sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Συντριβή από την τραγική άμυνά του (video)

Παναθηναϊκός- Παναιτωλικός 4-0

Το φινάλε του πρωταθλήματος επεφύλαξε μια δυσάρεστη έκπληξη για τον Παναιτωλικό με την βαριά ήττα που γνώρισε από τον Παναθηναϊκό με 4-0.

Οι πράσινοι με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή τους συνέτριψαν τον Παναιτωλικό και έκλεισαν τις φετινές τους υποχρεώσεις με τον καλύτερο τρόπο.

Αντίθετα οι κυανοκίτρινοι γνώρισαν άλλη μια βαριά ήττα και τελείωσαν το πρωτάθλημα με το χειρότερο τρόπο και με τον Δέλλα να φεύγει από την ομάδα αφήνοντας πίσω του μια γλυκόπικρη γεύση. Η ομάδα σώθηκε νωρίς αλλά η εικόνα της σε κάποια παιχνίδια ήταν χαμηλού επιπέδου και οι ευθύνες δεν αφήνουν στο απυρόβλητο τον τεχνικό του Παναιτωλικού.

Για ένα ακόμη παιχνίδι ο Παναιτωλικός παρουσίασε δύο πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο τραγικός στην άμυνα και άσφαιρος επιθετικά. Στο δεύτερο σουλουπώθηκε κάπως αλλά δέχτηκε ένα ακόμη τέρμα, ενώ έμεινε στο μηδέν στην επίθεση. Δικαιολογίες μπορεί να βρει κάποιος πολλές και οι οποίες έχουν να κάνουν λόγο με τις βασικές απουσίες, αλλά και ο Παναθηναϊκός με τα μικρά αγωνίστηκε και κέρδισε με 4-0.

Συνεπώς το πρωτάθλημα τελείωσε και ο κόσμος του Παναιτωλικού σε γενικές γραμμές δεν έμεινε ευχαριστημένος από την απόδοση της ομάδας. Οι συχνοί τραυματισμοί παιχτών και μάλιστα για μεγάλο χρονικό διάστημα θα πρέπει να προβληματίσουν τους ιθύνοντες της ομάδας. Επίσης τα τελευταία χρόνια είμαστε στο ίδιο έργο θεατές. Δηλαδή όταν η ομάδα σώνεται στη συνέχεια υπάρχει χαλάρωση για να μην το πούμε αδιαφορία. Και αυτό θα πρέπει να το προσέξουν οι ιθύνοντες της ομάδας, ούτως ώστε του χρόνου τέτοιου είδους φαινόμενα  να εκλείψουν.

Η διάταξη του Παναιτωλικού

Ο Τρ Δέλλας  στο παιχνίδι με την Αθηναϊκή ομάδα παρέταξε την εξής ενδεκάδα:  Κάτω από τα δοκάρια τον Γιαννακόπουλο. Στην άμυνα από δεξιά ο Τσιγγάρας, αριστερά ο Τσοκάνης  και στο κέντρο της οι Μιχάι και Άργκους. Στα χαφ ο Πάολο με τον Λουσέρο και στις πτέρυγες ο Ντουάρτε με τον Μανά. Στην κορυφή της επίθεσης ο Μπαϊροβιτς και πίσω του ο Γκούγκα. Ο Δέλλας και αυτή τη φορά ανακάτεψε αρκετά την «τράπουλα» με τις αλλαγές που έκανε με χειρότερη αυτή του Άργκους. Ο Βραζιλιάνος μετά από αρκετό καιρό επανήλθε και φάνηκε επηρεασμένος από την αποχή καθώς έκανε αρκετά λάθη κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Άμυνα για κλάματα

Η ομάδα του Αγρινίου ξεκίνησε το παιχνίδι χωρίς να κλειστεί στην άμυνά της, παίζοντας ανοιχτό ποδόσφαιρο αλλά το γκολ – πέναλτι που δέχτηκε στο 14ο  την επηρέασε ψυχολογικά και αγωνιστικά. Πέντε λεπτά αργότερα δέχτηκε και δεύτερο γκολ και τα πράγματα πλέον έγιναν σκούρα για τον Παναιτωλικό. Το ακυρωθέν κανονικό γκολ του Πάολο στο 30΄ έβαλε ταφόπλακα στις όποιες φιλοδοξίες για ανατροπή του σκορ από τον Παναιτωλικό και λίγο αργότερα ήρθε και το τρίτο και κάπου εκεί τελείωσε το ματς. Για όλη αυτή την εικόνα το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης φέρνει η άμυνα, η οποία πελαγοδρομούσε σε κάθε επίθεση του Παναθηναϊκού, ήταν εν ολίγοις τραγική.

(φωτο Δερβίσης)

Η ροή του αγώνα

4′Ο Στάικος μπαίνει από δεξιά, κάνει τη σέντρα, ο Γιαννακόπουλος απομακρύνει με γροθιά

6′ Ο Χατζηγιοβάνη στον Χατζηθεοδωρίδη που έκανε τη σέντρα, ο Κάτσε έδωσε στον Αρμενάκα που έκανε την πρώτη ντρίπλα στο ύψος του πέναλτι αλλά εν συνεχεία δεν μπόρεσε να πλασάρει.

11′ Ο Λουσέρο από καλή θέση έκανε το σουτ με τον Κότσαρη να αποκρούει.

12′ Κερδίζει πέναλτι ο Παναθηναϊκός με τον Άργκους και τον Κάτσε να αλληλοσπρώχνονται στην  περιοχή και ο Τζήλος να δείχνει την παράβαση υπέρ του παίχτη των γηπεδούχων.

14′ ΓΚΟΛ Ο Χατζηγιοβάνης ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα νικώντας τον Γιαννακόπουλο και έκανε το 1-0. Μάλιστα το εκτέλεσε δύο φορές καθώς την πρώτη μπήκε στην περιοχή παίχτης του Παναθηναϊκού.

19′ ΓΚΟΛ Ο Μακέντα έγινε αποδέκτης της μπάλας στα αριστερά, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, ο Γιαννακόπουλος έκανε κακή εκτίμηση της φάσης και είδε τη μπάλα να περνάει κάτω από τα πόδια του.

30′Ο Παναιτωλικός πέτυχε γκολ με κεφαλιά του Μάρκος Πάουλο το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Το γκολ ήταν κανονικό καθώς ο Πάολο πήρε τη μπάλα από την κεφαλιά του Μακέντα.

37′. Ο Μακέντα βγήκε στην επίθεση από τα αριστερά, μπήκε σε αυτή, έκανε και το σουτ με τον Γιαννακόπουλο αυτή τη φορά να μπλοκάρει σωτήρια.

40′ ΓΚΟΛ Ο Μακέντα έκανε την κίνηση, ο Θεοχάρης τον είδε και του πέρασε ωραία τη μπάλα με τον Ιταλό με ένα σωστό άγγιγμα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0 του τριφυλλιού με το δέκατο γκολ του Ιταλού φορ.

41′ Ο Χατζηγιοβάνης έδωσε στον Μακέντα αυτός μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει στον Μιχάι και να βγαίνει κόρνερ

61′ Εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά για τον Παναιτωλικό, η μπάλα πέρασε και ο Κότσαρης εντυπωσιακά έδιωξε σε κόρνερ. Σ’ αυτή τη φάση ο Τζήλος θα μπορούσε να υποδείξει πέναλτι καθώς ο αμυντικός του Παναθηναϊκού τράβηξε τη φανέλα του Άργκους.

69′ . Ο Λουσέρο εκτέλεσε από τα δεξιά φάουλ κάνοντας μια σέντρα, σουτ, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και έφυγε έξω.

81′ ΓΚΟΛ Ο Καμπετσής έγινε αποδέκτης της μπάλας, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ με τον Γιαννακόπουλο να αποκρούει αλλά ο Εμμανουηλίδης καραδοκούσε, πήρε το ριμπάουντ και πλάσαρε σε κενή εστία για το 4-0.

82′Νέα καλή επίθεση για τον Παναθηναϊκό με τον Χατζηγιοβάνη να βγαίνει στα δεξιά, έκανε την παράλληλη μπαλιά προς τον Καμπετσή και η άμυνα του Παναιτωλικού έδιωξε σε κόρνερ.

84′ Καλό σουτ του Παρρά αλλά ο Κότσαρης μπλόκαρε.

Διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος, οι βοηθοί του (Ευθυμιάδης, Γκάγκας)

Συνθέσεις:

Παναθηναϊκός (Δώνης): Κότσαρης, Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Τζανδάρης(77΄ Καμπετσής), Χατηθεοδωρίδης, Θεοχάρης, Κάτσε, Στάικος, Χατζηγιοβάνης, Αρμενακάς(66΄Εμμανουηλίδης), Μακέντα(78΄Αθανασόπουλος).

Παναιτωλικός (Δέλλας):Γιαννακόπουλος, Τσιγγάρας, Μιχάι, Άργκους, Τσοκάνης(66΄Αμαράλ), Λουσέρο, Μάρκος Πάουλο(85΄ Μπελεβώνης), Ντουάρτε, Γκούγκα, Μανά(79΄Παρράς), Μπάιροβιτς.