sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

«Σφραγίδα» παραμονής: «επαγγελματικό» τρίποντο με Ντουάρτε ο Παναιτωλικός

Με θετικό τρόπο «έκλεισε» μία κακή σεζόν ο Παναιτωλικός παίρνοντας ένα «επαγγελματικό» τρίποντο απέναντι στον Βόλο, σε ένα κακό ομολογουμένως ματς, με γκολ του Φρεντερίκο Ντουάρτε.

Τελευταία ενδεκάδα της σεζόν για τον Μάκη Χάβο σε 4-2-3-1. Ο Ζεσούς στο τέρμα, με την πλήρως… εξελληνισμένη τετράδα της άμυνας, Παρράς-Λιάβας-Κωνσταντόπουλος και Τζανακάκης να παραμένει. Ταχάρ και Ντάλσιο στο κέντρο, ο Φάρλει ως οργανωτής. Αριγίμπι και Ντουάρτε στα άκρα, ενώ ο Άντμιρ Μπαΐροβιτς ξεκίνησε στην κορυφή της επίθεσης.

Οι Βολιώτες ήταν αυτοί που είχαν την πρώτοι καλή στιγμή στην αναμέτρηση, μόλις στο 2′. Κεφαλιά του Δημόπουλου στην «καρδιά» της άμυνας του Παναιτωλικού, μετά από κόρνερ, «έγλυψε» το οριζόντιο δοκάρι του Ζεσούς. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ατομική ενέργεια και σουτ του Φάρλει στο 8′ το οποίο δεν βρήκε στόχο. Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 18′ με τον Μουνίθ δεν κατέληξε στα δίχτυα χάρη σε εξαιρετική επέμβαση του αρχηγού, Γιώργου Λιάβα. Στο πρώτο μισάωρο γενικά το παιχνίδι είχε μεν καλό ρυθμό αλλά λίγες φάσεις, με τον Βόλο να δίνει το χώρο σε έναν Παναιτωλικό νωχελικό επιθετικά.

Η επιθετική οξυδέρκεια του Αντμίρ Μπαΐροβιτς στο 31′ έδωσε στον Παναιτωλικό το προβάδισμα. Αντιλαμβανόμενος το κακό γύρισμα προς τον Γκαραβέλη από τους αμυνόμενους έκλεψε τη μπάλα και σέντραρε για τον Ντουάρτε. Ο Πορτογάλος με δύσκολο τελείωμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του κίπερ του Βόλου κάνοντας το 1-0. Οι Βολιώτες είχαν καλή στιγμή με τον Μουνίθ στο 38′, με την άμυνα του Παναιτωλικού να αντιμετωπίζει τα… θεματάκια της. Σουτ του Μαξ στο 42′ πέρασε ψηλά άουτ.

Ο Μπαΐροβιτς είχε καλή στιγμή στο 42′ με τον Γέντριτσεκ να έχει νέο δοκάρι για την ομάδα του λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, με κεφαλιά. Το 1-0 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο αξιοσημείωτη φάση κατεγράφη μέχρι και τη συμπλήρωση ώρας αγώνα. Ο Χάβος απέσυρε τους κακούς Ρόσα και Αριγίμπι, περνώντας στο γήπεδο Άλβαρεζ και Μουνιέ στο 62′. Ο ρυθμός ήταν κάκιστος και τα λάθη πολλά. Ο Ζεσούς έκανε σπουδαία επέμβαση στο σουτ του Μαξ στο 76′, γλιτώνοντας τον Παναιτωλικό από την ισοφάριση. Ο Μπαΐροβιτς στο 78′ έχασε μοναδική ευκαιρία μετά από ωραία κάθετη του Παρρά από τα αριστερά.

Στο 79′ γκολ που σημείωσαν οι Βολιώτες ακυρώθηκε ως οφσάιντ ορθώς. Στο 80′ ο Χάβος αντικατέστησε Ταχάρ και Ντουάρτε με τους Χρήστο Μπελεβώνη (στο ντεμπούτο του) και Άγγελο Τσιγγάρα. Λίγο αργότερα στο γήπεδο μπήκε και ο Καββαδίας αντί του Μπαΐροβιτς. Τελευταία καλή φάση σημειώθηκε με προσπάθεια του νεαρού στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Θετική η παρουσία του Ντάλσιο και του Ταχάρ στον άξονα. Αρκετά σημαντικά κοψίματα και από τους δύο.

Μαχητικός ο Τζανακάκης, στο ίδιος μήκος κύματος και ο Μπαΐροβιτς, σταθερός ο Ζεσούς όποτε χρειάστηκε να επέμβει.

Προβληματική η εικόνα της άμυνας του Παναιτωλικού. Είναι σαφώς ωραίο να πλαισιώνεται η άμυνα κατά 3/4 από παιδιά προερχόμενα από τις ακαδημίες ωστόσο η απειρία και τα αβίαστα λάθη έκαναν την εμφάνισή τους.

Αρκετές φορές στην άμυνα και το κέντρο ο Παναιτωλικός πήγαινε για το… κάτι παραπάνω. Μία παραπάνω κίνηση, μία καθυστερημένη πάσα και τα λάθη αρκετά. Ευτυχώς δεν κόστισαν.

Ευχή όλων είναι να παραμείνει ο Φάρλει Ρόσα στον Παναιτωλικό ωστόσο ο Βραζιλιάνος στα Play Outs δεν είναι ο εαυτός του. Μπορεί να έχει μοιράσει σημαντικές ασίστ αλλά η απόδοσή του είναι αισθητά πεσμένη, κάτι που φάνηκε και σήμερα.

Κακός ο Γκμπόλι Αριγίμπι, δεν μπόρεσε να προσφέρει κάτι ουσιαστικό στο παιχνίδι του Παναιτωλικού στα άκρα της επίθεσης.

Ο κύριος Τζοβάρας του Συνδέσμου Φθιώτιδας ήταν ο «άρχων» της σημερινής αναμέτρησης. Καθόλου φιλικός για την ομάδα μας, σφύριζε με μεγάλη ευκολία τις όποιες επαφές φάουλ για τους Βολιώτες και προκάλεσε την αγανάκτηση του Χάβου, ο οποίος είδε και κίτρινη κάρτα για τις αντιδράσεις του: “κ. Τζοβαρα, μαγκές εδώ δε θα κάνεις…Εδώ είναι Αγρίνιο…”, του είπε χαρακτηριστικά

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξεχώρισε κάποιος από τους παίκτες στο βαθμό που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ο πολυτιμότερος. Ωστόσο, δεν αναιρείται με τίποτα το γεγονός ότι το γκολ του Φρεντ Ντουάρτε χάρισε στον Παναιτωλικό τη νίκη.

Ο Παναιτωλικός δίχως να είναι καλός στο πρώτο ημίχρονο, αντιμετωπίζοντας μάλιστα αρκετά θέματα αμυντικά μπόρεσε να εκμεταλλευτεί μία αδράνεια στην άμυνα του Βόλου και να προηγηθεί με τον Ντουάρτε. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κάκιστο από άποψη θεάματος με λίγες φάσεις.

«Επαγγελματική» νίκη για τον Παναιτωλικό, σε ένα κακό ματς που αγωνίστηκαν αρκετοί νεαροί. Μία νίκη αποτελεί πάντα τον ιδανικό τρόπο για να «κλείσει» μία σεζόν, πόσο μάλλον όταν αυτή είχε τόσες δυσκολίες…