MundialΡοή Ειδήσεων

Την πάτησε από… «αετούς» η Σερβία!

Με γκολ των Τσάκα και Σακίρι, που δεν έχασαν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν σχηματίζοντας τον αλβανικό αετό, η Ελβετία «τούμπαρε» στο β’ ημίχρονο τη Σερβία επικρατώντας 2-1 και… πέταξε για πρόκριση.

Ένα σενάριο από τα πιο τρελά όνειρα των Ελβετών!

Η ομάδα του Πέτκοβιτς έμεινε πίσω στο σκορ μόλις από το 5’ κόντρα στη Σερβία με την κεφαλιά του Μίτροβιτς, αλλά στο β’ ημίχρονο εκτυλίχθηκε μια διαφορετική υπόθεση, που έφερε τους Ελβετού με μια σπουδαία νίκη με ανατροπή που ολοκληρώθηκε στο 90’

Μόλις στο 52’ ο Τσάκα με ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή «ζωγράφισε» τον Στοΐκοβιτς για το 1-1 και στο 90’ ο σκόρερ έγινε δημιουργός, δίνοντας το γκολ στον Σακίρι που σπάζοντας το οφσάιντ και φεύγοντας πίσω από το κέντρο, πλάσαρε για το 2-1.

Με αυτό το τρίποντο, η Ελβετία είναι μια ανάσα από την πρόκριση, αφού παίζει με την ασθενέστερη ομάδα του ομίλου, την Κόστα Ρίκα και θέλει απλά μια ισοπαλία ενώ την την ίδια ώρα, Βραζιλία και Σερβία, θα παίζουν έναν δικό τους τελικό για την πρόκρισή τους στους «16»,

Η βαθμολογία του 5ου ομίλου

inner

Το ματς

Τα δεδομένα του παιχνιδιού υπέρ της διαμόρφωσε με το… καλημέρα η Σερβία στην αναμέτρηση κόντρα στην Ελβετία, καθώς ο Μίτροβιτς όση γκίνια είχε στο ματς με την Κόστα Ρίκα, τόσο εύστοχος παρουσιάστηκε στον αποψινό αγώνα. Μόλις στο 5’, ο Μίτροβιτς έπιασε την κεφαλιά από την εκπληκτική σέντρα του Τάντιτς και η μπάλα «αναπαύθηκε» στην εστία του Σόμερ, παίρνοντας ψιλοκρεμαστή τροχιά.

Από την εξέλιξη αυτή, η Ελβετία παρουσιάστηκε φανερά επηρεασμένη και δεν μπορούσε να αναπτυχθεί ορθολογικά τη στιγμή που η Σερβία έφτανε με ευκολία στην αντίπαλη περιοχή και αν ο Τάντιτς ήταν πιο ακριβής στην τελική του προσπάθεια, ενδεχομένως η ομάδα του Κριστάγιτς να είχε βρει και δεύτερο γκολ.

Από τη συμπλήρωση των 30 λεπτών και μετά, η Ελβετία άρχισε να συνέρχεται και μάλιστα έχασε σπουδαία ευκαιρία, όταν ο Ζούμπερ με κάθετη πάσα βρήκε τον Σεφέροβιτς, αλλά ο τελευταίος από το ύψος της μικρής περιοχής νικήθηκε από τον Στοΐκοβιτς που απέκρουσε σε κόρνερ. Τελικά, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 1-0 και με τον Τάντιτς να χάνει ακόμα μια ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.