Super League 1: Διπλό με ανατροπή στο Ηράκλειο ο Ολυμπιακός (video)

Σε ένα ματς που φαινόταν να στραβώνει (αυτογκόλ Ντόι, χαμένο πέναλτι Χάμες), ο Ολυμπιακός με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο και τον Μπακαμπού λυτρωτή, έκανε την ανατροπή και έφυγε νικητής από το Ηράκλειο με το 2-1 κόντρα στον ΟΦΗ. Ο Γκάρι Ροντρίγκες το πρώτο γκολ των Πειραιωτών.

Τεράστιας σημασίας διπλό πήρε ο Ολυμπιακός με σκορ 2-1 επί του ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ. Οι παίκτες του Μίτσελ βρέθηκαν να χάνουν με αυτογκόλ του Ντόι, έχασαν μετά πέναλτι με τον Χάμες Ροντρίγκες αλλά πήραν το ματς με τα γκολ των Γκάρι Ροντρίγκες και Μπακαμπού (που έφτασε στα 3 γκολ στον Ολυμπιακό).

Πως ξεκίνησαν οι ΟΦΗ και Ολυμπιακός

Ο Νίκος Νιόπλιας ξεκίνησε το ματς με τον Ολυμπιακό με τον Μανδά κάτω από τα δοκάρια, άμυνα με Βούρο, Διαμαντή, Μαρινάκη και Μπαλογιάννη και στο κέντρο Μεγιάδο, Περέα και Τοράλ. Στην επίθεση στα δύο άκρα οι Ντίκο και Λάρσον και φορ ο Γκερέρο.

Ο Ολυμπιακός από την άλλη είχε επίσης 4-3-3 με τον 19χρονο Ντόι στόπερ, Σωκράτη τον έτερο σέντερ μπακ, άκρα άμυνας με Άβιλα και Ρέαμπτσιουκ, κέντρο με Ίνμπομ Χουάνγκ, Εμβιλά και Αγκιμπού Καμαρά και μπροστά ως επιθετική τριάδα τους Μασούρα, Μπακαμπού και Μπιέλ.

Ένας Ολυμπιακός χωρίς επιθετική ουσία, προηγήθηκε με αυτογκόλ του Ντόι ο ΟΦΗ

Ο Ολυμπιακός στο α’ μέρος δεν έκανε καλό παιχνίδι και από τη μέση και μπροστά του έλλειπαν αρκετά πράγματα και κυρίως η ουσία. Στο 5′ για τον ΟΦΗ ο Γκερέρο βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού και σούταρε έξω. Στο 9′ ένα σουτ Μασούρα ήταν που κόπηκε. Στο 13′ ένα μακρινό σουτ του Μπιέλ δεν απείλησε τον Μανδά. Ο ΟΦΗ έψαξε και άλλες φάσεις και στο 14′ ο Τζολάκης έκανε μία δύσκολη απόκρουση πάνω σε σουτ του Ντίκο.

Στο 20′ ένα σουτ του Μασούρα πήγε έξω. Στο 23′ ένα σουτ από τον Άβιλα έφυγε άουτ, όπως το ίδιο έγινε και με κεφαλιά του Μασούρα στο 16′. Στο 37′ ο Ίνμπομ Χουάνγκ έψαξε το γκολ με μία κίνηση και σουτ που βρέθηκε εκτός εστίας.

Ο ΟΦΗ βρήκε το γκολ στο 40′ σε φάση που έχασε τη μπάλα ο Μασούρας, έκανε σέντρα ο Τοράλ και ο Ντόι προσπαθώντας να διώξει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τζολάκη. Στις καθυστερήσεις ο Τζολάκης έβγαλε το φάουλ του Ντίκο.

Αλλαγή ο Ντόι και στόπερ ο Εμβιλά, χαμένο πέναλτι ο Χάμες Ροντρίγκες και 1-2 με Γκάρι και Μπακαμπού

Στο 2ο 45λεπτο ο Ολυμπιακός κατάφερε παρότι πάλι λειτούργησε πειραματικά σε επίπεδο θέσεων (Εμβιλά στόπερ, ο Βρουσάι ως δεξί μπακ αντί του τραυματία Άβιλα, ο Ίνμπομ Χουάνγκ εξάρι και ο Μαρσέλο κάτι σαν χαφ – εξτρέμ) να γυρίσει το ματς για να νικήσει με 2-1. Στο 47′ ένα σουτ του Βρουσάι έφυγε έξω, κάτι που συνέβη και στο 49′ με σουτ του Μπιέλ. Στο 52′ ο Βρουσάι πήρε πέναλτι από αντικανονικό μαρκάρισμα του Μεγιάδο.

Όμως στο 53′ ο Μανδάς – που φάνηκε πάντως αρχικά να είχε βγει λίγο έξω από τη γραμμή της εστίας του – απέκρουσε το πέναλτι του Χάμες Ροντρίγκες. Ο Ολυμπιακός επέμεινε και στο 58′ έκανε το 1-1 από πολύ ωραία μπαλιά του Χάμες στον Γκάρι Ροντρίγκες και τελείωμα του διεθνούς winger από κοντά.

Και στο 81′ ο Ολυμπιακός βρήκε την τελική επιθετική λύση με το 1-2 μετά από φάουλ του Βαλμπουενά και κεφαλιά του Μπακαμπού. Παρά την προσπάθεια των παικτών του ΟΦΗ το ματς έμεινε στο 1-2.