Τους «τσίμπησε» ο Μελισσάς-η άνοδος στα χέρια του (video)

pan-panai-niki29Ο Παναιτωλικός περιείχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του μέσα σε οκτώ μέρες στην έδρα του νικώντας  2-1 την Νίκη Βόλου και εξακολουθεί να έχει το πάνω χέρι για την άνοδο του στην Super League.

Το σκορ φαντάζει και είναι μικρό για την ομάδα του Μάκη Χάβου , που δημιούργησε αλλά και έχασε πολλές ευκαιρίες για να μην αγχωθεί μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Βρακά. Ο Παναιτωλικός, παρά το γεγονός ότι δεν μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο, έχασε πολλές ευκαιρίες στο διάστημα αυτό και εντελώς αναπάντεχα βρέθηκε πίσω στο σκορ πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Μελισσάς με κεφαλιά στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου αποκατέστησε την «τάξη» και έδωσε ψυχολογία νίκης στην ομάδα του. Παρασυρόμενος από τις ενθουσιώδεις εκδηλώσεις των 6.000 οπαδών του ο Παναιτωλικός μπήκε φουριόζος στην επανάληψη και κατάφερε να αξιοποιήσει μια από τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε στο 68’ με δεύτερη κεφαλιά του Μελισσά που τροφοδοτήθηκε όπως και στο πρώτο γκολ από τν Μίρνες Σίσιτς.

Στη συνέχεια η διαχείριση του αγώνα έγινε άψογα από τους γηπεδούχους, που δεν απειλήθηκαν σχεδόν καθόλου από τους αντιπάλους τους στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα. Τι πάθος, η διάθεση και η αποφασιστικότητα των παικτών του Παναιτωλικού ξεχείλιζαν, δείχνουν και είναι με διαφορά η καλύτερη ομάδα στα play offs . Θέλουν να το αποδείξουν και στις δυο τελευταίες αγωνιστικές.

Μετά τα σημερινά αποτελέσματα η υπόθεση της ανόδου  θα παιχτεί από την ομάδα του Αγρινίου που έχει τον πρώτο λόγο και την ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου που έχει το πλεονέκτημα της έδρας.

Οι συνθήκες που επικρατούν στο γήπεδο του Παναιτωλικού με την μεγάλη προσέλευση των φιλάθλων του αλλά και το συνεχές «μπιζάρισμα» στην ομάδα δίνουν ένα αγωνιστικό αβαντάζ στους παίκτες του Μάκη Χάβου που πραγματικά δείχνουν να το ευχαρίστιουνται και ταυτόχρονα να ευχαριστούν με το ποδόσφαιρο που παράγουν τους φίλους της ομάδας τους.

Ο Παναιτωλικός  κρατά πλέον την τύχη στα χέρια του. Θέλει απλά να μην χάσει και να διατηρήσει το αήττητο και στα δυο τελευταία παιγνίδια. Είναι στο χέρι του να το πετύχει. Οι συνθήκες και η κατάσταση που επικρατήσαν μετά το τέλος του αγώνα έδειξαν τη σιγουριά των παικτών και του κόσμου για την τελική επικράτηση στα play offs.