Πτώση για την ομάδα του Μεσολογγίου: Λαύριο-Χ. Τρικούπης 87-70

Το Λαύριο ξύπνησε μετά το 10΄ και έτσι κέρδισε με 87-70 εντός έδρας το Μεσολόγγι και συνεχίζει ακάθεκτο την ανοδική πορεία του (3 σερί νίκες), ενώ οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν την πτώση τους (έφτασαν τις 4 σερί ήττες)

Από το Λαύριο κορυφαίος ήταν ο Green (19π., 3ριμπ., 4ασ.), ενώ σπουδαίος ήταν και ο Σαχπατζίδης (16π., 7ριμπ., 1κοψ., αλλά και 5 λάθη).

Το ματς

Το Λαύριο με μπροστάρη τον Evans, που ήταν ασταμάτητος και έβαλε 9π. στο ξεκίνημα προηγήθηκε με 11-8 στο 5΄.07΄΄. Μέχρι το 8΄.17΄΄ (20-14) το Λαύριο έδειχνε να έχει ένα μικρό προβάδισμα, παρά το ότι ο Green είχε αρχίσει να… φορτώνει το καλάθι των γηπεδούχων. Στο τέλος του δεκαλέπτου, όμως, ο Green (12π. στην πρώτη περίοδο) ξαναβγήκε μπροστά. Αρχικά ο Χατζηνικόλας έβαλε ένα τρίποντο και μετά ο Αμερικανός με δυο μεγάλα σουτ (τρίποντο και δίποντο) έβαλε 5π. και οδήγησε το Μεσολόγγι σε ένα σερί 8-0 και έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 2π. στο 10΄(20-22).

Κρεσέντο του Carter

Στην 2η περίοδο έγινε μάχη και οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα.. Το Μεσολόγγι ήταν μπροστά στο σκορ με 32-33 στο 15΄.56΄΄ χωρίς πάντως, να έχει βοήθεια από τον Green, που… σίγησε στο δεύτερο δεκάλεπτο (έμεινε άποντος).

Εκεί ο Carter πήρε φωτιά. Εβαλε 7 σερί πόντους με ένα τρίποντο και δυο δίποντα και οδήγησε το Λαύριο σε ένα σερί 8-0 (39-33 στο 17΄.56΄΄), ενώ το Λαύριο πήρε μπροστά και με ένα επιμέρους σκορ 15-5 (από το 32-33 στο 15΄.56΄΄) πήρε προβάδισμα 9π. (47-38) στο 20΄.
Στο πρώτο μέρος το Λαύριο είχε καλά ποσοστά σε δίποντα (13/22 – 59%) και τρίποντα (41% – 5/12), είχε 13 ασίστ και μόλις 3 λάθη, ενώ πήρε 8π. από τα λάθη των φιλοξενουμένων και 24π. στο ζωγραφιστό.

Το Μεσολόγγι είχε 66% στα δίποντα (12/18), αλλά είχε 33% στα τρίποντα (4/12). Πήρε μεν τα ριμπάουντ με σκορ 18-16, αλλά είχε 8 λάθη (έναντι 10 ασίστ).

Ξέφυγε με 15π. το Λαύριο, απάντησε το Μεσολόγγι με Green

Στην 3η περίοδο το Λαύριο έκανε ένα επιμέρους σκορ 9-3 και προηγήθηκε με 15 πόντους (56-41 στο 25΄.41΄΄), ενώ οι φιλοξενούμενοι κόλλησαν και συνέχισαν να κάνουν πολλά λάθη (είχαν 6 συνολικά στην περίοδο αυτή).

Το Μεσολόγγι όμως, απάντησε στη συνέχεια, καθώς ο Green ξύπησε και πήρε τ΄ όπλο του. Οι φιλοξενούμενοι μπλόκαραν τους γηπεδούχους με το «ζον πρες» και την άμυνα χώρου που έπαιζαν, ενώ το Λαύριο έκανε λάθη (4 στην περίοδο αυτή) και ήταν άστοχο. Έτσι το Μεσολόγγι με τον Green να βάζει 7 σερί πόντους έκανε ένα σερί 9-0 και μείωσε στους 6 πόντους (56-50 στο 27΄.58΄΄).

Ξύπνησε το Λαύριο, αποβλήθηκε ο Green

Το Λαύριο ξύπνησε εκεί έτρεξε έβαλε τα σουτ έκανε ένα σερί 6-0 και πήρε πάλι διψήφια διαφορά (62-50) και σαν να μην έφτανε αυτό στο Μεσολόγγι, ο Green έκανε και δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ στα 0,8΄΄ πριν την λήξη της περιόδου (είχε κάνει άλλο ένα στο 31΄) και αποβλήθηκε.

Στην 4η περίοδο το Λαύριο κυριάρχησε στο παρκέ, καθώς η αποβολή του Green «γονάτισε» τους φιλοξενούμενους.

Το Λαύριο είχε συνέχεια μια σημαντική διαφορά που έφτασε και στους 18 πόντους (84-66 στο 37΄.52΄΄) και δεν έπεσε κάτω από τους 12 πόντους, και πήρε εύκολα τη νίκη.

Χωρίς Αγραβάνη, Mathis, που «τελειώνουν»

Το Μεσολόγγι παρατάχθηκε χωρίς τον Γιάννη Αγραβάνη, ο οποίος φέρεται να υπέπεσε σε πειθαρχικό παράπτωμα και όλα δείχνουν ότι πιθανότατα ο παίκτης (έχει έρθει στην ομάδα ως δανεικός από τον Προμηθέα) «τελειώνει» από τους «νεοφώτιστους».

Από το Μεσολόγγι έλειπε και ο Mathis και η ομάδα παρατάχθηκε έτσι με 5 ξένους στο παρκέ. Σενάρια ανέφεραν ότι ο Mathis δεν έπαιξε διότι ήδη έχει παρθεί απόφαση για την αντικατάστασή του.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 47-38, 62-50, 87-70.

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Carter 9 (1τριπ., 6ριμπ., 3ασ., 2κλεψ.), Evans 15 (1/4βολ., 7/10διπ., 7ριμπ.), Μουράτος 9 (2τριπ., 4ασ.), Diallo 9 (5ριμπ., 3ασ., 3κλεψ.), Cosey 8 (2τριπ., 6ασ.), Savage 3 (1), Γερομιχαλός 7 (1), Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 4.

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Ντίνος Καλαμπάκος): Green 19 (7/7βολ., 3/3διπ., 2/7τριπ., 3ριμπ., 4ασ., 1κλεψ.), Ferguson 3 (1τριπ., 3ριμπ., 3ασ.), Μοτσενίγος, Amardi 2, Brown 6 (8ριμπ.), Langford 13 (3/3βολ., 5/6διπ., 0/1τριπ., 6ριμπ., 2ασ.), Χονδρογιάννης, Ναούμης 3 (1), Σαχπατζίδης 16 (8/11διπ., 7ριμπ., 5λαθ.), Χατζηνικόλας 8 (2τριπ., 4ριμπ., 2ασ.), Γκράβας.