sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

«Σωτήρας» Ντάουντα στο 94′!

Σε έναν αγώνα που έμοιαζε κυριολεκτικά χαμένος, ο Παναιτωλικός κατόρθωσε στην τελευταία φάση να ισοφαρίσει τη Λαμία, με πρωταγωνιστή τον Αμπιόλα Ντάουντα.
Ο Νιγηριανός, στο ντεμπούτο του, εξελίχθηκε σε απόλυτο πρωταγωνιστή, βοηθώντας τα μέγιστα στην εφαρμογή της ρήσης «ματς που δε μπορείς να κερδίσεις, τουλάχιστον μη το χάσεις».

Σε γνώριμη διάταξη 4-2-3-1 παρέταξε ο Μάκης Χάβος τον Παναιτωλικό. Ο Κνετ ξεκίνησε στο τέρμα, με τους Κέβιν, Σιέστεντ, Γιοβάνοβιτς και Τζανακάκης στην άμυνα. Τσιγγάρας και Ντάλσιο βρέθηκαν στο κέντρο, με τον Άλβαρεζ μπροστά τους. Φάρλει και Ντίαζ στα δύο άκρα, με τον Μπαΐροβιτς στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε πολύ ορεξάτα το παιχνίδι και μόλις στο 2′ ένα πανέμορφο σουτ του Άλβαρεζ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου. Η ομάδα του Χάβου συνέχισε στο ίδιο τέμπο και απώλεσε καλές ευκαιρίες με τον Ντίαζ στο 9′ και εκ νέου τον Άλβαρεζ, ένα λεπτό αργότερα. Η Λαμία σημείωσε την πρώτη τελική στο 13′ με μακρινό σουτ του Σάλιακα που δεν ανησύχησε τον Κνετ. Στο 14′, μετά από σέντρα του Φάρλει, ο Μπαΐροβιτς δεν πρόλαβε να σκοράρει σε κενή εστία, με τη μπάλα να περνάει κόρνερ. Ο Ρόσα με όμορφη ενέργεια και σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ στο 17′. Πανομοίοτυπα απείλησε ο Άλβαρεζ στο 18′. Μετά το «καταιγιστικό» πρώτο του εικοσάλεπτο ο Παναιτωλικός «έριξε» το ρυθμό του, δίχως ωστόσο να απειληθεί από τους φιλοξενούμενους. Στη μοναδική ωστόσο αδράνεια της άμυνας των «καναρινιών», ο Μπεχαράνο με καρφωτή κεφαλιά στο 43′ έκανε το 0-1, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τον Τζανακάκη να «φλερτάρει» με τη δεύτερη κίτρινη, ο Χάβος έριξε στο γήπεδο τον Ταχάρ. Λίγο μετά ο Ντουάρτε πήρε τη θέση του Ντάλσιο. Οι φιλοξενούμενοι κλείστηκαν πολύ καλά στην άμυνά τους και ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ευκαιρίες, μην έχοντας «καθαρό» μυαλό. Μέχρι και το 75′ η όποια φάση σημειώθηκε ήταν κυρίως από χτυπήματα φάουλ ή κόρνερ, δίχως να υπάρξει κάτι αξιοσημείωτο. Η Λαμία συνέχισε να είναι εξαιρετικά κλεισμένη και με τις καθυστερήσεις αποσυντόνισε για τα καλά τον Παναιτωλικό. Στο 84′ ο Ντουάρτε, μετά από φάουλ αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Μέχρι και τη συμπλήρωση του έξτρα χρόνου η ομάδα του Χάβου δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά, ώσπου ο Αμπιόλα Ντάουντα, που είχε μπει στο γήπεδο αντί του Μπαΐροβιτς, κέρδισε στην τελευταία φάση του αγώνα πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ισοφαρίζοντας για τον Παναιτωλικό σε «νεκρό» χρόνο.

-Η εικόνα της ομάδας συνολικά μέχρι το 40′. Επιθετικά ο Παναιτωλικός ήταν εξαιρετικός, με μπροστάρηδες τους Φάρλει και Άλβαρεζ.
-Μεστή εμφάνιση για ένα ακόμη παιχνίδι από τον Άγγελο Τσιγγάρα, που έδειξε μεγάλη ωριμότητα στο παιχνίδι του.

-Μπορεί το γκολ του Μπεχαράνο να μην ήρθε από στημένη μπάλα, αλλά για μία ακόμη φορά ο Παναιτωλικός δέχεται τέρμα με κεφαλιά. Το αμυντικό πρόβλημα της ομάδας στον αέρα είναι κάτι παραπάνω από πασιφανές…
-Νωχελική η παρουσία του Χόρχε Ντίαζ, που είχε αρκετά λάθη και δεν μπόρεσε να βοηθήσει τον Παναιτωλικό.
-Μία ακόμη «καθίζηση» για τον Παναιτωλικό στο δεύτερο ημίχρονο. Ο «Τίτορμος» στην επανάληψη ήταν κάκιστος, μη μπορώντας να απειλήσει την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα της Λαμίας.

Η διαιτησία του κ. Τζήλου ήταν καλή. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι «χάρισε» δεύτερη κίτρινη στον Τζανακάκη στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, πράγμα σπάνιο για το φετινό Παναιτωλικό, ενώ σωστά υπέδειξε και παράβαση πέναλτι στον Θεοδωρόπουλο στην τελευταία φάση του αγώνα.

Αμπιόλα Ντάουντα. Στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Παναιτωλικού, κέρδισε και εκτέλεσε το πέναλτι που χάρισε στον «Τίτορμο» έναν πολύτιμο βαθμό, σε έναν αγώνα που έμοιαζε χαμένος.