Στέφανος Τσιτσιπάς – Ντανιίλ Μεντβέντεφ 1-3: Αποκλεισμός στα ημιτελικά του Australian Open

Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ ήταν από άλλον πλανήτη (3-1) και ο Τσιτσιπάς έμεινε εκτός τελικού στο Australian Open.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έπεσε πάνω σε έναν… διαστημικό Ντανίλ Μεντβέντεφ και έχασε την ευκαιρία να παίξει στον τελικό του Australian Open. Ο Ρώσος επικράτησε με 3-1 σετ (7-6, 6-4, 4-6, 6-1) και θα αντιμετωπίσει τον Ράφα Ναδάλ στον τελικό της Κυριακής.

Ο Ρώσος έχασε μόνο δύο πόντους στο σερβίς του σε όλο το πρώτο σετ, αλλά χρειάστηκε το tie break για να κάνει το 1-0. Ο Στέφανος βρήκε το break στην αρχή του δεύτερου σετ και έφτασε στην ισοφάριση, αλλά η συνέχεια άνηκε στον Ρώσο.

Ο Μεντβέντεφ το 1-0 στο tie break

Με love service game ξεκίνησε ο Στέφανος το ματς. Με τον ίδιο τρόπο, από χαμένες επιστροφές του Στέφανου ισοφάρισε ο Μεντβέντεφ. Με δύο στοπ βολέ και μία λάθος επιστροφή του Ρώσου, ήρθε ένα ακόμη love service game στο ματς για το 2-1 υπέρ του Τσιτσιπά.

Με τον ίδιο τρόπο έγινε το 2-2 από τον Ρώσο, αλλά ο Στέφανος κράτησε εύκολα το σερβίς του ξανά και με έναν winner έφτασε στο 3-2.

Τρίτο συνεχόμενο love service game από τον Μεντβέντεφ που σέρβιρε εξαιρετικά, έφερε το 3-3, αλλά ο Τσιτσιπάς κράτησε ξανά το σερβίς του και με χαμένη επιστροφή του αντιπάλου του έφτασε στο 4-3.

Ο Ρώσος έκανε άλλο ένα love service game και έφτασε στη συνέχεια σε τριπλό break point! Εσωσε και τα τρία ο Στέφανος, αλλά και ένα τέταρτο στη συνέχεια, για να κρατήσει το σερβίς του χάρη σε δύο εξαιρετικά χτυπήματα, ένα με το forehand και ένα με το backhand που δεν μπόρεσε να βγάλει άμυνα ο Μεντβέντεφ.

Το Νο2 του κόσμου σέρβιρε για να μείνει στο ματς χωρίς να έχει χάσει πόντο ως εκείνη τη στιγμή στο σερβίς του. Το ίδιο έκανε και πάλι ισοφαρίζοντας σε 5-5, αλλά ήρθε η απάντηση του Τσιτσιπά που με ένα drop shot στη μικρή διαγώνιο έκανε το δικό του love service game για το 6-5.

Ο Ρώσος κράτησε ξανά εύκολα (πήρε πόντο ο Τσιτσιπάς στο γκέιμ) για να πάει το ματς σε tie break.

Εκεί ο Τσιτσιπάς έκανε ένα mini break για να φτάσει να έχει προβάδισμα 4-1, όμως ο Μεντβέντεφ κράτησε το σερβίς του και με mini break ισοφάρισε σε 4-4. Ο Στέφανος πήρε προβάδισμα, όμως ο Ρώσος με τρεις συνεχόμενους πόντους πήρε το tie break με 7-5 έφτασε στο 1-0.

Ανέλπιστο δώρο του Μεντβέντεφ και 1-1 ο Τσιτσιπάς

Εκεί που δεν σταύρωνε πόντο στο σερβίς του Μεντβέντεφ, ο Τσιτσιπάς με winner, ξεκίνησε με break το δεύτερο σετ. Με ένα στοπ βολέ και έναν άσο έκανε το 2-0 στο σερβίς του, με τον Μεντβέντεφ να βρίσκει ένα ακόμη love service game από λάθος του Τσιτσιπά και να μειώνει σε 2-1.

Με καλό πρώτο σερβίς ο Στέφανος έκανε το 3-1, αλλά με το έβδομο love service game του σε 9 που σέρβιρε ως εκείνο το σημείο ο Μεντβέντεφ, μείωσε σε 3-2. Ο Ρώσος μετά από άλλες τέσσερις ευκαιρίες έκανε το πρώτο του break στο ματς για να ισοφαρίσει σε 3-3 από αβίαστο λάθος του Τσιτσιπά. Με άσο ο Ρώσος πέρασε μπροστά με 4-3 στο δεύτερο σετ.

Δύο λάθος επιστροφές του Μεντβέντεφ έφεραν love service game και το 4-4 για τον Στέφανο. Ο Μεντβέντεφ έκανε δώρο ένα break χάρη σε δύο διπλά λάθη στο σερβίς του και ο Τσιτσιπάς πέρασε μπροστά με 5-4, για να σερβίρει για το σετ!

Εχασε δύο ευκαιρίες, αλλά στην τρίτη ανάγκασε σε λάθος τον Ρώσο για να ισοφαρίσει σε 1-1 στα σετ.

Λάθη στο κρίσιμο game και 2-1 ο Μεντβέντεφ

Μετά το toilet break του εκνευρισμένου Μεντβέντεφ (διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή για coaching του Τσιτσιπά) ο Στέφανος έφτασε σε διπλό break point, αλλά δεν το αξιοποίησε.

Με άσο έκανε το 1-1 ο Τσιτσιπάς, αλλά ο Μεντβέντεφ με τον ίδιο τρόπο έκανε το υπέρ του 2-1. Ο Στέφανος ισοφάρισε με άσο, αλλά ο Μεντβέντεφ με το όγδοο love game στο ματς, έκανε το 3-2.

Το 3-3 έγινε με λάθος επιστροφή του Μεντβέντεφ, που όμως έφτασε τα εννέα love service game στο ματς για το 4-3. Με καλό σερβίς και ένα στοπ βολέ ήρθε το 4-4 από τον Τσιτσιπά, αλλά ο Μεντβέντεφ συνέχισε τα love service game για το 5-4.

Ο Ρώσος βρήκε τριπλό σετ πόιντ στο σερβίς του Στέφανου και το έκλεισε με λάθος του Τσιτσιπά σε άμυνα.

Break και… αντίο τελικός

Παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο, ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε το τέταρτο σετ δεχόμενος 11ο love service game από τον αντίπαλό του. Με λάθος επιστροφή του Μεντβέντεφ έγινε το 1-1, αλλά ο Ρώσος κράτησε το σερβίς του για να κάνει το 2-1 με λάθος επιστροφή του Τσιτσιπά.

Κακές επιλογές του Στέφανου πάνω στο φιλέ έφεραν το break και το 3-1 για τον Μεντβέντεφ, που με άσο έφτασε στο 4-1. Ηρθε και δεύτερο break για το 5-1 απέναντι στον απογοητευμένο Τσιτσιπά, με τον Ρώσο να τελειώνει την πρόκριση.

Πηγή: gazzetta.gr