Ροή Ειδήσεων

Σε πρόωρες διακοπές ο Παναιτωλικός ηττήθηκε από τον Αστέρα Τρίπολης στο Αγρίνιο

06052018_paravatos_panetolikos_asteras_agrinio10406

Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν η ομάδα που ήθελε εξ’ αρχής τη νίκη στο Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό, κυνηγώντας την είσοδο στην πεντάδα και τα κατάφερε με τα γκολ του Ιγκλέσιας στο 24’ και του Μανιά στο 79’ (0-2).

Στο πρώτο ημίχρονο οι Αρκάδες ήταν σαφέστατα ανώτεροι από τους γηπεδούχους, έχοντας την κατοχή της μπάλας, την πρωτοβουλία των κινήσεων, τις φάσεις και φυσικά το μοναδικό γκολ του πρώτου 45λεπτου, όταν ο Ιγκλέσιας στο 24’ μετά από όμορφη σέντρα του Καλτσά με γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κυριακίδη. Ο Παναιτωλικός είχε την ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στη μοναδική του ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Μοράρ βρέθηκε απέναντι από τον Αθανασιάδη, όμως δεύτερος του έκλεισε το οπτικό του πεδίο και απέκρουσε το πλασέ του Ρουμάνου.

Στην επανάληψη τα «καναρίνια» ανέβασαν στροφές αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, καθώς έλλειπε τόσο η τελική πάσα όσο και το σουτ για να δημιουργήσει προϋποθέσεις ισοφάρισης. Επίσης τα πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου, ένα εκ των οποίων είχε ως αποτέλεσμα το δεύτερο γκολ του Αστέρα με τον Μανιά στο 79’ δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης στον Τραϊανό Δέλλα.

Agriniowebradio.gr: Ενημέρωση και μουσική όπως θα ήθελες ν΄ακούς

Πως παρατάχθηκαν οι ομάδες:

Ο Τραϊανός Δέλλας επέλεξε για τον Παναιτωλικό ένα σύστημα 4-2-3-1. Αναλυτικότερα επέλεξε τον Κυριακίδη στο τέρμα. Τους Μαρινάκη, Χαντάκια, Άργκους και Ρότσα στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά. Αμυντικούς μέσους τον Μπεχαράνο και τον Τσοκάνη. Μεσοεπιθετικά, δεξιά τον Ντίας, αριστερά τον Ρόσα και στο κέντρο τον Μάζουρεκ σε ελεύθερο ρόλο, πίσω από τον Μοράρ που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Για τον Αστέρα Τρίπολης ο Σάββας Παντελίδης επέλεξε επίσης το 4-2-3-1. Συγκεκριμένα, τον Αθανασιάδη κάτω από τα δοκάρια. Τους Κώτσιρα, Τριανταφυλλόπουλο, Σελίν και Γιαννούλη στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά. Αμυντικούς μέσους τον Ιγκλέσιας και τον Μουνάφο. Μεσοεπιθετικά, δεξιά τον Καλτσά, αριστερά τον Τσιλιανίδη και σε ελεύθερο ρόλο στον άξονα τον Τόνσο, ενώ στην επίθεση επέλεξε τον Μανιά.

panetolikos_asteras tripolis (4)

Συνοψίζοντας:

MVP: Ο Ματίας Ιγκλέσιας ήταν εξαιρετικός για τον Αστέρα Τρίπολης, μόνιμη πηγή κινδύνου σε κάθε στημένη φάση αλλά και σε κάθε προώθηση από τον άξονα, κατάφερε να σκοράρει στο 24’ βάζοντας μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενος, ενώ γενικότερα η παρουσία του στο χώρο του κέντρου ήταν καθοριστική για τους Αρκάδες.

Η σφυρίχτρα: Καλή διαιτησία σε ένα εύκολο παιχνίδι για τον κ. Σιδηρόπουλο, ο οποίος προσπάθησε να μη δείξει πολλές κίτρινες κάρτες και είχε κατά κύριο λόγο σωστές αποφάσεις σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Σωστή και η απόφαση της αποβολής του Μοράρ με δεύτερη κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Οι πάγκοι: Σε αντίθεση με το παιχνίδι με τη Λαμία όπου παρά το γεγονός ότι ο Παναιτωλικός ήταν αδιάφορος, κατάφερε να βγάλει ψυχή και πάθος στον αγωνιστικό χώρο για να πάρει το αποτέλεσμα, αυτό δεν φάνηκε στο παιχνίδι με τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Παναιτωλικός πέταξε ένα ολόκληρο 45λεπτο, ενώ και στο δεύτερο ημίχρονο όταν οι φιλοξενούμενοι έχοντας το υπέρ τους σκορ του έδωσαν περισσότερο χώρο, δεν κατάφερε να δημιουργήσει και αυτό είναι σίγουρα κάτι που θα πρέπει να αλλάξει ο Τραϊανός Δέλλας την επόμενη χρονιά, αν παραμείνει στο τιμόνι της ομάδας. Αντιθέτως όλα δούλεψαν «ρολόι» για τον Σάββα Παντελίδη με τους ποδοσφαιριστές του να εκτελούν τέλεια το πλάνο του Αστέρα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, αντιλαμβανόμενοι τη βαρύτητα της αναμέτρησης και παίρνοντας το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ξεκάθαρα νικητής ο δεύτερος.

Η φάση: Το 2ο γκολ του Αστέρα Τρίπολης με τον Μανιά να εκτελεί ιδανικά τον Κυριακίδη και ουσιαστικά να σφραγίζει τη νίκη για τους φιλοξενούμενος, μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Παναιτωλικό.

Ξεχώρισαν: Ο Μανιάς που αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνου για την εστία του Παναιτωλικού σε κάθε επαφή του με τη μπάλα, όπως και ο Τόνσο που προβλημάτισε ιδιαίτερα την άμυνα του Παναιτωλικού. Από τους γηπεδούχους οι μόνοι που διασώθηκαν ήταν ο Μαρινάκης και ο Χαντάκιας, οι οποίοι έβγαλαν πάθος και έδειξαν θέληση, σε αντίθεση με την πλειοψηφία των συμπαικτών τους.

panetolikos_asteras tripolis (5)

Το φιλμ του αγώνα:

Α’ Ημίχρονο

12’ Μακρινό σουτ του Μανιά με τη μπάλα να περνά λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Παναιτωλικού.

18’ Εκτέλεση φάουλ του Τσιλιανίδη από πλάγια αριστερά, απέκρουσε με γροθιές ο Κυριακίδης.

23’ Μακρινό συρτό σουτ του Τόνσο κόντραρε στο πόδι του Τσοκάνη και η μπάλα κατέληξε κόρνερ, ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Κυριακίδη.

24’ 0-1 για τον Αστέρα Τρίπολης με τον Ιγκλέσιας να σκοράρει με όμορφο γυριστό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, έπειτα από σέντρα του Καλτσά.

27’ Κίτρινη κάρτα στον Τόνσο για φάουλ στον Άργκους.

34’ Τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα να κάνει δύο τα τέρματά του μετά από σκάψιμο του Τόνσο και τη μπάλα να κυλά προς την εστία, όμως ο Ντίας πρόλαβε τον Μανιά πριν αυτός τη στείλει στα δίχτυα και παραχώρησε κόρνερ.

37’ Κίτρινη κάρτα στον Χαντάκια για διαμαρτυρία έπειτα από φάουλ πάνω στον Τόνσο.

40’ Κίτρινη κάρτα στον Άργκους για σκληρό μαρκάρισμα στον Τόνσο.

43’ Κίτρινη κάρτα στον Μπεχαράνο για φάουλ στον Μουνάφο.

44’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό να φέρει το παιχνίδι στα ίσια μετά από τετ-α-τετ του Μοράρ και πλασέ του Ρουμάνου που απέκρουσε ο Αθανασιάδης.

45’ Διπλή μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, όταν ο Μανιάς ντρίπλαρε τον Κυριακίδη και το σουτ που επιχείρησε προ κενής εστίας απέκρουσε στη γραμμή με το πόδι ο Χαντάκιας και στη συνέχεια δεύτερο σουτ προ κενής εστίας απέκρουσε λίγο πριν τη γραμμή και παραχώρησε κόρνερ ο Ρότσα.

panetolikos_asteras tripolis (6)

Β’ Ημίχρονο

54’ Κίτρινη κάρτα στον Μοράρ για φάουλ στον Ιγκλέσιας.

57’ Σουτ του Μάζουρεκ έξω από τη μεγάλη περιοχή με τη μπάλα να περνά άουτ.

61’ Κεφαλιά του Ιγκλέσιας μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσιλιανίδη με τη μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Αθανασιάδη και τον Σελίν να μην προλαβαίνει να τη στείλει στα δίχτυα έπειτα από άστοχη προβολή στο δεύτερο δοκάρι.

78’ Κίτρινη κάρτα στον Ιγκλέσιας για φάουλ στον Μάζουρεκ.

79’ 0-2 για τον Αστέρα Τρίπολης με τον Μανιά να πλασάρει εύστοχα μετά από εξαιρετική πάσα του Τόνσο.

90+3 Αποβολή για τον Μοράρ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για χτύπημα στον Τόνσο.