Σημεία από Ελλάδα

Με την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ κόντρα στον Ατρόμητο ολοκληρώνεται η σεζόν στην Super League για το έτος 2019. Εάν κερδίσουν οι γηπεδούχοι, τότε θα βρεθούν μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογική πίνακα. Δεύτερη επιλογή από το Ηράκλειο και την αναμέτρηση του Εργοτέλη απέναντι στα Χανιά.

ΠΑΟΚ – Ατρόμητος

Για ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε απέναντι στον Πανιώνιο, στην επανάληψη όμως σκόραρε δις και εξασφάλισε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Τεράστιο ευκαιρία του παρουσιάζεται απόψε προκειμένου να έχει ένα ονειρικό φινάλε στο 2019, τερματίζοντας στο +2 από τον Ολυμπιακό. Τον δικαστικό δρόμο πήρε η υπόθεση της συνιδιοκτησίας με την Ξάνθη. Ο Ατρόμητος σπατάλησε δυο βαθμούς στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Λαμία. Παράλληλα, ο κόουτς Παντελίδης αναζητά παίκτη στο κέντρο της άμυνας, στην μεταγραφική περίοδο που αρχίζει. Οι φιλοξενούμενοι λόγω του Βέλλιου (κυρίως) έχουν τον τρόπο να βρουν ένα τέρμα και να πάρουμε ένα σημείο πολύ ανώτερο από τον 1.20+ του άσου.

Εργοτέλης – Χανιά

Βαθιά «ανάσα» για τον Εργοτέλη, ο οποίος επιβλήθηκε στην Δράμα της Δόξας με 2-1. Μεγαλύτερη ανακούφιση και για τον τεχνικό Γιάννη Ταουσιάνη, για τον οποίον είχαν ακουστεί «μουρμούρες». Ως γηπεδούχος πάντως, έχει πετύχει τρεις σερί νίκες στο πρωτάθλημα και σήμερα υποδέχεται τα Χανιά στο γειτονικό «Γεντί Κουλέ» του ΟΦΗ (γίνονται εργασίας στο «Παγκρήτιο»). Τα Χανιά από την άλλη, μπήκαν στην εξάδα μετά τη νίκη επί του Λεβαδεικού, έπειτα από ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι. Σήμερα θα παραταχθεί δίχως καθαρόαιμο αριστερό μπακ με τους Παπαχρήστο και Ουνγιαλίδη (αμφότεροι μετράνε πέντε συμμετοχές) να μένουν εκτός αποστολής. Ο Εργοτέλης παρασέρνει στον δικό του ρυθμό τον αντίπαλο, όταν αγωνίζεται εντός. Με 8/9 over μέχρι στιγμής, προκαλεί εντύπωση το 2.00+ για ακόμη ένα.