sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Σημαντικός βαθμός στην Τρίπολη για τον Παναιτωλικό (φωτο)

Σε ένα ματς με ελάχιστες ευκαιρίες, Παναιτωλικός και Αστέρας αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα. Σημαντικός βαθμός για «καναρίνια», που έμειναν αήττητα για ένα ακόμα ματς εκτός έδρας.

Ο Γιάννης Αναστασίου επέλεξε στην αρχική ενδεκάδα Στεργιάκη, Χουχούμη, Κορνέλιους, Λάρσον, Μπακάκη στην άμυνα. Ο Μλάντεν με τους Μάρτενσον και Ντίαζ στον άξονα. Μόρσεϊ και Σενγκέλια στα δύο άκρα της επίθεσης. Ο Δημήτρης Κολοβός είναι αυτός που κάλυψε το κενό του Νίκου Καρέλη.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά. Φάουλ για τον Αστέρα σε εξαιρετική θέση στο 6′ κατέληξε στα σώματα. Ο Παναιτωλικός βγήκε όμορφα στην αντεπίθεση στο 8′, με τον Κολοβό να βρίσκει τον Μόρσεϊ, ωστόσο ο Αφρικανός έχασε το κοντρόλ μέσα στην περιοχή.

Ο Αστέρας ήταν πιο «ψηλά» στο γήπεδο, κυκλοφορώντας την μπάλα και ψάχνοντας με παράλληλες να διασπάσει την άμυνα. Η άμυνα του Παναιτωλικού αποτελεσματική, οι φάσεις ελάχιστες.

Τεράστια στιγμή στην κόντρα για τα «καναρίνια», με τον Μόρσεϊ να «σπάει» στον Κολοβό. Την κοντινή προβολή του «έκοψε» σωτήρια ο Μουνάφο στο 26′. Ο Τίτορμος ισορρόπησε το παιχνίδι και άρχισε να παίρνει πρωτοβουλίες.

Λίγο αργότερα οι Αγρινιώτες ζήτησαν πέναλτι σε αγκάλιασμα στον Κολοβό εντός περιοχής, με τον Ζαμπαλά να λέει «παίζετε». Μέχρι το ημίχρονο δεν υπήρξε κάποια αξιοσημείωτη φάση, με το 0-0 να παραμένει, σε ένα κακό ποιοτικά ματς.

Το δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με φάουλ για τον Αστέρα σε καλή θέση. Ο Ατιένθα από την εκτέλεση βρέθηκε μόνος αστοχώντας σε κενή εστία. Νέο φάουλ σε εξαιρετική θέση στο 51′ με τον Άλβαρεζ να στέλνει την μπάλα απελπιστικά άουτ.

Ωραία ενέργεια του Άλβαρες στο 64′ δεν κατέληξε στον στόχο για τον Αστέρα. Στο 70′ από λάθος στο κέντρο ο Μόρσεϊ βγήκε με προϋποθέσεις μπροστά, με την τελική σέντρα του Χουχούμη να «μαζεύει» ο Παπαδόπουλος.

Σουτ του Μάρτενσον στο 76′, όμορφο, συρτό, μπλόκαρε ο κίπερ του Αστέρα. Στο 77′ ο Αναστασίου πέρασε στο γήπεδο Ντουάρτε αντί Μόρσεϊ. Το μοτίβο του αγώνα συνέχισε σε ίδιες… «αποχρώσεις». Δημιουργικά υπήρχε δυσκολία εκατέρωθεν.

Συρτό σουτ του Ριέρα στο 84′ δεν απείλησε. Στο 88′ Πέδρο και Ξενιτίδης αντικατέστησαν Κολοβό και Σενγκέλια. Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό.

-Πολλές «μάχες» και χιλιόμετρα ο Κολοβός. Θετικοί Μάρτενσον και Κορνέλιους.

-Είχε προσήλωση τακτικά ο Παναιτωλικός. Με ελάχιστες εξαιρέσεις, η εστία του Στεργιάκη δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

-Πρώτη φορά μηδέν παθητικό στο φετινό πρωτάθλημα.

-Απόντος Καρέλη ήταν εμφανής η δυσκολία στην επίθεση.

-Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναιτωλικός δέχθηκε πίεση. Όπως ακριβώς μας έχει συνηθίσει σε όλα σχεδόν τα ματς.

-Ο κόσμος. Μπορεί ο Παναιτωλικός να μην εντυπωσίασε, ωστόσο πήρε έναν σημαντικό βαθμό στην έδρα του Αστέρα, δίνοντας μία κάποια «αποζημίωση» για τα χιλιόμετρά τους.

Ο Ζαμπαλάς έδειξε πολύ εύκολη κάρτα στο Ντίαζ στο 25′. Στο 30′ δεν αποβάλλει με δεύτερη κίτρινη τον Γκαρντάφσκι για φάουλ στον Μόρσεϊ. Λίγο αργότερα έντονες οι διαμαρτυρίες του Παναιτωλικού για πέναλτι στον Κολοβό. Γενικά είχε ζητήματα στον πειθαρχικό έλεγχο που συνεχίστηκαν και στο δεύτερο ημίχρονο.

Λίγα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο. Καλός τακτικά ο Παναιτωλικός, περιόρισε τις επιθετικές προσπάθειες του Αστέρα, έχοντας καλή στιγμή με τον Κολοβό για να σκοράρει. Ο ρέφερι Ζαμπαλάς «έκλεισε μάτια» σε δεύτερη κίτρινη του Γκαρντάφσκι.

Στην επανάληψη ο Αστέρας είχε ορισμένες καλές στιγμές, κυρίως από στατικές μπάλες. Σταδιακά ο Παναιτωλικός ισορρόπησε ξανά και περιόρισε την επιθετική δημιουργία του γηπεδούχου. Τακτικά σωστή η ομάδα του Αναστασίου, πήρε «επαγγελματικά» έναν ακόμη βαθμό εκτός έδρας.