Τελικό: Παναιτωλικός – Απόλλων Σμύρνης 1-0

Ο Παναιτωλικός πήρε ένα «χρυσό» τρίποντο κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, επικρατώντας με 1-0 στο Αγρίνιο, χάρη σε τέρμα που «έχτισαν» οι τρεις αλλαγές του Δέλλα και πέτυχε – άθελα του – ο Λισγάρας.

Τέσσερις αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος και με την ΑΕΛ να μην έχει αγωνιστεί ακόμη στην 30ή αγωνιστική, ο Παναιτωλικός πέρασε και πάλι στην 13η θέση και έδωσε εκ νέου τρομερό ενδιαφέρον στη μάχη της σωτηρίας.

Το παιχνίδι στο Αγρίνιο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας και η πίεση που ένιωθαν κυρίως οι γηπεδούχοι ήταν εμφανής.

Στο 31ο λεπτό, ο Απόλλων κατάφερε να κουνήσει τα δίχτυα της εστίας του Κνετ, με τον Μπεντινέλι να πιάνει ευθύβολο συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής, στην επαναφορά από εκτέλεση κόρνερ. Όμως, ο διαιτητής Σκουλάς είχε προλάβει να σφυρίξει επιθετικό φάουλ του Λισγάρα, βάζοντας τέλος στη φάση ώστε το γκολ να θεωρηθεί τελικά ως μη επιτευχθέν.

Ο Παναιτωλικός ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, με πολλά τρεξίματα αλλά λίγες φάσεις. Ο Δέλλας φρέσκαρε την ομάδα του ακόμη περισσότερο με τριπλή αλλαγή στο 63ο λεπτό, αλλά ο Απόλλων του Χάβου διατηρούσε την ισορροπία στις αμυντικές του γραμμές σχετικά εύκολα, εξουδετερώνοντας άνετα και τις σέντρες προς την περιοχή του Βέρχουλστ.

Μάλιστα, στο 82ο λεπτό ο Μπεντινέλι ξέφυγε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, σούταρε από γωνία και ανάγκασε τον Κνετ σε σημαντική απόκρουση.

Ένα λεπτό μετά, ωστόσο, η προσπάθεια του Παναιτωλικού ήταν αυτή που απέδωσε καρπούς, με τις τρεις αλλαγές του Δέλλα να συνεργάζονται: ο Μπαρμπόσα άφησε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του, ο Ντάλτσιο έκανε μια σπουδαία σέντρα από τα αριστερά, ο Ματσόλα έπιασε την κεφαλιά και ο Βέρχουλστ απέκρουσε ασταθώς. Ο Λισγάρας προσπάθησε να προλάβει το γκολ με ανάποδο ψαλιδάκι, όμως δεν τα κατάφερε, στέλνοντας τη στον ουρανό των διχτύων και κάνοντας το 1-0 για τον αντίπαλο του.

Παναιτωλικός (Δέλλας): Κνετ, Μανθάτης, Κωνσταντόπουλος, Τσότσαλιτς (34′ Καρασαλίδης), Περέιρα (63′ Ντάλτσιο), Εντινγκά, Ντίαζ (81′ Καρέλης), Ντουάρτε, Μεντόσα, Αριγίμπι (63′ Μπαρμπόσα), Βέργος (63′ Ματσόλα)

Απόλλων Σμύρνης (Χάβος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Ντομίγνκες, Χουχούμης, Κολ, Φατιόν, Σλίβκα, Φερνάντεθ (78′ Μουνιέ), Μπεντινέλι, Ιωαννίδης (66′ Ντάουντα)