Νέο ατομικό ρεκόρ στα 5.000 μ. από τον πρωταθλητή της ΓΕΑ Κ. Σταμούλη στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ23

Μετά το ρεκόρ που πέτυχε ο Κώστας Σταμούλης στα 10.000 μ. στα Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών, σειρά είχε ο αγώνας στα 5.000 μ. του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κ23 που διεξήχθη στη Λάρισα το Σαββατοκύριακο.

Ο αγρινιώτης αθλητής τρέχοντας μια εντυπωσιακή κούρσα αποσπάστηκε από την αρχή από τους υπόλοιπους δρομείς μαζί με τον Μάριο Αναγνώστου , ο οποίος πέτυχε και εκείνος ατομικό ρεκόρ , κατεβάζοντας την προηγούμενη του επίδοσή κατά έξι δευτερόλεπτα με χρόνο 14΄30΄΄ και καταλαμβάνοντας τη δεύτερη θέση.

Είναι αξιοσημείωτο ότι ο τρίτος αθλητής τερμάτισε 40 δευτερόλεπτα αργότερα.

Πολύ καλές ήταν και οι παρουσίες των υπολοίπων αθλητών της ΓΕΑ.

Ο Νίκος Σταμούλης κατέλαβε την 4η θέση στον τελικό των 1500μ. παρότι ήταν ο μικρότερος αθλητής από όσους συμμετείχαν και ο Θοδωρής Αρωνιάδας ήταν 5ος στα 1500μ. και 10ος στα 800μ.

Τέλος ο 17χρονος Κώστας Καπούλας τρέχοντας με μεγαλύτερους δρομείς κατέλαβε την 11η θέση στα 400μ.