Tελικός Κ17: Πρωταθλήτρια η Ξάνθη

spo-xanthi-k17 (640 x 360)

Το πρωτάθλημα Κ17 της Σούπερ Λιγκ κατέκτησε η Ξάνθη, που επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού στον τελικό του Final Four που έγινε στο Αγρίνιο.
Πανάξια πρωταθλήτρια Κ17 είναι η Ξάνθη, η οποία σε έναν καταπληκτικό τελικό του Final Four του πρωταθλήματος που έγινε στο Αγρίνιο, επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού, έχοντας για πρωταγωνιστή τον αρχηγό της Μελισσόπουλο, ο οποίος πέτυχε τα δύο γκολ της νίκης για την ομάδα της Κομοτηνής.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στον τελικό και μόλις στο 5’, έχασε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία όταν ο Χατζάρας μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, γύρισε στον Παπουτζίδη ο οποίος προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα άουτ. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν και πάλι να απειλήσουν, με τον Μανθάτη να έχει κάνει ζημιά στην αριστερή πλευρά της άμυνας της Ξάνθης, αλλά οι συμπαίκτες του να μην μπορούν να αξιοποιήσουν τις μπαλιές του.

Μετά τα πρώτα 20 λεπτά λοιπόν, η Ξάνθη ανέβασε στροφές και κατάφερε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο. Ο Ολυμπιακός ωστόσο, στο 24’ έχασε νέα ευκαιρία για το 1-0, όταν ο Μανθάτης και πάλι έψαξε από τα δεξιά του Μεζίνι, η κεφαλιά του οποίου όμως πέρασε άουτ.

Επόμενη φάση ήταν και το γκολ της Ξάνθης, όταν στο 32’, ο Δημητριάδης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Θεοδωρίδης κέρδισε στον αέρας τους αμυντικούς του Ολυμπιακού, έκανε την κεφαλιά πάσα στον Μελισσόπουλο και αυτός μόνος του στο ύψος της μικρής περιοχής με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γαβαλά. Στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους οι Πειραιώτες ανέβηκαν ψάχνοντας την ισοφάριση και πάλι από τα δεξιά και με τον Μανθάτη να δημιουργεί ρήγμα έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, αλλά το σουτ του Παπανικολάου έφυγε άουτ.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι τελικά κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 45’ με τον Χατζάρα, όμως ο εξτρέμ των «ερυθρόλευκων» ήταν σε θέση οφσάιντ με αποτέλεσμα το τέρμα του να μην μετρήσει και η Ξάνθη να πάει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ.

Μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο και αυτή ήταν ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι», μπήκαν αποφασισμένοι να κυριαρχήσουν και να φτάσουν στην ισοφάριση και έχασαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 53’ με σουτ του Παπουτσίδη. Στο 60’ και στο 62’, ο Χατζάρας έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες αρχικά με σουτ που έφυγε άουτ και δύο λεπτά μετά με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η Ξάνθη ήταν σε άκρως παθητικό ρόλο, με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να έχουν συνεχώς την κατοχή και να ψάχνουν την ισοφάριση. Στο 69’ ο Μεζίνι έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-1, όταν ο Τόλι από τα δεξιά, του έκανε την πάσα, με τον επιθετικό του Ολυμπιακού να πλασάρει αλλά να στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Τελικά ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 82’, με τον Αμαραντίδη με εξαιρετικό ψηλοκρεμαστό στη κίνηση να κάνει το 1-1 μετά από πανέμορφη μπαλιά του Μανθάτη. Όμως, η Ξάνθη που σε όλο το δεύτερο μέρος ήταν στην άμυνά της, ανέβηκε μετά το 1-1 και έψαξε το γκολ της νίκης.

Στην πρώτη της φάση στην επίθεση μετά από εκτέλεση κόρνερ, κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Λάμπρου που σταμάτησε την μπάλα πάνω στην γραμμή, με αποτέλεσμα να δει και την απευθείας κόκκινη κάρτα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο αρχηγός και σκόρερ του πρώτου τέρματος της Ξάνθης, Μελισσόπουλος, στέλνοντας την μπάλα στη δεξί γωνία του Γαβαλά ο οποίος έπεσε σωστά, αλλά δεν κατάφερε να σώσει.

Στα λεπτά που απέμεναν ο Ολυμπιακός βγήκε όλος μπροστά, ψάχνοντας το γκολ που θα στείλει το ματς στην παράταση. Αυτό δεν το κατάφερε και η Ξάνθη χάρη στον αρχηγό της και τα δύο τέρματά του, επικράτησε με 2-1 και κατέκτησε το πρώτο πρωτάθλημα Κ17 της ιστορία της.

Ξάνθη: Σταθάκης, Ζώτος, Ψεμματάς, Πουλουκτσής, Θεοδωρίδης, Χουσμέν (61’ Παπαδόπουλος), Τουμαντζίδης (90+2’ Καψημάλης), Μπουνταγκίδης, Μελισσόπουλος (90+4’ Σαμπανίδης), Δημητριάδης (88’ Βαφειάδης), Χατζής (78’ Σπανός).

Ολυμπιακός: Γαβαλάς, Τόλι, Νικολάου, Μακροστέργιος, Πεχλιβανίδης, Παπανικολάου, Μανθάτης, Λάμπρου, Μεζίνι (72’ Αμαραντίδης), Παπουτζίδης (78’ Κιρτζιαλίδης), Χατζάρας.