Στο ρελαντί ο Ατρόμητος, 2-0 και πρόκριση

atromitos-panai-kypello10Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, ο Ατρόμητος νίκησε με 2-0 τον Παναιτωλικό και στο γήπεδο του Περιστερίου και με δύο νίκες, έγινε μετά τον Παναθηναϊκό, η δεύτερη ομάδα που προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Εκεί περιμένει το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Αστέρα Τρίπολης. Οι “ερυθρόλευκοι” νίκησαν στο πρώτο παιχνίδι με 3-0.

Τα γκολ για την ομάδα του Περιστερίου πέτυχε ο Φυτανίδης στο 49ο λεπτό έπειτα από άψογη εκτέλεση φάουλ κόντρα στην ροή του αγώνα και στο 80′ ο Μπρίτο με εντυπωσιακό σουτ έξω από την περιοχή.

Μέχρι το 1-0, ο Παναιτωλικός ήταν καλύτερος, παρά τις απουσίες βασικών (Καμαρά, Γκάλο, Τζούνιορ, Θεοδωρίδης), είχε ευκαιρίες για να σκοράρει αλλά στο 18′ ο Μπόγιοβιτς, στο 33′ και το 40′ ο Μπακάκης δεν σκόραραν και οι φιλοξενούμενοι πλήρωσαν την αστοχία τους.

Συνέχισαν έτσι, τα αρνητικά αποτελέσματα μακριά από το γήπεδο τους καθώς σε 10 αγώνες έχουν τρεις ισοπαλίες και εφτά ήττες και στα πέντε τελευταία εκτός έδρας δεν έχουν πάρει βαθμό.

Ο Ατρόμητος με μόλις δύο τελικές σε 49 λεπτά αγώνα και μοναδική αξιόλογη ευκαιρία ένα σουτ του Ναπολεόνι στο 42′, προηγήθηκε στο σκορ από στημένη φάση και «καθάρισε» την πρόκριση αφού η ομάδα του Αγρινίου έπρεπε να σημειώσει τρία γκολ για να προκριθεί μετά το εις βάρος της 0-2 από το πρώτο παιχνίδι.

Το τελικό 2-0 στο 80′ ήταν το κερασάκι στην τούρτα της νίκης για τους γηπεδούχους που συμπλήρωσαν 10 παιχνίδια αήττητοι σε πρωτάθλημα και Κύπελλο Ελλάδας με απολογισμό εφτά νίκες και τρεις ισοπαλίες έχοντας παίξει στα παιχνίδια αυτά με Παναθηναϊκό, ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό.