Στοίχημα: Με Ψυχολογία ο Τίτορμος στην Κρήτη

sup-panai-ergotelis39Με το παιχνίδι στο Παγκρήτιο Στάδιο ανάμεσα στον Εργοτέλη και τον Παναιτωλικό, πέφτει σήμερα το απόγευμα η αυλαία της 21ης αγωνιστικής της Super League, με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη.

Oι μεν γηπεδούχοι για να βάλουν ένα τέλος στα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα, οι δε φιλοξενούμενοι για να πάρουν την παρθενική εκτός έδρας νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Στη 14η θέση της βαθμολογίας με 21 βαθμούς και μόλις δύο πάνω από την επικίνδυνη ζώνη βρίσκεται ο Εργοτέλης που αγνοεί τη νίκη εδώ και εννέα αγωνιστικές. Την περασμένη αγωνιστική αν και προηγήθηκε με δύο γκολ του Ηλία Αναστασάκου στο 10ο και 18ο λεπτό, δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Ξάνθη, σε ένα παιχνίδι που τελείωσε ισόπαλο με 2-2 και τους “Ακρίτες” να πετυχαίνουν το δεύτερο γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Στο Ηράκλειο έχει συγκεντρώσει 13 βαθμούς έχοντας απόδοση 3-4-3, ενώ την τελευταία του νίκη την σημείωσε στις 10 Νοεμβρίου 2013 και στο 3-1 επί του Πανθρακικού. Νέος τεχνικός στην ομάδα είναι ο Μαρίνος Ουζουνίδης, που θα στερηθεί των υπηρεσιών του αμυντικού Πίτσου.

Από σπουδαία νίκη με ανατροπή προέρχεται ο Παναιτωλικός, ο οποίος επικράτησε με 3-1 του Πανθρακικού στο Αγρίνιο, ανεβαίνοντας έτσι με 27 βαθμούς στην έβδομη θέση της βαθμολογίας. Οι “Αγρινιώτες” παρουσίασαν στον αγώνα δύο πρόσωπα, το κακό στο πρώτο ημίχρονο που βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ και το καλό στο δεύτερο, όπου έπαιξαν επιθετικά, πίεσαν τον αντίπαλο και έκαναν γκολ τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Από τους καλύτερους ο Θεοδωρίδης που πέτυχε δύο γκολ, στο 53ο και 83ο λεπτό και ο Νταλμά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Το πρόβλημα για τον Παναιτωλικό είναι η εκτός έδρας συγκομιδή, όπου δεν έχει πετύχει νίκη και με τους μόλις τρεις βαθμούς να φαντάζουν λίγοι. Σε δέκα παιχνίδια έχει σύνολο τερμάτων 5-16, ενώ μετρά και έξι under, από τα οκτώ συνολικά του στο πρωτάθλημα. Ο Μάκης Χάβος δεν θα έχει στη διάθεσή του τον μόνιμα απών Πόϊ.

Η προϊστορία είναι 1-1-0, με τον Εργοτέλη να νικά πέρυσι για το πρωτάθλημα της Football League με 2-1. Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες στο Αγρίνιο με 0-0.

Αναμένεται μία ιδιαίτερα δύσκολη αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να κυνηγούν τη νίκη. Με άγχος θα παίξουν οι Κρητικοί γνωρίζοντας πως δεν έχουν άλλα περιθώρια για νέα απώλεια, ενώ οι Αγρινιώτες παρά τα άσχημα εκτός έδρας αποτελέσματα, έχουν την ψυχολογία με το μέρος τους και είναι ικανοί να πάρουν το πρώτο τους εκτός έδρας τρίποντο στο πρωτάθλημα. Πάμε με το X-2, ενώ αξίζει και για τους λάτρεις του γκολ, η επιλογή του over.

Το X-2 και το over προσφέρονται στον ΟΠΑΠ στο 1,50 και 2,10 αντίστοιχα.