Το πανόραμα και η βαθμολογία της Super League

Σταθερές κρατήσανε τις… αποστάσεις τους οι ομάδες της πρώτης τετράδας της Σούπερ Λιγκ 1 μετά την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος, καθώς νίκησαν όλες και άφησαν αναλλοίωτη την κατάσταση στις κορυφαίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Πιο ψηλά παραμένουν οι ισόβαθμοι Ολυμπιακός και Άρης που συγκρούονται μεταξύ τους το ερχόμενο Σάββατο στη Θεσσαλονίκη και ακολουθούν σε απόσταση βολής, ενός και τριών βαθμών αντίστοιχα, ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ. Συνωστισμός υπάρχει και στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα, όπου 5 ομάδες στριμώχνονται σε απόσταση μόλις 4 βαθμών. Ο βαθμολογικός πίνακας, πάντως, έχει αρκετούς αστερίσκους μιας και εκκρεμούν ακόμα πολλά εξ’ αναβολής παιχνίδια. Από τις 14 ομάδες, μόνο οι 4 έχουν δώσει μέχρι στιγμής και τους 9 αγώνες του προγράμματός τους.

Η έκπληξη της ημέρας παραλίγο να γίνει στην Τούμπα, όπου ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε ένα όμορφο και δύσκολο γκολ του Ελ Καντουρί στο 91’ για να κάμψει με 2-1 την αντίσταση του ΠΑΣ Γιάννενα, ο οποίος έπαιζε από το 57’ με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής (δύο κίτρινες) του Εραμούσπε, σκόρερ του 0-1 στο 31’. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Σφιντέρσκι στο 52’ και χρειάστηκε ένα «ψαλιδάκι» του Ελ Καντουρί στις καθυστερήσεις για να πάρει το τρίποντο, στην πρώτη εμφάνιση του Βιεϊρίνια μετά την επιστροφή του.

Το ίδιο δύσκολα αλλά με το νικητήριο γκολ από πολύ πιο νωρίς επικράτησε και ο (με σημαντικές ελλείψεις) Ολυμπιακός του Παναθηναϊκού στο «Γ. Καραϊσκάκης». Το μοναδικό γκολ στο ντέρμπι των δύο «αιωνίων αντιπάλων» το σημείωσε στο 21’ ο Φορτούνης, στην πιο αξιόλογη φάση από τις λιγοστές που δημιούργησαν οι «ερυθρόλευκοι».

Ο Παναθηναϊκός, αντίθετα, σπατάλησε 4-5 σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει και έμεινε στο τέλος μόνο με τις εντυπώσεις, ειδικά από την εξαιρετική εμφάνισή του στο β’ ημίχρονο. Μελανά σημεία του ντέρμπι ήταν ο σοβαρός τραυματισμός του Σαβιέρ (οστικό οίδημα στο δεξί γόνατο – μένει εκτός ένα μήνα) και η υβριστική συμπεριφορά προς τον Λάζλο Μπόλονι αρκετών οπαδών του Ολυμπιακού, οι οποίοι βρίσκονταν, περιέργως πώς, στην εξέδρα των επισήμων και αποδοκίμασαν έντονα τον Ρουμάνο τεχνικό την ώρα που έκανε δηλώσεις στο συνδρομητικό κανάλι, αναγκάζοντάς τον να τις διακόψει!

«Χρυσή» νίκη πήρε και ο Άρης, επικρατώντας 1-0 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο χάρις σε ένα εύστοχο πέναλτι (το κέρδισε ο Μάνος) του Μπρούνο Γκάμα στο 18’. Ήταν η 6η νίκη του Άρη σε 7 αγώνες, στο καλύτερο ξεκίνημα που είχε ποτέ στο πρωτάθλημα, παραμένοντας έτσι ισόβαθμος του Ολυμπιακού στην κορυφή της βαθμολογίας. Η επιστροφή του Τραιανού Δέλλα στον πάγκο του Παναιτωλικού δεν συνδυάστηκε με ένα θετικό αποτέλεσμα.

Η ΑΕΚ νίκησε με μεγαλύτερη άνεση στο σκορ, αλλά το τελικό 4-1 επί της Λάρισας στη Ριζούπολη δεν λέει όλη την αλήθεια. Το απειλητικό 1-1 (55’ Μαχαίρας – 67’ Σπαρβ) έως το 71’ μετατράπηκε σε θρίαμβο χάρις σε τρία γκολ μέσα σε 17 λεπτά, με σκόρερ τον Ανσαριφάρντ στο 72΄, τον Σιμόες στο 79’ και τον Γαλανόπουλο στο 89’. Η βαριά ήττα οδήγησε τον Μιχάλη Γρηγορίου στην απόφαση να υποβάλλει την παραίτησή του, μετά από μια ανακοίνωση – δήλωση του Αλέξη Κούγια που εμμέσως πλην σαφώς, καταλόγιζε στον 47χρονο προπονητή μεγάλες ευθύνες.

Συναρπαστικά παιχνίδια με συγκινήσεις, ανατροπές και πολλά γκολ ήταν άλλα δύο παιχνίδια από το πρόγραμμα του Σαββάτου, που έληξαν και τα δύο με το χορταστικό 2-2. Το πρώτο χρονικά ήταν το Λαμία – Αστέρας Τρίπολης (56’ πεν. Ντέλετιτς, 66’ Τσούκαλος – 42’ πεν. Μπαράλες, 78’ Ριέρα) και το δεύτερο το Ατρόμητος – Απόλλων Σμύρνης (4’ Φατιόν, 47’ Ιωαννίδης – 37’ και 71’ πεν. Μανούσος). Εντυπωσιακό ότι στο πέναλτι του Ντέλετιτς χρειάστηκε εξάλεπτη μελέτη του VAR για να αποφασίσει ο διαιτητής Τσαγκαράκης (το ματς έληξε στο 102’), όπως άλλα 7 λεπτά χρειάστηκε και ο συνάδελφος του Τζήλος στο Περιστέρι, για να καταλογίσει το δεύτερο πέναλτι υπέρ του Ατρομήτου!

Η 9η αγωνιστική κλείνει τη Δευτέρα (19:30) με τον αγώνα Βόλος – ΟΦΗ.