), Κωστόπουλος Γ., Κωστόπουλος Δ., Μυριούνης Π. (73΄ Αλ Γιουσέφ), Μυριούνης Π., Κωστής, Στάικος, Τασούλης, Καραγεώργος (52΄ Χήρας), Γρίβας Χ. (65΄ Τσούνης).

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Βασίλης Βασιλόπουλος): Βασιλόπουλος, Παπαχρήστος (67΄ Σαγάνης), Νικολόπουλος (83΄ Γκαραγκούνης), Βαϊνάς, Παπαγιάννης, Νταραντούμης, Γκουρνέλος Χ.Σ., Κρανιάς (46΄ Καραπιπέρης), Μακρής (46΄ Κοκώνης), Γκουρνέλος Θ., Γκουρνέλος Χ.Χ.