MundialΡοή Ειδήσεων

Θρίλερ στον 2ο όμιλο – Πέρασαν Ισπανία και Πορτογαλία

Aνατροπές στα τελευταία λεπτά των δύο αγώνων στον 2ο όμιλο και έτσι η Ισπανία προκρίθηκε ως πρώτη, ενώ η Πορτογαλία παραλίγο να αυτοκτονήσει.

Ενώ περνούσε η ομάδα του Φερνάντο Σάντος ως πρώτη στην επόμενη φάση, λίγο έλειψε να μείνει και εκτός της φάσης των «16».

Η Ισπανία είδε το Μαρόκο να προηγείται δύο φορές στο Σαράνσκ και τελικά να παίρνει την ισοπαλία με 2-2. Στο 14′ ο Μπουταΐμπ άνοιξε το σκορ και ισοφάρισε σε 1-1 στο 19′ ο Ίσκο. Το 2-1 για το Μαρόκο ήρθε στο 81′ με τον Εν Νεσιρί, αλλά στο 93′ ο Ασπας έβαλε το… χρυσό γκολ για το τελικό 2-2.

Οι Πορτογάλοι με ένα φοβερό γκολ του Κουαρέσμα στο 45′ άνοιξαν το σκορ και είχαν την κατάσταση στα χέρια τους, αφού δεν κέρδιζε η Ισπανία. Στο 93′ ο Ανσαριφάρντ ισοφάρισε με πέναλτι και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μεχντί έχασε τεράστια ευκαιρία για το Ιράν, αφού αν κέρδιζε άφηνε την Πορτογαλία εκτός!