Ροή Ειδήσεων

Τεσσάρα στο γήπεδο, γιούχα στην εξέδρα! (4-0)

Olympiakos-panetolikos-1

Ο Ολυμπιακός μπορεί να διέλυσε τον Παναιτωλικό με 4-0, η εξέδρα όμως… έβραζε για την εφετινή παρουσία της ομάδας και έστειλε μήνυμα-χαστούκι σε διοίκηση και ποδοσφαιριστές.

Αλλαγμένος και φρεσκαρισμένος από τον Χρήστο Κόντη όπως αναμενόταν, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς κόντρα στον Παναιτωλικό χωρίς διάθεση για… πολλά πολλά. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν προϊδεάσει όλη την εβδομάδα με τις δηλώσεις του ότι θέλουν να καθαρίσουν γρήγορα με τους τρεις βαθμούς που θα σφραγίσουν την 3η θέση και αν είναι δυνατόν να ευχαριστήσουν το κοινό τους με καλό ποδόσφαιρο.

Μπορεί μάλιστα να σπατάλησε το πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου, όμως από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός βρήκε ευκαιρίες, βρήκε γκολ, καλό ποδόσφαιρο τηρουμένων των αναλογιών και των συνθηκών αλλά και έναν… μελλοντικό ήρωα της εξέδρας στο πρόσωπο του Μάριου Βρουσάι ο οποίος απέδειξε ξανά με την εμφάνισή του ότι τα νέα παιδιά της ομάδας αξίζουν περισσότερες ευκαιρίες.

«Σβηστό» 20λεπτο πριν την… καταιγίδα

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με έντονη πίεση, προσπαθώντας παράλληλα να κάνουν κατοχή και να κυκλοφορήσουν γρήγορα τη μπάλα. Παρότι όμως μπήκαν δυνατά στο ματς, η ουσία άργησε να έρθει. Αντιθέτως, μετά από το δυνατό πεντάλεπτο του Ολυμπιακού, ο Παναιτωλικός αρχικά ισορρόπησε, ενώ οι παίκτες του Δέλλα προσπάθησαν επίσης να πιέσουν «ψηλά» και να αναγκάσουν σε αβίαστα λάθη την ούτως ή άλλως ευάλωτη σε αυτά φετινή «ερυθρόλευκη» άμυνα.
Agriniowebradio.gr: Ενημέρωση και μουσική όπως θα ήθελες ν΄ακούς
Η πρώτη κλασική ευκαιρία στο ματς μάλιστα ήταν για τους Αγρινιώτες, όταν ο Μοράρ υποδέχθηκε στο 8′ κάθετη μπαλιά και έκανε ένα διαγώνιο σουτ από το ύψος της περιοχής που σταμάτησε στο δοκάρι του Χουτεσιώτη. Στο διάστημα που ακολούθησε και για περίπου ένα τέταρτο οι δύο ομάδες ουσιαστικά πάντως αλληλοεξουδετερώθηκαν στη μεσαία γραμμή, Οι γηπεδούχοι είχαν κίνηση και σταθερά την κατοχή μπάλας, όμως οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν σωστά. Το πρέσινγκ των παικτών του Δέλλα μάλιστα προβλημάτισε τους Πειραιώτες που έδειξαν να αντιμετωπίζουν κάποια προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Όλα αυτά ως το 25′ γιατί από εκεί και έπειτα, ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και μάλιστα του «έπιαναν» τα πάντα, με τρομερή αποτελεσματικότητα.

«Καθάρισε» με τετράδα Φορτούνη, Μιραλάς, Καρίμ, Βρουσάι

Σε αυτή τη φάση του 25′, οι «ερυθρόλευκοι» ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη τους φάση και να απλοποιήσουν το έργο τους στο υπόλοιπο παιχνίδι. Η φάση ξεκίνησε από τα πόδια του Βρουσάι που έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια στη μεσαία γραμμή, έδωσε στον Φορτούνη, αυτός άνοιξε τη μπάλα στα δεξιά, ο Μιραλάς έκανε το γύρισμα με τη μία στο ύψος του πέναλτι και ο Ρομαό με πλασέ στην κίνηση άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό με ένα όμορφο ομαδικό γκολ.

Από τη στιγμή που έφυγε το όποιο άγχος των παικτών του Ολυμπιακού και λύθηκαν τα πόδια τους, στη συνέχεια έπαιξαν πιο απλά, πιο γρήγορα και πιο ουσιαστικά. Έτσι, ήρθαν και τα αποτελέσματα. Μετά από μια καλή στιγμή του Παναιτωλικού στο 32′ όταν ο Χουτεσιώτης «έβγαλε» το σουτ του Ρόσα, στο 34′ έγινε και το 2-0. Σε μια αντίστοιχη φάση με το πρώτο γκολ, οι Πειραιώτες κυκλοφόρησαν γρήγορα τη μπάλα στη μεσαία γραμμή και με γρήγορο τρανζίσιον στη δεξιά πτέρυγα, ο Μιραλάς γύρισε και πάλι στο ύψος του πέναλτι, με τον Φορτούνη αυτή τη φορά να σκοράρει με σουτ στην κίνηση.

Το ματς ουσιαστικά τελείωσε και τυπικά στο 38′ όταν μετά από έξοχη συνεργασία των Βρουσάι – Χατζισαφί στα αριστερά και τρομερό τακουνάκι του νεαρού επιθετικού, ο Ιρανός μπακ έκανε το γύρισμα για τον Ανσαριφάρντ και αυτός έκανε από κοντά με απλό πλασέ το 3-0, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Τέταρτο με τη σέντρα και μήνυμα από την «7»

Τίποτα δεν άλλαξε στην εικόνα του αγώνα με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να κάνει ό,τι θέλει πάνω στο χορτάρι και μόλις μισό λεπτό μετά τη σέντρα ανέβασε και τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Ο εξαιρετικά ανεβασμένος στα τελευταία ματς Κώστας Φορτούνης ήταν και πάλι αυτός που δημιούργησε μετά από ατομική ενέργεια και έξοχη πάσα και ο Ανσαριφάρντ αυτός που τελείωσε τη φάση με ωραίο πλασέ στο 46′. Αυτό ήταν το 17ο γκολ του Ιρανού φορ στο πρωτάθλημα, όμως ακόμη και με αυτό το σκορ, η εξέδρα του Ολυμπιακού στα επόμενα λεπτά φρόντισε να στείλει το δικό της μήνυμα για τη φετινή εικόνα της ομάδας, αποδοκιμάζοντας έντονα τους παίκτες.

Σε γενικές γραμμές το δεύτερο ημίχρονο, ειδικά μετά το 4-0, ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και για τις δύο ομάδες. Το παιχνίδι άνοιξε στη μεσαία γραμμή όπως ήταν λογικό, οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν -επίσης λογικό- και θα μπορούσαν να είχαν επιτευχθεί περισσότερα γκολ και στις δύο εστίες. Ο Ρόσα δοκίμασε δις το πόδι του στο επόμενο δεκάλεπτο όμως την πρώτη φορά ο Χουτεσιώτης έδιωξε και τη δεύτερη η μπάλα πέρασε άουτ. Δύσκολα έδιωξε και ο Κυριακίδης το σουτ του Φορτούνη στο 59′, ενώ στο 64′ ο Χουτεσιώτης νίκησε σε τετ-α-τετ τον Ντίαζ.

Άουτ ήταν η κατάληξη στο σουτ του Φορτούνη στο 69′, ενώ στο 80′ αυτός έβγαλε και πάλι ασίστ-μισό γκολ για τον Ανσαριφάρντ, όμως ο Ιρανός αυτή τη φορά σπατάλησε την ευκαιρία για το δικό του χατ-τρικ και το 5-0. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε ουσιαστικά με δύο ακόμη καλές επεμβάσεις του Χουτεσιώτη σε νέα σουτ του Ρόσα, για να παραμείνει έτσι το τελικό 4-0 που δίνει στον Ολυμπιακό και μαθηματικά την 3η θέση.