Τέταρτη θέση για τον ΑΣ Θησέα Αιτωλοακαρνανίας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Tae Kwon Do

kakarelis-thiseas-panellinio

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Tae Kwon Do συμμετείχε στις 9, 10 και 11 Μαρτίου 2018 ο ΑΣ Θησέας Αιτωλοακαρνανίας, με επτά αθλητές, κατακτώντας για μια ακόμη φορά μια από τις υψηλότερες θέσεις της βαθμολογίας. Μάλιστα ήταν για μία ακόμη φορά ο μοναδικός εκπρόσωπος της Αιτωλοακαρνανίας σε πανελλήνια διοργάνωση, με σημαντικές διακρίσεις, κατακτώντας ένα χρυσό, ένα ασημένιο κι ένα χάλκινο μετάλλιο στην πιο δύσκολη κατηγορία.

Κάτω από τις οδηγίες του προπονητή του συλλόγου, Νίκου Κακαρέλη, οι αθλητές πραγματοποίησαν εξαιρετικές εμφανίσεις απέναντι σε πολύ δύσκολους αντιπάλους και κατάφεραν να ανεβάσουν τον σύλλογο στην 4η θέση της Ελλάδας, ανάμεσα σε περισσότερους από 100 συλλόγους.

1η θέση – χρυσό μετάλλιο κατέκτησε για 6ο συνεχόμενο πρωτάθλημα και παρέμεινε αήττητος ο πρωταθλητής Ελλάδας και μέλος της εθνικής ομάδας για το 2018 σε δύο πανευρωπαϊκά, Χριστόφορος Καλλιφώνης, στα -87 κιλά. Αν και προέρχονταν από τραυματισμό και ήταν τρεις μήνες χωρίς προπόνηση, κατάφερε με την σωστή συνεργασία με τον δάσκαλο του να κερδίσει τέσσερις αγώνες και να αναδειχθεί για 6η συνεχόμενη χρονιά Πρωταθλητής Ελλάδος στα -87 κιλά ανδρών.

2η θέση – ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Θανάσης Δημητρακοπουλος, ο οποίος επίσης προερχόταν από έναν σοβαρό τραυματισμό που τον κράτησε εκτός για έξι μήνες, όμως μετά την καλή συνεργασία με τον δάσκαλό του κατάφερε να κερδίσει μία ακόμη σημαντική διάκριση σε πανελλήνιο πρωτάθλημα που θα τον φέρει ακόμα πιο κοντά στην εθνική ομάδα στην κατηγορία των +87 κιλών ανδρών.

3η θέση – χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Πρωταθλήτρια Ελλάδος και μέλος της εθνικής ομάδας Tae Kwon Do, Ρέα Μεσυνδιάνου, η οποία θα αγωνιστεί στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2018. Η αθλήτρια του Θησέα Αιτωλοακαρνανίας έχει σταθερή παρουσία στα βάθρα των νικητών σε όλες τις διοργανώσεις που συμμετέχει, δείχνοντας ότι είναι από τις κορυφαίες αθλήτριες της χώρας στα -49 κιλά Γυναικών.

“Το Δ.Σ. συγχαίρει τους αθλητές αλλά και τον προπονητή, Νίκο Κακαρελη, που για μια ακόμη χρονιά μας γεμίζουν με υπερηφάνεια ανεβάζοντας τον σύλλογο αλλά και το Αγρίνιο στις κορυφαίες θέσεις της Ελλάδας” αναφέρει καταλήγοντας η ανακοίνωση.