sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Farlito’s Way

Ένας ψυχωμένος και εξαιρετικός, στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα Παναιτωλικός, κατόρθωσε να πάρει σπουδαία νίκη επί του Άρη, έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Φάρλει Ρόσα. Δύο πανέμορφα τέρματα σημείωσε ο Βραζιλιάνος, με την άμυνα του Παναιτωλικού να «μασάει» σίδερα. Εξαιρετικό «διάβασμα» του αγώνα και κοουτσάρισμα από τον Μάκη Χάβο.

Με αλλαγές παρέταξε τον Παναιτωλικό ο Μάκης Χάβος συγκριτικά με την αναμέτρηση της Λάρισας, ελέω και των τιμωριών που υπήρξαν. Ο Κνετ ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια, με τους Κέβιν, Σιέστεντ, Γιοβάνοβιτς και Λιάβα να τον πλαισιώνουν στην άμυνα. Ντάλσιο, Ταχάρ ως αμυντικά χαφ στο χώρο του κέντρου, με τον Άλβαρεζ σε ρόλο «10αριού» και τους Φάρλει, Τζανακάκη στα δύο άκρα. Στην επίθεση, ως μοναδικός φορ ο Αμπιόλα Ντάουντα.

Ο Παναιτωλικός ήταν εξαιρετικά στημένος στο γήπεδο από τον Μάκη Χάβο, αναγκάζοντας τον Ντουρμισάι να τραβιέται εκτός περιοχής για να πάρει μπάλα, αποκόπτοντας τη δημιουργία του Φετφατζίδη και μπλοκάροντας την ανάπτυξη του Άρη. Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι, μετά από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Κέβιν, που κατέληξε στα χέρια του Κουέστα. Νέα καλή στιγμή σημειώθηκε στο 10′, με τον Λιάβα να μην μπορεί να «τελειώσει» ωραίο γύρισμα του Τζανακάκη. Νέα ενέργεια του Κρητικού στο 16′, μετά από «ρήγμα» που προξένησε στην άμυνα του Άρη, κατέληξε στα χέρια του κίπερ του Άρη. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με σουτ του Σάσα στο 24′, που πέρασε πάνω από το οριζόντιο του Κνετ. Δύο λεπτά αργότερα καλή στιγμή σημειώθηκε με ενέργεια του Ντουρμισάι, η οποία δεν κινήθηκε προς το στόχο. Ο ρυθμός μέχρι το 40′ έπεσε αισθητά, με τον Παναιτωλικό να απειλεί από στημένα κυρίως και τον Άρη να καλή στιγμή με τον Λάρσον. Στο 46′ ο Ντάουντα σκόραρε με ωραίο τακουνάκι, ωστόσο ο ρέφερι Διαμαντόπουλος ορθώς ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ, στο ξεκίνημα της φάσης.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός ξεκίνησε νωχελικά, με τον Άρη να παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δίχως να απειλεί ουσιαστικά. Στο 57′, μετά από εκτέλεση κόρνερ στα δεξιά, ο Φάρλει Ρόσα έγινε ο αποδέκτης της μπάλας στη μεγάλη περιοχή του Άρη και με όμορφο τελείωμα σκόραρε για το 1-0. Ο Χάβος έριξε στον αγώνα τον Μουνιέ, αντί του Τζανακάκη, αναγκαστικά, στη συμπλήρωση της μίας ώρας αγώνα. Διατηρώντας το πάθος του και την προσήλωσή του, ο Παναιτωλικός κατόρθωσε να σκοράρει και δεύτερο τέρμα, μετά από υποδειγματική αντεπίθεση, με τους Ντάουντα και Μουνιέ να συνεργάζονται άψογα και τον Φάρλει να σκοράρει με πανέμορφη «λόμπα», στο 74′. Ο Χάβος φρόντισε να διατηρήσει τα… κεκτημένα, βάζοντας στο γήπεδο τους Μαλή και Μαρσιάλ. Ο «Τίτορμος» διατήρησε μέχρι το τέλος του αγώνα το μηδέν στην άμυνα και κατόρθωσε να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη ενόψει συνέχειας, διατηρώντας τη διαφορά από τον Πανιώνιο στους 4 πόντους.

Εξαιρετικός και δραστήριος για ένα ακόμη παιχνίδι ο Αμπιόλα Ντάουντα. Προξένησε πολλά προβλήματα στην άμυνα του Άρη, δημιούργησε στο δεύτερο γκολ του Παναιτωλικού

Άψογα στημένος στον αγωνιστικό χώρο ο Παναιτωλικός στο πρώτο ημίχρονο, περιόρισε σε μεγάλο βαθμό τους επιθετικούς και την ανάπτυξη του Άρη, πρεσάροντας σωστά. Τα credits της σημερινής νίκης πιστώνονται σε μεγάλο βαθμό στην αμυντική λειτουργία της ομάδας.

Ηγετική εμφάνιση από τον Γιώργο Λιάβα, αν και είχε ορισμένες στιγμές αστάθειας. Ανταποκρίθηκε εξαιρετικά ως δεξιός μπακ, είχε σημαντικότατες επεμβάσεις και βοήθησε πολύ αμυντικά.

Στα συν οι εμφανίσεις των Κνετ, Τζανακάκη. Στο ύψος του ο Σιέστεντ, για μία ακόμη φορά ως στόπερ, τρομερό κοουτσάρισμα από το Μάκη Χάβο.

Κατά καιρούς είχε «νεκρά» διαστήματα ο Παναιτωλικός, αν και στη σημερινή αναμέτρηση, η αμυντική του λειτουργία ήταν σε πολύ καλά επίπεδα, μην επιτρέποντας στον Άρη να δημιουργήσει «καθαρές» και κλασσικές τελικές.

«Χαλαρός» στον πειθαρχικό έλεγχο ο κ. Διαμαντόπουλος, δείχνοντας μόλις μία κίτρινη κάρτα στον Δεληζήση στο πρώτο ημίχρονο, τη στιγμή που έγιναν τουλάχιστον 2 μαρκαρίσματα για… «κιτρίνισμα» από τους παίκτες του Άρη. Σωστά ακυρώθηκε το γκολ του Ντάουντα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ταχάρ να ξεκινά από θέση οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης. Σε ίδιο τέμπο συνέχισε και στην επανάληψη η διαιτησία, έχοντας ωστόσο σωστές αποφάσεις στις κρίσιμες φάσεις. Η παρουσία της διαιτησίας κρίνεται συνολικά καλή.

Ο Φάρλει Ρόσα ήταν με διαφορά ο κορυφαίος παίκτης όχι μόνο του Παναιτωλικού αλλά και του γηπεδού συνολικά. Δύο τέρματα, σχεδόν αλάθητος, «κατάπιε» πολλά χιλιόμετρα και χάρισε στον Παναιτωλικό μία παλικαρίσια νίκη απέναντι σε έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο.

Ο Παναιτωλικός γνώριζε πριν την έναρξη της αναμέτρησης ότι ο Πανιώνιος είχε επιβληθεί του Ατρομήτου, κάτι που έκανε επιτακτική την ανάγκη να πάρει τους τρεις πόντους για να διατηρηθεί σε απόσταση ασφαλείας από το διώκτη του. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα ήταν μαεστρικά τοποθετημένη στο γήπεδο από τον Μάκη Χάβο και παρουσίασε ομοιογένεια στην άμυνα, ενώ επιθετικά έφτασε αρκετές φορές με αξιώσεις στην εστία του Κουέστα. Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός μπόρεσε να διαχειριστεί σωστά το παιχνίδι, να σκοράρει δύο πανέμορφα τέρματα, έχοντας «μπροστάρη» τον Φάρλει και να πάρει ένα σημαντικό τρίποντο.