Super League 2: Μεγάλο διπλό τα Τρίκαλα, «γκέλα» για Ξάνθη

Παλικαρίσια νίκη πέτυχαν τα Τρίκαλα που επικράτησαν με 3-2 στο Παγκρήτιο του Εργοτέλη. Έφυγε με βαθμό από την Ξάνθη ο Καραϊσκάκης, εντός έδρας νίκη για τα Χανιά.

Εργοτέλης – Τρίκαλα 2-3

Την χαρά της νίκη έπειτα από έναν ολόκληρο γύρο γεύτηκαν τα Τρίκαλα που πέρασαν νικηφόρα από το Ηράκλειο και την έδρα του Εργοτέλη…Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 15΄ είχε την πρώτη καλή φάση του ματς με την εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Γιακουμή.

Αυτό το οποίο οι Κρητικοί δεν μπόρεσαν να πετύχουν σε εκείνο το χρονικό σημείο του ματς, το πέτυχαν στο 37΄ με πλασέ του Μανουσάκη. Οι Θεσσαλοί μετά το γκολ που δέχτηκαν κατάφεραν στο 41΄ να ισοφαρίσουν με κεφαλιά του Ευθυμίου, αποτέλεσμα το οποίο ήταν και το τελικό του ημιχρόνου. Στο β΄ ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και στο 53΄ κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Ευθυμίου.

Από το σημείο εκείνο και μετά ο Εργοτέλης πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση, κάτι το οποίο κι έγινε στο 78΄ με τον Μανουσάκη να ευστοχεί στο πέναλτι που κέρδισε ο Κουατένγκ από τον Πιαστόπουλο. Το θρίλερ όμως συνεχίστηκε στο Ηράκλειο, καθώς στο 89΄ τα Τρίκαλα πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ, με το εύστοχο πέναλτι του Ριζογιάννη διαμορφώνοντας με τον τρόπο αυτό το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Χανιά – Διαγόρας Ρόδου 1-0
Η ομάδα των Χανιών επικράτησε με 1-0 του Διαγόρα Ρόδου, χάρη στο γκολ του Καμαρά κι έτσι παρέμεινε για έβδομη αγωνιστική αήττητη!

Στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης, οι Χανιώτες ζήτησαν πέναλτι μετά από διεκδίκηση ανάμεσα σε Σανδραβέλη και Διαμαντόπουλο, ωστόσο ο Περάκης δεν είδε κάποιο αντικανονικό μαρκάρισμα. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 54’ τα Χανιά έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Ο Διαμαντόπουλος έκανε το σουτ, ο Τσέλιος απόκρουσε σε πρώτο χρόνο, στη συνέχεια ο επιθετικός της ομάδας των Χανίων επιχείρησε νέο σουτ και δέχτηκε μαρκάρισμα από τον Κοντοχρήστο, ζητώντας πέναλτι.

Τελικά, το γκολ ήρθε με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού. Ο Καμαρά με ένα απίστευτο σουτ νίκησε τον Τσέλιο κι πέτυχε το 1-0 για την ομάδα του. Το σκορ παρέμεινε μέχρι το τέλος με αποτέλεσμα τα Χανιά να ανέβουν στην 5η θέση με 28 βαθμούς, και τον Διαγόρα να υποχωρεί στην έκτη θέση.

Ξάνθη – Καραϊσκάκης Άρτας 1-1
Γκέλα στην προσπάθεια που κάνει για άνοδο στην Super League για την Ξάνθη, που έμεινε στο 1-1 με την ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας εντός έδρας.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 12ο λεπτό με τον Ντίνα, για να κάνει το 1-1 ο Ναζίμ στο 58ο λεπτό. Μάλιστα η Ξάνθη έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του Θυμιάνη.

Πλέον η Ξάνθη έφτασε με τον έναν βαθμό τους 31 βαθμούς, ενώ ο ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας έφτασε τους 12 βαθμούς.

Πηγή: titormosnet.gr, SDNA, gazzetta, mikriliga.com