Super League Κ17: Στο «Final Four» ο ΠΑΟΚ, επικράτησε του Ολυμπιακού στο Αγρίνιο

Με ανατροπή στην παράταση η Κ17 του ΠΑΟΚ επικράτησε του Ολυμπιακού στο Αγρίνιο και κατοχύρωσε τη θέση της στο Final Four.

Σ’ ένα συγκλονιστικό ματς που διεξήχθη στο γήπεδο του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο στο πλαίσιο του τελικού της Α’ φάσης για το Πρωτάθλημα Κ17, ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, αρχικά ισοφάρισε και στην παράταση σκόραρε το νικητήριο γκολ για μια νίκη με πολλαπλά οφέλη.

Όπως σημειώνει σχετικά η ΠΑΕ ΠΑΟΚ:

«Στον πρόωρο τελικό της Κ17 ο ΠΑΟΚ κέρδισε 2-1 τον Ολυμπιακό εξασφαλίζοντας ήδη μια θέση στο Final Four του πρωταθλήματος. Παρότι έμεινε πίσω στο σκορ, ανέκαμψε, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και με γκολ στο 115′ πήρε τη νίκη σε ένα υπέροχο ματς.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο, απελευθερωμένο, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, δυναμισμό και πάθος επί 90 λεπτά. Συν το ημίωρο της παράτασης βέβαια…

Ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή στο α’ ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να απειλεί σε αντεπιθέσεις και να χάνει μάλιστα σημαντική ευκαιρία να προηγηθεί με το σουτ του Σνάουτσνερ που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Ολυμπιακός μπήκε μπροστά στο σκορ στο 47′ και από εκείνη τη στιγμή ο Δικέφαλος πήρε τον έλεγχο αποφασισμένος να ισοφαρίσει. Σε μια από τις απειλητικές επισκέψεις του στην αντίπαλη περιοχή, μάλιστα, κέρδισε την αποβολή του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού. Και στο 86′ έφτασε στην ισοφάριση με την κεφαλιά του Χατσίδη έπειτα από την σέντρα του Κεσίδη. Κάπως έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί και να καταφέρνει τελικά να μετουσιώσει σε άλλο ένα γκολ την υπεροχή του. Στο 115′ ο Παπαγεωργίου βρήκε ωραία τον Τσομπάνη κι αυτός πλάσαρε για το τελικό 2-1.

Το πρωτάθλημα συνεχίζεται φυσικά, με την Β’ φάση και δύο ομίλους πλέον.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Τσιντσόλης, Τσιότας (57′ Τσομπάνης), Πολυκράτης, Πανικίδης, Κοσίδης (98′ Καλιόγλου), Σνάουτσνερ, Κεσίδης, Παπαγεωργίου, Χατσίδης, Καραϊωάννου (72′ Καλαϊτσίδης), Πολιτάκης (106′ Βρύζας)».

Φωτογραφία: paokfc.gr