Παναιτωλικος

Συνέχισε με τεσσάρα την παράδοση ο Παναθηναϊκός…

sup-panai-pao46Τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς που τον φέρνουν μία ανάσα από τη δεύτερη θέση στους 35 πήρε νωρίτερα στην έδρα του ο Παναθηναϊκός, απέναντι σε έναν μαχητικό στο πρώτο και απογοητευτικό στο δεύτερο ημίχρονο Παναιτωλικό. Έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο και αξιοποιώντας την υπεροχή τους συνέχισαν την παράδοση που τους θέλει νικητές στα παιχνίδια απέναντι στον «Τίτορμο» στη Λεωφόρο με το τελικό 4-0.

Πως παρατάχθηκαν οι ομάδες:
Ο Μαρίνος Ουζουνίδης επέλεξε ένα σχήμα 4-2-3-1 και τον Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια, με τους Χουλτ, Μολέδο, Κουρμπέλη και Κουλιμπαλί στην άμυνα από αριστερά προς τα δεξιά. Ανασταλτικά καθήκοντα στο κέντρο είχαν ο Ρέις μαζί με τον Ζέκα, ενώ μπροστά τους αγωνίστηκε αριστερά ο Εμποκού, στον άξονα ο Κλωναρίδης, δεξιά ο Βιγιαφάνιες και στην κορυφή της επίθεσης ο Μπεργκ.
Αντιθέτως ο Μάκης Χάβος επέλεξε ένα 4-1-4-1 με τον Κυριακίδη κάτω από τα δοκάρια, τους Τσοκάνη, Κούσα, Χαντάκια και Μύγα από αριστερά προς τα δεξιά, τον Γρηγόρη Μάκο ως μοναδικό κόφτη και τους Ρότσα, Πάουλο, Λόπες και Κλέσιο από αριστερά προς τα δεξιά στο χώρο του κέντρου. Στην κορυφή της επίθεσης ο Μαρκόφσκι.
Ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο και 0-0 στ’ αποδυτήρια
Σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, αν και υπήρχαν αρκετές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε κυρίως με σέντρες από τα πλάγια να γεμίσει τη μεγάλη περιοχή των «κυανοκίτρινων» με στόχο τον Μάρκους Μπεργκ, με καλύτερη στιγμή αυτή του Σουηδού στο 45ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Κουλιμπαλί παραλίγο να στείλει με το κεφάλι τη μπάλα στα δίχτυα του Κυριακίδη. Αντιθέτως ο Παναιτωλικός επιχείρησε με αντεπιθέσεις και κύριο δημιουργό τον Ντιέγκο Λόπες να προκαλέσει «ρήγματα» στην άμυνα των πράσινων, με μεγαλύτερη ευκαιρία αυτή του Πορτογάλου στο 17ο λεπτό, όταν μετά από κεφαλιά πάσα του Τσοκάνη αστόχησε από πλεονεκτική θέση.
Ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και καθάρισε το παιχνίδι
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος και ανέβασε αισθητά την απόδοσή του. Πιέζοντας ψηλότερα και δημιουργώντας περισσότερες και καλύτερες ευκαιρίες, κατάφερε να πετύχει θριαμβευτική νίκη με τέσσερα γκολ απέναντι σε έναν Παναιτωλικό που έδειχνε σαν να μην είχε δυνάμεις στην επανάληψη. Χατ-τρικ για τον μόνιμο «δήμιο» του Παναιτωλικού Μάρκους Μπεργκ, ενώ ο Λουντ συνέβαλε στη διαμόρφωση του τελικού 4-0.

ManoftheMatch:Με χατ-τρικ δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Σουηδό φορ του Παναθηναϊκού, Μάρκους Μπεργκ, που για άλλη μία φορά εξέθεσε την άμυνα των «καναρινιών» στα μεταξύ τους παιχνίδια.
Η διαιτησία:Αν και υπήρχαν περιπτώσεις που ο Σελίμος έπαιξε έδρα, δεν υπήρχε κάποιο σημαντικό λάθος που να διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.
Οι πάγκοι:Ο Μαρίνος Ουζουνίδης με την είσοδο του Βλαχοδήμου με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ανέβασε πολύ την ομάδα του, ενώ ο Χάβος δεν μπορούσε να βρει απάντηση από τον πάγκο. Νικητής ο πρώτος.
Το φιλμ του αγώνα:
Α’ ημίχρονο:
6΄ Σέντρα του Χουλτ από αριστερά και σουτ του Βιγιαφάνιες από το ύψος της μεγάλης περιοχής, πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κυριακίδη.
12’ Σέντρα του Εμποκού από αριστερά, με τον Μπεργκ να μη βρίσκει τη μπάλα όπως θα ήθελε αρχικά με το κεφάλι του και στη συνέχεια με το σώμα, με αυτή να περνάει παράλληλα με την εστία.
14’ Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Βιγιαφάνιες, κεφαλιά του Μολέδο μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Παναιτωλικού προς το δεύτερο δοκάρι και στη συνέχεια νέα κεφαλιά από τον Μπεργκ, με τη μπάλα να καταλήγει έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι των «καναρινιών».
17’ Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, όταν μετά από κεφαλιά πάσα του Τσοκάνη, ο Λόπες έκανε την κίνηση και πάτησε την περιοχή του τριφυλλιού, τετ-α-τετ με τον Βλαχοδήμο, το σουτ όμως που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Παναθηναϊκού.
32’ Σέντρα-σουτ του Μάρκος Πάουλο από πλάγια αριστερά, έξω από τη μεγάλη περιοχή, μπλόκαρε ο Βλαχοδήμος.
45’ Η μεγαλύτερη στιγμή για τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο, όταν μετά από σέντρα του Κουλιμπαλί από δεξιά, ο Μπεργκ κέρδισε στον αέρα τον Κούσα, αλλά ευτυχώς για τον Παναιτωλικό η κεφαλιά του πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων.
45+1’ Νέα κεφαλιά του Μπεργκ έπειτα από σέντρα του Βιγιαφάνιες από δεξιά, με τη μπάλα να περνάει έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Κυριακίδη.
Β’ ημίχρονο:
48’ Πολύ δυνατό σουτ του Βλαχοδήμου, έπεσε στη δεξιά του γωνία και απομάκρυνε με γροθιές ο Κυριακίδης.
52’ Νέο σουτ του Βλαχοδήμου από το ίδιο σημείο, μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού.
54’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό όταν μετά από πολύ όμορφη κάθετη του Μπεργκ, ο Βιγιαφάνιες βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κυριακίδη, ο οποίος όμως βγήκε γρήγορα και του έκλεισε το οπτικό πεδίο, με αποτέλεσμα να αποκρούσει το σουτ που επιχείρησε ο Αργεντινός.
59’ Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, αλλά και η μεγαλύτερη επέμβαση του Κυριακίδη, αφού μετά από κάθετη του Εμποκού ο Μπεργκ προσπάθησε να τον εκτελέσει από πλεονεκτική θέση, με τον τερματοφύλακα των καναρινιών να αποκρούει με τα πόδια, ενώ σουτ του Βιγιαφάνιες στη συνέχεια της φάσης πέρασε πάνω από την εστία του.
62’ Κεφαλιά του Μολέδο έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Εμποκού από αριστερά, πέρασε ελάχιστα άουτ.
67’ 1-0! Μετά από σέντρα του Χουλτ από αριστερά ο Βιγιαφάνιες έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι με τον Κυριακίδη αρχικά να αποκρούει και με τη βοήθεια του δοκαριού, όμως στη συνέχεια της φάσης ο Μπεργκ προ κενής εστίας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας προβάδισμα στο «Τριφύλλι».
80’ 2-0!Εκμεταλλευόμενος τραγικό λάθος του Κούσα ο Μπεργκ έγινε κάτοχος της μπάλας και στη συνέχεια με σουτ που κόντραρε στα πόδια του αρχηγού του Παναιτωλικού, έκανε το 2-0 με τη μπάλα να «κρεμάει» τον Κυριακίδη που δεν μπορούσε να αντιδράσει.
85’ Όμορφο κατέβασμα του Μύγα από δεξιά και μεγάλη απόκρουση του Βλαχοδήμου με γροθιές σε κεραυνό που επιχείρησε από πλάγια θέση ο δεξιός μπακ του Παναιτωλικού.
86’ Κεφαλιά του Μπεργκ έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Βλαχοδήμου από αριστερά, κατέληξε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα των «κυανοκίτρινων».
89’ 3-0! Πανέμορφη κάθετη του Βιγιαφάνιες για τον Λουντ, με τον Φινλανδό να εκτελεί υποδειγματικά τον Κυριακίδη, δίνοντας διάσταση θριάμβου στο σκορ.

90+2′ 4-0! Μετά από σέντρα του Ζέκα από δεξιά, ο Μπεργκ έκανε την κεφαλιά και με τη βοήθεια της τύχης αφού ο Κυριακίδης κάνοντας βήματα πίσω έχασε την ισορροπία του, πέτυχε χατ-τρικ, κάνοντας το 4-0!

Συνθέσεις:
Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουτρουμπής, Ρέις (37’ Κουρμπέλης), Μπεργκ, Ζέκα, Κλωναρίδης (46’ Βλαχοδήμος), Βιγιαφάνιες, Χουλτ, Μολέδο, Εμποκού (78’ Λουντ), Κουλιμπαλί.
Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Κούσας, Κλέσιο (73’ Μουνιός), Μάκος, Μαρκόφσκι, Πάουλο, Τσοκάνης, Ρότσα (79’ Παπαδόπουλος), Μύγας, Λόπες, Χαντάκιας (66’ Κουτρομάνος).

Διαιτητής: Σπυρίδων Σελίμος
Α’ βοηθός: Ηλίας Αλεξέας
Β’ βοηθός:Τρύφων Πετρόπουλος
4ος Διαιτητής: Γεώργιος Γιαννουλάκης