Η βαθμολογία των playouts μετά από την 1η αγωνιστική

Λαμία και Λάρισα έκαναν τα μεγάλα «διπλά» στην πρεμιέρα των πλέι άουτ και βλέπουν την συνέχεια με καλύτερο μάτι. Βαθμός ελπίδας για ΟΦΗ, εικόνα διάλυσης ο Παναιτωλικός!

Μέλος της Σούπερ Λίγκας και για την επόμενη σεζόν θα πρέπει να νιώθει η Λαμία έστω κι αν υπάρχουν ακόμη 6 ματς στην διαδικασία των πλέι άουτ. Η επιβλητική εμφάνιση και νίκη της ομάδας του Γρηγορίου στο Αγρίνιο με 3-0 (όλα τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο) δεν της δίνει μόνο αέρα 6 βαθμών από τους Παναιτωλικό – ΟΦΗ και 7 βαθμών από την ουραγό ΑΕΛ, αλλά παράλληλα και ακόμη καλύτερη ψυχολογία για τα ματς που απομένουν!

Από την άλλη οι Αγρινιώτες για πολλοστή φορά φέτος παρουσίασαν μια ομάδα που δικαιολογεί τον τίτλο «μια από τις χειρότερες της κατηγορίας». Ταπεινώθηκαν στην έδρα τους σε ένα ματς-τελικό και με βάση το πρόγραμμα αλλά και την εικόνα τους, φαντάζουν ως το «μεγάλο φαβορί» για την τελευταία θέση που οδηγεί απευθείας στη Superleague 2!

Η ΑΕΛ ξεκίνησε με μεγάλο διπλό στο έξτρα πρωτάθλημα και έκανε με το… καλημέρα των πλέι άουτ ένα σπουδαίο βήμα προς τον στόχο της παραμονής κερδίζοντας στη Ριζούπολη με 2-0 τον Ατρόμητο. Οι Θεσσαλοί μπορεί να παραμένουν στην τελευταία θέση αλλά πλέον πατούν καλύτερα και έβγαλαν με απόλυτη επιτυχία από το πρόγραμμα ένα καθοριστικό παιχνίδι μακριά από το Αλκαζάρ. Στο βροχερό τερέν του Βόλου, η γηπεδούχος ομάδα είχε την πρωτοβουλία, όμως ο ΟΦΗ μετά από 10 σερί αγώνες που συνεχώς γνώριζε την ήττα πήρε με το 0-0 ένα πολύτιμο βαθμό όσο αφορά την εξαιρετικά δύσκολη συνέχεια.

Τέλος στο πλέον αδιάφορο από βαθμολογικής άποψης ματς της ημέρας που έγινε στα Γιάννενα, ο ΠΑΣ Γιάννινα επιβεβαιώνοντας την περίοδο φόρμας που διανύει επικράτησε με 1-0 του Ατρομήτου και απομακρύνθηκε ακόμη κι από… σενάρια επιστημονικής φαντασίας!