Τον έπιασε… «πελάτη»

sup-panai-panionos-kypello10Μια ακόμα μεγάλη φετινή νίκη στο Αγρίνιο πέτυχε ο Πανιώνιος! Μετά το 5-1 για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος οι κυανέρυθροι επιβλήθηκαν 2-1 και για το Κύπελλο, θέτοντας ισχυρές βάσεις πρόκρισης.

Σε… εκδρομή στο Αγρίνιο έχει μετατρέψει ο Πανιώνιος τα ματς κόντρα στον Παναιτωλικό, αφού πανηγύρισε την δεύτερη φετινή του νίκη.

Αυτή τη φορά, βέβαια, οι Αγρινιώτες έβγαλαν ψυχή στο γήπεδο –συγκριτικά με το προ καιρού 5-1 για το πρωτάθλημα- όμως δεν απέφυγαν την ήττα, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν 2-1 και να παίρνουν το προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Οι Νεοσμυρνιώτες μπήκαν με… αέρα στο ματς και δεν δυσκολεύτηκαν να προηγηθούν στο 10’ με τον Ανσαριφάρντ, μετά από μπαλιά του Βιγιάλμπα.

Παρότι βρέθηκε από τόσο νωρίς πίσω στο σκορ ο Παναιτωλικός κράτησε την πρωτοβουλία, όμως δεν είχε θάρρος στην επίθεση, κάτι που εκμεταλλεύτηκε άψογα ο Πανιώνιος για το 2-0. Στο 31’ ο Τασουλής έκανε το γύρισμα στο πρώτο δοκάρι, όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Χαλκιαδάκη, ο οποίος σχεδόν ανενόχλητος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να απαντήσει δύο λεπτά αργότερα, όμως ο Ουαρντά πλάσαρε άουτ, ενώ έβγαλε πολλή ενέργεια και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Το γκολ που τον έβαλε ξανά στο παιχνίδι πέτυχε ο Κάπελ, μετά από φοβερή ατομική ενέργεια του Βιγιαφάνιες.

Παναιτωλικός (Γ. Ματζουράκης): Κυριακίδης, Καμαρά (17′ Μαρκόβσκι), Κουτρομάνος, Κούσας, Βιγιαφάνιες, Παπάζογλου, Μπεχαράνο (59′ Ρουσκουσέδα), Πάουλο, Ρομέρο (59′ Κάπελ), Μύγας, Ουάρντα.

Πανιώνιος (Μ. Ουζουνίδης): Διούδης, Ρισβάνης (83′ Οικονόμου), Μητρόπουλος, Βιγιάλμπα, Χαλκιαδάκης, Τασουλής, Ανσαριφάρντ (72′ Καραμάνος), Καθάριος (63′ Σιώπης), Αργυρόπουλος, Χατζηισαΐας, Μασούρας.