sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Τον «έσωσε» ο… Αϊ-Νικόλας!

Τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα κατόρθωσε να πάρει ο Παναιτωλικός, αποσπώντας το 0-0 στην έδρα της Λαμίας.

Σε μία αναμέτρηση που διεξήχθη υπό καταιγιστική βροχή καθ’ όλη του τη διάρκεια, ο Τίτορμος στάθηκε αρκετά τυχερός, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν ολοκληρωτικά στην επανάληψη και να έχουν μάλιστα και δοκάρι με τον Βάντερσον. Σπουδαίες επεμβάσεις ο Γιαννακόπουλος, «μοιραίος» ο Αριγίμπι που έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 88′.

Αρκετές ήταν οι αλλαγές στην διάταξη που επέλεξε ο Λούις Κάστρο για τη σημερινή αναμέτρηση. Με το γνωστό 4-2-3-1, ο Πορτογάλος επέλεξε τον Γιαννακόπουλο κάτω από τα δοκάρια, Μπάλμπι και Σανιά στα δύο άκρα της άμυνας, Σιέστεντ και Μαρσιάλ στα στόπερ. Ταχάρ και Λουσέρο ξεκίνησαν στα χαφ, με τον Ντάλσιο μπροστά τους, σε πιο ελεύθερο ρόλο. Ο Χόρχε Ντίαζ στη δεξιά πτέρυγα της επίθεσης, με τον Ρομάν στα αριστερά. Ο Μοράρ σε ρόλο «φουνταριστού».

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πιο δυνατά στο γήπεδο και να έχουν την πρώτη καλή στιγμή τους μόλις στο 1′, με σουτ του Τιρόνε να διώχνει σε κόρνερ ο Γιαννακόπουλος. Ο Παναιτωλικός άρχισε σταδιακά να ισορροπεί το παιχνίδι. Στο 12′, από κόρνερ στα δεξιά, ο Άντριαν Λουσέρο πήρε την κεφαλιά, με τον Βελλίδη να διώχνει εξ’ επαφής. Φάουλ του Μοράρ δύο λεπτά αργότερα δεν ανησύχησε τον κίπερ της Λαμίας. Μέσα σε δύο λεπτά, Δημούτσος και Ρόμανιτς, με πανομοιότυπα σουτ από τα δεξιά προσπάθησαν να απειλήσουν, αλλά ο Γιαννακόπουλος μπλόκαρε σταθερά. Στο 27′, από φάουλ του Αντέτζο, ο Καραμάνος δημιούργησε κατάλληλες προϋποθέσεις για τον Ρόμανιτς, το σουτ του οποίου πέρασε πάνω από τα δοκάρια της ομάδας μας. Ο Παναιτωλικός είχε νέα μεγάλη στιγμή εκ νέου από κόρνερ, στο 36′.

Η εκτέλεση από τα δεξιά είχε αποδέκτη τον Ντάλσιο, στο πρώτο δοκάρι, με την κεφαλιά του να απομακρύνουν οι αμυνόμενοι με υπερένταση. Λίγο πριν το ημίχρονο, στο 43′, ο Ταχάρ «κουβάλησε» αχρείαστα τη μπάλα για αρκετά μέτρα στην άμυνα, κάνοντας πάσα στον Μαρσιάλ, ο οποίος μην έχοντας επιλογές, την πάσαρε σε σημείο που «κόλλησε» λόγω βροχής. Ο Ρόμανιτς βρέθηκε «φάτσα» με το 1-0, αλλά ο Γιαννακόπουλος «καθάρισε» μία ακόμη επικίνδυνη φάση.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός αρχικά ήταν πεσμένος, με την ασταμάτητη βροχή να δυσκολεύει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Ο Παναιτωλικός απειλούσε κυρίως από στημένες μπάλες, δίχως να γίνεται επικίνδυνος, βέβαια. Η φάση του αγώνα ήρθε με σουτ του Βάντερσον, στο 62′, το οποίο «τράνταξε» το δεξί δοκάρι του Γιαννακόπουλου, ενώ στη ροή της φάσης, ο Μαρσιάλ παρενέβη σωτήρια με τάκλιν, γλιτώνοντας της εστία του Παναιτωλικού από βέβαια παραβίαση. Κεφαλιά του Αντέτζο στο 67′ πέρασε λίγο άουτ.

Σε δύο νέες περιπτώσεις, μέσα σε δύο λεπτά (72′ και 76′), ο Γιαννακόπουλος έσωσε εκ νέου, σε σουτ του Ρόμανιτς και κεφαλιά του Τουράμ. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός χάλασε, με τη Λαμία να επιχειρεί με σέντρες να απειλήσει. Η άμυνα του Παναιτωλικού «φλέρταρε» με το λάθος, ωστόσο οι απανωτοί κίνδυνοι περνούσαν, με τον Αριγίμπι να χάνει στο 88′ τεράστια ευκαιρία να «κλέψει» το παιχνίδι. Μέχρι το τέλος του αγώνα από εκεί και έπειτα, τίποτα δεν άλλαξε, με τους Αγρινιώτες να παίρνουν τον πρώτο τους βαθμό.

-Θετικές οι παρουσίες τόσο του Μαρσιάλ όσο και του Σιέστεντ. Σταθεροί, με καίριες επεμβάσεις, αν και ο Μαρσιάλ είχε ένα σοβαρό λάθος στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο βέβαια προήλθε από αχρείαστο «κουβάλημα» της μπάλας από τον Ταχάρ.
-Ξεχωρίζει με «γυμνό» μάτι ο Αριγίμπι. Μπήκε στο γήπεδο στα τελειώματα του αγώνα και παραλίγο να «κλέψει» το παιχνίδι για τον Παναιτωλικό.
-Οι φωνές των 30 Παναιτωλικών που έγιναν μούσκεμα, μετά από τόσα χιλιόμετρα, φωνάζοντας για την ομάδα εκεί στο πέταλο του Δ.Α.Κ Λαμίας.

-Κακή παρουσία από τον Μπάλμπι. Εύκολα λάθη, αστάθεια στις μεταβιβάσεις του και αρκετές φορές η πλευρά του εκτεθειμένη, με τους Ρόμανιτς και Δημούτσο να απειλούν συνέχεια. Απαρατήρητος για ένα ακόμη παιχνίδι ο Ντάλσιο.
-Στα «ρηχά» οι Ντίαζ και Ταχάρ. Ο Παναιτωλικός είχε πολύ μεγάλο πρόβλημα στην διατήρηση της κατοχής, κυρίως στον άξονα, με τη βροχή σαφώς να μη βοηθά ώστε να παιχτεί ποδόσφαιρο με τη μπάλα στο έδαφος. Ωστόσο, τα αβίαστα λάθη και η έλλειψη αυτοματισμών ήταν έκδηλα στοιχεία για μεγάλο μέρος του αγώνα.
-Η αδυναμία προσαρμογής της ομάδας στις απαιτήσεις του παιχνιδιού. Με τη βροχή να πέφτει ασταμάτητα, ποδόσφαιρο με τη μπάλα κάτω δε μπορούσε να παιχτεί. Ο Παναιτωλικός έδειξε ότι είναι «σοφτ» ομάδα για τα δεδομένα του ελληνικού πρωταθλήματος και υπήρξε τυχερός που πήρε το βαθμό, απέναντι σε μία ομάδα που είχε πολύ περισσότερο πείσμα και επίγνωση του πώς πρέπει να παίξει.

Καλή στο πρώτο ημίχρονο η διαιτησία του Κατσικογιάννη και των βοηθών του δίχως να υπάρχει βέβαια και η δύσκολη φάση. Σωστοί καταλογισμοί στα περισσότερα φάουλ, σωστές και οι κίτρινες κάρτες σε Τιρόνε και Μοράρ. Στην επανάληψη η κατάσταση με τις κίτρινες «ξέφυγε» ελαφρώς, με τους περισσότερους παίκτες του Παναιτωλικού να τιμωρούνται για φάουλ που δεν ήταν όλα τους για κάρτα.

Δικαιωματικά ο Νίκος Γιαννακόπουλος. «Ντύθηκε Κυριακίδης» θα μπορούσε θα πει κανείς, «κατεβάζοντας ρολά», με καίριες επεμβάσεις σε κομβικά σημεία, τη στιγμή που η άμυνά του πελαγοδρομούσε. Φώναζε συνεχώς στους συμπαίκτες του, ενέπνεε σιγουριά και είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό ο κύριος υπεύθυνος που ο Παναιτωλικός έφυγε αλώβητος από τη Φθιώτιδα.

Ο Παναιτωλικός σήμερα ήταν τυχερός. Είχε τρεις παίκτες που στάθηκαν «κολώνες» στην άμυνα (Γιαννακόπουλος, Μαρσιάλ, Σιέστεντ) και ο πρώτος βαθμός στο πρωτάθλημα, με τη διακοπή να ακολουθεί, είναι το μόνο που μπορεί να «κρατήσει».

Ο Τίτορμος φαίνεται να είναι πολύ… ντελικάτος για τη «σκληρή» και… βροχερή πραγματικότητα του ελληνικού πρωταθλήματος. Η Λαμία είχε πείσμα και πάλεψε, με βάση τις δυνατότητές της. Σαφώς και το σκορ την αδικεί. Η ομάδα πρέπει να δουλέψει πολύ αν θέλει να διεκδικήσει την πρώτη της νίκη απέναντι σε μία ομάδα πολύ πιο ποιοτική, όπως η Λάρισα.