Το…δώρο ήρθε απ' τον Ηρακλή!

niki-olimpiakosΟ Ολυμπιακός Βόλου έμεινε στο 1-1 με τη Νίκη Βόλου, αλλά με τρίποντο στο φινάλε σε βάρος του Παναιτωλικού πανηγυρίζει την άνοδο!

Κίνητρο είχαν και οι δύο. Η μεν Νίκη Βόλου ήθελε να φρενάρει τον συμπολίτη, ώστε να πάρει εκδίκηση οκτώ χρόνια μετά και έτσι να αποχαιρετήσει τους οπαδούς της στην τελευταία της εντός έδρας εμφάνιση για φέτος. Ο δε Ολυμπιακός Βόλου ήθελε τρίποντο και ευνοϊκό για τον ίδιο αποτέλεσμα, ώστε να διεκδικήσει την άνοδό του στη Super League την Τετάρτη (19/06) απέναντι στον Παναιτωλικό.

Τελικά το… καρπούζι κόπηκε στη μέση με το θεσσαλικό ντέρμπι να μένει για 4η διαδοχική φορά φέτος στην ισοπαλία (1-1)! Ωστόσο, το… δώρο για τους «ερυθρόλεκους» ήρθε από το Καυτανζόγλειο, καθώς ο Ηρακλής πανηγύρισε (2-1) στις καθυστερήσεις τη νίκη σε βάρος του Παναιτωλικού! Έτσι, ο Ολυμπιακός Βόλου εάν επικρατήσει με οποιοδήποτε σκορ της ομάδας του Αγρινίου, παίρνει εκείνος το 4ο εισιτήριο!

Ο Ολυμπιακός Βόλου προηγήθηκε στο 20′ με ωραίο συνδυασμό των Μπρέσκα, Γιενγκά και εκτελεστή τον Σολάκη, αλλά η Νίκη Βόλου απάντησε τέσσερα λεπτά αργότερα με εκτέλεση κόρνερ του Σκούφαλη και κεφαλιά του Βέρτζου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι βάσει ευκαιριών, με τους τυπικά γηπεδούχους να δίνουν χώρο, αλλά να μην τελειώνουν ούτε μία αντεπίθεση.