Super League Κ15: Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε της ΑΕΚ στο Αγρίνιο και πέρασε τον τελικό

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο η Κ15 του ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη (3-0) κόντρα στην ΑΕΚ, στο γήπεδο του Παναιτωλικού και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της Τετάρτης (23/03) εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού, Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός.

Οι «ασπρόμαυροι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκεια του, μέτρησαν δέκα τελικές προσπάθειες, ενώ η ΑΕΚ είχε μόλις δύο και καμία στην εστία, με την Ένωση να επιλέγει να πάει το παιχνίδι στη δύναμη.

Ο ΠΑΟΚ είχε στο 15΄κερδισμένο πέναλτι, με τον Καπλανίδη να λέει «στοπ» στον Ελευθεριάδη. Το πρώτο ημίχρονο ήταν πιο ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια 0-0.  Στο δεύτερο μέρος ο Δικέφαλος ήταν αρκετά ανώτερος από την ΑΕΚ, με πιο σωστό και ποιοτικό ποδόσφαιρο, δημιούργησε αρκετές φάσεις. Με την έναρξη του ημιχρόνου η ΑΕΚ είχε τη μεγάλη ευκαιρία με τον Σαχινίδη, αλλά στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ βρήκε το γκολ, με κεφαλιά του Πάνου, έπειτα από κόρνερ του Ελευθεριάδη και είχε την κατοχή. Στο 74΄ με αυτογκόλ της ΑΕΚ και  με τον Κοσιάβελο, διαμορφώθηκε το 2-0 για τον ΠΑΟΚ και στο 76′ ο Τσιότας με σουτ από τη μεγάλη περιοχή, έγραψε το τελικό 3-0, με τους «ασπρόμαυρους» να παίρνουν άνετα την πρόκριση για τον τελικό.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Μπελερής, Τσιότας (Καρακώστας 78’), Βυρσωκινός, Κοσίδης, Μύθου, Ελευθεριάδης, Τσίτσιλας (Μπάγιος 78’), Πάνος, Θεοφίλου (Σιδηρόπουλος 60’), Τσιφούτης (Τουρσουνίδης 47’), Ντούνγκα (Βασίλι 78’).

ΑΕΚ: Παπαβασιλείου (Καπλανίδης 10’), Πασακυριάκος, Ψυρόπουλος, Κοσιαβελος, Μαρκόπουλος, Παναγιωτόπουλος, Ψυχογιός (Αβράσογλου 66′), Ντάνι, Κλάψας, Κολοκοτρώνης (Πεχλιβανίδης 41’, Τσουραμάνης 54’), Σαχινίδης (Λάμπρου 77′).