«Στο Αγρίνιο δεν περνάς»!

sdgjfjdfgjΟ Παναιτωλικός επικράτησε 2-0 του Ηρακλή στο Αγρίνιο και σε συνδυασμό με το 1-1 στο ντέρμπι του Βόλου, ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Νίκη, έπιασε τους «ερυθρόλευκους» στην κορυφή των πλέι οφ!
Στο Αγρίνιο, ο Παναιτωλικός δεν «μασάει»!
Όντας ανώτερος στον αγώνα και με τον Καμαρά να δίνει ακόμα ένα φετινό show, τα «καναρίνια» επικράτησαν 2-0 του Ηρακλή για την δεύτερη αγωνιστική των πλέι οφ ανόδου.
Έτσι, ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας με πέντε βαθμούς, αφού το έτερο παιχνίδι του Βόλου, ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Νίκη έληξε χωρίς νικητή, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1 στο Πανθεσσαλικό.
Οι δύο «συγκάτοικοι» της κορυφής αναμετρώνται την προσεχή Κυριακή στο Αγρίνιο, ενώ ο «Γηραιός» που έχει μείνει πίσω φιλοξενείται από την Νίκη.

Παναιτωλικός-Ηρακλής 2-0
(39’ Κουτσοσπύρος)

Ο Παναιτωλικός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι με τους Καμαρά και Μπελόν να έχουν πολλά «κέφια». Οι δυο τους συνεργάζονταν εξαιρετικά και ήταν αυτοί που έχασαν τις δύο πρώτες καλές στιγμές. Ο Ηρακλής «μίλησε» για πρώτη φορά με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, όταν ο Ουκάρ βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι μόνος, όμως η κεφαλιά του ήταν ακίνδυνη. Κι αφού ο Κούσας αστόχησε από κοντά με προβολή για τους γηπεδούχους, εν τέλει τα «καναρίνια» πήραν το προβάδισμα! Μετά από ωραία σέντρα του Καμαρά, ο Κουτσοσπύρος έκανε κεφαλιά-ψαράκι ανάμεσα στην άμυνα του «Γηραιού» και έκανε το 1-0!

Με την λήξη του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με την άμυνα του Παναιτωλικού να διώχνει πάνω στη γραμμή. Η επανάληψη δεν ήταν το ίδιο εντυπωσιακή με το πρώτο ημίχρονο. Οι δύο προπονητές έκαναν αλλαγές, με τον ρυθμό να έχει πέσει. Προς τα τελευταία λεπτά ο Σίσιτς προσπάθησε να κάνει το 2-0, όμως ο Χουάρντεσον ήταν σε ετοιμότητα, ωστόσο ο MVP των γηπεδούχων το «καθάρισε». Ο Καμαρά, αφού πέρασε τους πάντες από τα δεξιά, έκανε το σουτ από πλάγια θέση και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, η οποία μάλιστα ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μελισσά στο 90’.

Ολυμπιακός Βόλου-Νίκη Βόλου 1-1
(19’ Μπρέσκα – 36’ Κυριάκος)

Η Νίκη Βόλου ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά, με τον Λαλίν να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνος από τα δεξιά. Το γκολ, όμως, ήρθε για τον Ολυμπιακό. Ο Μπρέσκα εκτέλεσε από μακριά το φάουλ, με τον Βούρα να μην κάνει καλό υπολογισμό και την μπάλα να περνάει κάτω από τα χέρια του για το 1-0! Και λίγο αργότερα λίγο έλειψε να γίνει και το 2-0, όμως ο Βούρας είπε «όχι» στον Σολάκη. Ο κορυφαίος των γηπεδούχων, Λαλίν έκανε εξαιρετική προσωπική ενέργεια από τα δεξιά, πάσαρε στον Κυριάκο κι αυτός ισοφάρισε σε 1-1.

Βέβαια, οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να είχαν πάρει εκ νέου προβάδισμα. Ο Σολάκης ανατράπηκε στην περιοχή της Νίκης, ο Γιενγκά ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο ο Βούρας έπεσε σωστά και το έβγαλε! Το δεύτερο μέρος δεν θύμιζε σε τίποτα το πρώτο. Ο ρυθμός είχε πέσει, οι δυνάμεις των παικτών είχαν υποχωρήσει και τα λεπτά περνούσαν χωρίς κάτι σημαντικό, πέραν ένα σουτ του Σκούφαλη από πλεονεκτική θέση, που έφυγε ψηλά άουτ. Από το 75’ και μετά οι «ερυθρόλευκοι» κυνήγησαν το γκολ της νίκης. Ο Ανιέτε όμως αρχικά αν και μόνος του απέναντι στον Βούρα δεν τον νίκησε με αδύναμη κεφαλιά, ενώ ο γκολκίπερ της Νίκης πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Πινδώνη σε τετ-α-τετ. Έτσι, το 1-1 έμεινε ως το τέλος, χωρίς να υπάρξει δραματικό φινάλε!