Ροή Ειδήσεων

Σε τροχιά πεντάδας ο Παναιτωλικός 1-0 την Κέρκυρα (φωτο)

panetolikos-kerkira (50)

Για τα καλά σε τροχιά πεντάδας βρίσκεται πλέον ο Παναιτωλικός μετά από την εντός έδρας νίκη με σκορ 1-0 κόντρα στην Κέρκυρα, καθώς βρίσκεται στο -3 από την 5η θέση, εκεί που βρίσκεται η Ξάνθη και ο Πανιώνιος με 32 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο παρά τον βαρύ αγωνιστικό χώρο τα καναρίνια έδειξαν να έχουν τη διάθεση από τα πρώτα κιόλας λεπτά να παίξουν ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας και να ελέγξουν τη ροή της αναμέτρησης, χωρίς παρόλα αυτά να έχουν κάποια κλασσική ευκαιρία για γκολ. Η Κέρκυρα ανέβηκε μετά το πρώτο 20λεπτο και ήταν αυτή που τελικά πήρε τον έλεγχο, κρατώντας τους γηπεδούχους σχετικά εύκολα μακριά από την περιοχή της και έχοντας μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο Αγρίνιο με τον Κρητικό, το σουτ του οποίου απέκρουσε σε κόρνερ ο Κυριακίδης. Από εκεί και πέρα ο Παναιτωλικός στάθηκε τυχερός στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάζουρεκ και την κεφαλιά-πάσα του Μιχάι στον Ουίλιαν, ο Βραζιλιάνος πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Παναιτωλικού και έβαλε τον «Τίτορμο» στη θέση του οδηγού σε ένα κομβικό σημείο της αναμέτρησης.

panetolikos-kerkira (31)

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός μπήκε εξίσου δυνατά με το πρώτο, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν εμφανώς επηρεασμένοι από το γκολ που δέχτηκαν στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου. Παρόλα αυτά αν εξαιρέσει κάποιος τη μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Ουίλιαν στο 65ο λεπτό που απέκρουσε δύσκολα ο Γιαννακόπουλος, ούτε το δεύτερο 45λεπτο είχε κλασσικές ευκαιρίες για κάποια από τις δύο ομάδες, ενώ σε αυτή την κατεύθυνση δεν βοήθησε και ο αγωνιστικός χώρος. Από το 75’ και έπειτα τα «καναρίνια» οπισθοχώρησαν ακόμη περισσότερο για να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ, παρά το γεγονός πως η Κέρκυρα δεν έδειξε ότι μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά. Τελικά το παιχνίδι τελείωσε χωρίς κάποια τρομερή ευκαιρία για μία από τις δύο ομάδες, με τον Παναιτωλικό να βγάζει την «υποχρέωση» και να παίρνει ένα σημαντικό τρίποντο, κυνηγώντας πλέον την είσοδο στην πεντάδα, φτάνοντας τους 29 βαθμούς.

Agriniowebradio.gr: Ενημέρωση και μουσική όπως θα ήθελες ν΄ακούς

Πως παρατάχθηκαν οι ομάδες:

Ο Τραϊανός Δέλλας παράταξε τον Παναιτωλικό με σύστημα 4-3-3. Αναλυτικότερα επέλεξε τον Κυριακίδη στο τέρμα. Τους Μύγα, Μιχάι, Άργκους και Μαρινάκη από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα. Αμυντικό Μέσο τον Μπεχαράνο. Κεντρικούς Μέσους τον Πάουλο και τον Μάζουρεκ λίγο πιο μπροστά, σε πιο δημιουργικό ρόλο. Στην επίθεση δεξιά τον Ουίλιαν και αριστερά τον Ντίας, με τον Μοράρ να αγωνίζεται στην κορυφή.

Για την Κέρκυρα ο Γιάννης Μαντζουράκης επέλεξε το 4-2-3-1. Συγκεκριμένα, τον Γιαννακόπουλο κάτω από τα δοκάρια. Τους Σπίνουλα, Γρομητσάρη, Αντέντζο και Λέκοβιτς στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά. Αμυντικούς μέσους τον Αρτυματά και τον Κρητικό. Στο κέντρο δεξιά τον Γεωργίου, αριστερά τον Παμλίδη, σε ελεύθερο ρόλο στον άξονα τον Ρόλε και στην επίθεση μόνο του τον Μυτίδη.

panetolikos-kerkira (33)

Συνοψίζοντας:

MVP: Ο Ουίλιαν που εκτός από το γκολ που πέτυχε ήταν με διαφορά ο καλύτερος ποδοσφαιριστής του Παναιτωλικού στην επίθεση. Ταλαιπωρούσε την αντίπαλη άμυνα σε κάθε επαφή του με τη μπάλα, ενώ με την ταχύτητά του έδειξε πως αν του δινόταν η ευκαιρία μπορούσε να χτυπήσει και στην κόντρα την Κέρκυρα. Πολύ καλός χειριστής της μπάλας και γενικότερα έβγαζε πάθος σε κάθε μονομαχία.

Η σφυρίχτρα: Μέτρια διαιτησία από τον κ. Τσαμούρη που έδειχνε εύκολα την κίτρινη κάρτα ακόμη και όταν δεν χρειαζόταν, εκνευρίζοντας τους ποδοσφαιριστές σε ένα εύκολο παιχνίδι χωρίς πολλές και σημαντικές αμφισβητούμενες φάσεις.

Οι πάγκοι: Αρκετά συντηρητικό κοουτσάρισμα από τον Τραϊανό Δέλλα, ίσως για πρώτη φορά σε τόσο μεγάλο βαθμό από όταν βρέθηκε στον πάγκο του Παναιτωλικού. Ο «Τίτορμος» αν και αμύνθηκε καλά είχε πρόβλημα στην δημιουργία των φάσεων και στάθηκε τυχερός στην κακή έξοδο του Γιαννακόπουλου για να προηγηθεί στο σκορ. Σε όλα τα παραπάνω υπάρχει το ελαφρυντικό της κακής κατάστασης του αγωνιστικού χώρου. Από την πλευρά του ο Γιάννης Μαντζουράκης έδειξε ότι γνωρίζει καλά τον Παναιτωλικό και παρά τις πολλές ελλείψεις παράταξε ένα σύνολο που έδειξε να έχει διαβάσει σωστά τον αντίπαλο και από ένα σημείο και έπειτα έδειχνε ότι μπορεί να κάνει τη ζημιά στα «καναρίνια», όμως τελικά δεν τα κατάφερε.

Η φάση: Το γκολ του Ουίλιαν στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ήταν καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα, καθώς έστειλε την ομάδα του με γκολ υπέρ της στα αποδυτήρια και πλήγωσε την ψυχολογία των φιλοξενούμενων που μέχρι εκείνο το σημείο είχαν πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Τελικά αυτό ήταν και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, κρίνοντας το αποτέλεσμα.

Ξεχώρισαν: Ο Νίκος Μαρινάκης για άλλη μία φορά ήταν εξαιρετικός στα ανασταλτικά του καθήκοντα, ως αριστερός μπακ που δεν είναι η φυσική του θέση. Αγωνιζόμενος με μυαλό και πάθος έδειχνε απροσπέλαστος, ενώ αρκετές φορές προσπάθησε να προωθηθεί και ο ίδιος για να βοηθήσει επιθετικά την ομάδα του. Επίσης εξαιρετικό παιχνίδι και από τον Άργκους στην δεύτερη μόλις εμφάνισή του με τη φανέλα του Παναιτωλικού, με καθοριστικές επεμβάσεις σε διάφορα σημεία της αναμέτρησης.

panetolikos-kerkira (38)

Το φιλμ του αγώνα:

Α’ Ημίχρονο
1’ Σουτ του Μοράρ ψηλά άουτ.
2’ Σέντρα-σουτ του Πάουλο απομάκρυνε με γροθιές ο Γιαννακόπουλος.
6’ Παράλληλη συρτή σέντρα-σουτ του Γεωργίου μπλόκαρε ο Κυριακίδης.
8’ Συρτό, δυνατό, μακρινό σουτ του Αρτυματά μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού.
9’ Κεφαλιά του Αντέντζο με τη μπάλα να περνά ψηλά άουτ.
10’ Κίτρινη κάρτα στον Πάουλο επειδή μπήκε χωρίς την άδεια του διαιτητή στον αγωνιστικό χώρο.
19’ Σουτ του Παμλίδη ψηλά άουτ.
21’ Κίτρινη κάρτα στον Κρητικό για σκληρό φάουλ στον Μάζουρεκ.
30’ Μακρινό δυνατό σουτ του Κρητικού και εξαιρετική απέκρουση του Κυριακίδη σε κόρνερ.
32’ Κίτρινη κάρτα στον Μιχάι για φάουλ στον Παμλίδη.
35’ Δυνατό σουτ του Ρόλε, ψηλά άουτ.
45+1’ ΓΚΟΛ 1-0 για τον Παναιτωλικό με τον Ουίλιαν, ο οποίος με κεφαλιά προ κενής εστίας έπειτα από πρώτη κεφαλιά του Μιχάι άνοιξε το σκορ για τα «καναρίνια».

Β’ Ημίχρονο
55’ Σουτ του Ρόλε έξω από τη μεγάλη περιοχή απέκρουσε σε κόρνερ ο Κυριακίδης.
59’ Κίτρινη κάρτα σε Κυριακίδη και Μυτίδη για μεταξύ τους διένεξη.
60’ Κίτρινη κάρτα στον Μοράρ γιατί στάθηκε μπροστά από τη μπάλα μετά από εκτέλεση φάουλ.
62’ Κίτρινη κάρτα στον Αντέτζο για μαρκάρισμα στον Ουίλιαν.
63’ Κίτρινη κάρτα στον Ουίλιαν για φάουλ στον Λέκοβιτς.
65’ Σουτ του Ουίλιαν από το ύψος της μεγάλης περιοχής απέκρουσε δύσκολα ο Γιαννακόπουλος.
76’ Κίτρινη κάρτα στον Μάζουρεκ για καθυστέρηση.
90+4’ Σέντρα σουτ του Μυτίδη από πλάγια αριστερά, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Κυριακίδης.