Σκοπός επετεύχθη

sup-panthrakikos-panaitolikos23

Με το ενάμισι πόδι στην επόμενη φάση του Κυπέλου Ελλάδας βρίσκεται ήδη ο Παναιτωλικός. Με γκολ του Γιάννη Πασά στο 60΄με καρφωτή κεφαλιά, πήρε την νίκη με σκορ 1-0 και  μετέτρεψε σε διαδικαστικό χαρακτήρα τον επαναληπτικό στις 31 Οκτώβρη.

Παρά τις πολλές αλλαγές σε πρόσωπα ο Παναιτωλικός δεν δυσκολεύτηκε να πάρει την νίκη ενώ έχασε κι άλλες ευκαιρίες για περισσότερα γκολ. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν για παραπάνω από ένα ημίχρονο με δέκα παίχτες μετά την αποβολή του Παναγιώτη Ζορμπά, πρώην παίχτη του Παναιτωλικού για επικίνδυνο και αντιαθλητικό παιχνίδι πάνω στο σκόρερ.

Πολλά νέα πρόσωπα έκαναν την εμφάνισή τους για πρώτη φορά με την φανέλα του Παναιτωλικού και οι εντυπώσεις ήταν θετικές, τόσο για τον Άσκες, όσο και τον Πόι που αγωνίστηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς πρόβλημα ήταν και η πρώτη συμμετοχή του Μανώλη Στεφανάκου που εύκολα κράτησε το μηδέν. Ο Παναιτωλικός μπήκε δυνατά στο πρώτο τέταρτο, δημιούργησε ευκαιρίες, στην συνέχεια όμως και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, αλλά με εξαίρεση την φάση του 26΄και την κεφαλιά του Παντοβαλίεφ που έφυγε άουτ, δεν απείλησαν.

Πολύ σημαντική η προσφορά του Καλογέρη στο χώρο της μεσαίας γραμμής, που ήταν μαζί με το Σφακιανάκη οι κινητήριοι μοχλοί του Παναιτωλικού. Ο Παναιτωλικός τελείωσε με δέκα, αφού στο 80΄ και ενώ είχαν γίνει και οι τρεις αλλαγές, αποχώρησε τραυματίας ο Μύγας.