sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Προβλημάτισε στην πρεμιέρα ο Παναιτωλικός

Ηττήθηκε με σκορ 1-2 από τον Ατρόμητο στο Αγρίνιο

Ένας πολύ κακός Παναιτωλικός εμφανίστηκε το απόγευμα του Σαββάτου κόντρα στον Ατρόμητο για την πρεμιέρα της φετινής Super League. Σημαντικά προβλήματα στη δημιουργία φάσεων και αδυναμία σε σέντρες από τα άκρα και στατικές φάσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Τραϊανού Δέλλα ήταν αρκετά καλοί ανά διαστήματα και θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί, αν ο Μέγιερι δεν είχε πει όχι στο σουτ του Μανά. Παρόλα αυτά ο Ατρόμητος ήταν αυτός που σκόραρε πρώτος έπειτα από μία εκτέλεση φάουλ του Ούμπιντες και κεφαλιά του Κουλούρη. Τα «καναρίνια» ανέβασαν την απόδοσή τους και ισοφάρισαν έξι λεπτά αργότερα με απευθείας εκτέλεση πέναλτι του Μάζουρεκ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός δεν εμφανίστηκε ποτέ στο γήπεδο και για περισσότερα από 45 λεπτά (κανονική διάρκεια και καθυστερήσεις) δεν πραγματοποίησε ούτε μία ευκαιρία για γκολ, με τον Μέγιερι να απολαμβάνει ένα ήσυχο δεύτερο ημίχρονο στο οποίο δεν χρειάστηκε να επέμβει ούτε μία φορά.

Πως παρατάχθηκαν οι ομάδες:

Ο Τραϊανός Δέλλας επέλεξε για τον Παναιτωλικό ένα σύστημα 4-2-3-1. Αναλυτικότερα επέλεξε τον Κυριακίδη στο τέρμα. Τους Μαρινάκη, Μιχάι, Άργκους και Τσοκάνη στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά. Αμυντικούς μέσους τον Λιάβα και τον Έρικσον. Μεσοεπιθετικά, δεξιά τον Μανά, αριστερά τον Μάζουρεκ και στο κέντρο τον Πάουλο σε ελεύθερο ρόλο, πίσω από τον Ντίας που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Για τον Ατρόμητο ο Νταμίρ Κάναντι επέλεξε επίσης το 4-2-3-1. Συγκεκριμένα, τον Μέγιερι κάτω από τα δοκάρια. Τους Σάκιτς, Ρισβάνη, Χατζηισαΐα και Γιαννούλη στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά. Αμυντικούς μέσους τον Μπουσουλάτζιτς και τον Μάντσον. Μεσοεπιθετικά, δεξιά τον Ούμπιντες, αριστερά τον Μανούσο και σε ελεύθερο ρόλο στον άξονα τον Βασιλακάκη, ενώ στην επίθεση επέλεξε τον Κουλούρη.

Συνοψίζοντας:

MVP: Ο Ευθύμης Κουλούρης με τα δύο προσωπικά του τέρματα ήταν αναμφίβολα ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ που αγωνίζεται με τη μορφή δανεισμού στον Ατρόμητο μπορεί να μην εντυπωσίασε με τις ατομικές του ενέργειες, αλλά ήταν εκεί που έπρεπε, όταν έπρεπε, και εκτέλεσε ιδανικά με το κεφάλι και τις δύο φορές τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού.

Η σφυρίχτρα: Καλή διαιτησία για τον κ. Κομίνη ο οποίος πήρε σωστές αποφάσεις στις περισσότερες αμφισβητούμενες φάσεις, μοίρασε σωστά τις κάρτες όπου και όταν έπρεπε, με μοναδικό ερωτηματικό τη φάση του πέναλτι του Παναιτωλικού. Συγκεκριμένα, ο Ρισβάνης τράβηξε τη φανέλα και έριξε στον αγωνιστικό χώρο τον Μανά που βρισκόταν μόνος του μπροστά στον Μέγιερι, σε κοντινή απόσταση και έτοιμος να σουτάρει. Αυτό από μόνο του θα μπορούσε να είναι αρκετό για να δει την κόκκινη κάρτα ο αμυντικός του Ατρομήτου, ειδικά από τη στιγμή που εμφανέστατα δεν έχει πρόθεση να παίξει τη μπάλα.

Οι πάγκοι: Νικητής στη μάχη των πάγκων ο Νταμίρ Κάναντι που με τις αλλαγές του στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του. Σε γενικές γραμμές παρουσίασε ένα συμπαγές σύνολο που δεν θα δεχόταν εύκολα τέρμα και ήταν πολύ επικίνδυνο σε στατικές φάσεις και αντεπιθέσεις. Αντιθέτως ο Τραϊανός Δέλλας αν και παράταξε μία ομάδα που μπήκε καλά στο παιχνίδι, έχασε την αγωνιστική της ταυτότητα στο δεύτερο ημίχρονο. Επίσης φάνηκε πολύ η έλλειψη λύσεων από τον πάγκο στην επανάληψη, όταν οι αλλαγές του Ατρομήτου έκαναν τη διαφορά, σε αντίθεση με αυτές του Παναιτωλικού που δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα.

Η φάση: Το 2ο γκολ του Ατρομήτου με τον Κουλούρη να στοχεύει αρχικά το αριστερό δοκάρι του Κυριακίδη και τη μπάλα να αναπαύεται τελικά στα δίχτυα της εστίας, έπειτα από καταπληκτική σέντρα του Γιαννούλη από αριστερά. Ο Παναιτωλικός δεν ανέκαμψε ποτέ από τη συγκεκριμένη φάση και δεν βρήκε ποτέ την απάντηση στο δεύτερο γκολ του Ευθύμη Κουλούρη.

Ξεχώρισαν: Ο Μάντσον από τον Ατρόμητο ήταν εξαιρετικός, κυρίως στα ανασταλτικά του καθήκοντα. Επίσης πολύ καλός ήταν και ο δεξιός οπισθοφύλακας των φιλοξενούμενων, Σάκιτς, ο οποίος με τις προωθήσεις του απείλησε και την εστία του Κυριακίδη. Για τον Παναιτωλικό ξεχώρισε ο Μανά, ο οποίος ήταν εξαιρετικά δραστήριος επιθετικά και δημιούργησε πολλά προβλήματα για την άμυνα των Περιστεριωτών, όπως και ο Έρικσον, από τον οποίο περνούσε όλο το παιχνίδι των γηπεδούχων. Καλές εντυπώσεις στο ντεμπούτο του άφησε και ο 17χρονος Γιώργος Λιάβας.

Το φιλμ του αγώνα:

Α’ Ημίχρονο

2’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό να προηγηθεί από νωρίς με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάουλο που βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

7’ Όμορφη ατομική ενέργεια του Μανά από δεξιά, με τον Αργεντινό να πατάει περιοχή και να σουτάρει από καλή θέση, με τον Μέγιερι να αποκρούει σε κόρνερ.

18’ Κίτρινη κάρτα στον Ντίας για επικίνδυνο παιχνίδι στον Χατζηισαΐα.

22’ Σουτ του Μανούσου απέκρουσε ο Κυριακίδης.

24’ Κίτρινη κάρτα στον Μανά για μαρκάρισμα στον Γιαννούλη.

25’ Κίτρινη κάρτα στον Γιαννούλη για μαρκάρισμα στον Μανά.

27’ Σουτ του Λιάβα έξω από τη μεγάλη περιοχή, μπλόκαρε ο Μέγιερι.

32’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Σάκιτς να ανοίξει το σκορ, όμως το σουτ που επιχείρησε από πολύ καλή θέση μετά από γύρισμα του Γιαννούλη πέρασε ελάχιστα άουτ.

34’ Νέο καλό σουτ από τον Σάκιτς με τον Κυριακίδη να αποκρούει με γροθιές.

36’ 0-1 για τον Ατρόμητο με τον Κουλούρη να σκοράρει με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ούμπιντες.

41’ Ανατροπή του Μανά από τον Ρισβάνη και πέναλτι για τον Παναιτωλικό, με τον αμυντικό του Ατρομήτου να αντικρίζει την κίτρινη κάρτα.

42’ 1-1 για τον Παναιτωλικό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάζουρεκ στο κέντρο της εστίας.

46’ Κίτρινη κάρτα στον Μανούσο για μαρκάρισμα στον Ντίας.

Β’ Ημίχρονο

48’ Κεφαλιά του Βασιλακάκη έπειτα από σέντρα του Γιαννούλη, πέρασε ελάχιστα άουτ.

60’ Μεγάλο λάθος του Κυριακίδη που ουσιαστικά έστρωσε τη μπάλα στον Βασιλακάκη, με τον Μανούσο να είναι ο τελικός αποδέκτης της μπάλας, όμως το σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού.

65’ Μακρινό σουτ του Μάντσον, ελάχιστα άουτ.

69’ Σουτ του Μπρούνο από καλή θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή, έπειτα από πάσα του Μούγιακιτς, απέκρουσε ο Κυριακίδης.

72’ Κίτρινη κάρτα στον Μπουσουλάτζιτς για μαρκάρισμα στον Ντίας.

76’ 1-2 για τον Ατρόμητο ξανά με τον Κουλούρη, έπειτα από πανέμορφη σέντρα του Γιαννούλη από αριστερά και εξαιρετική κεφαλιά στο αριστερό δοκάρι και μέσα από τον επιθετικό των φιλοξενούμενων.

80’ Κίτρινη κάρτα στον Μάρκος Πάουλο για μαρκάρισμα στον Κουλούρη.

Συνθέσεις:

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μιχάι, Άργκους (87’ Μπελεβώνης), Τσοκάνης, Λιάβας (67’ Βασιλούδης), Έρικσον, Πάουλο, Μανά (84’ Βακράκος), Μάζουρεκ, Ντίας.

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μέγιερι, Σάκιτς, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Μπουσουλάτζιτς, Μάντσον, Βασιλακάκης, Ούμπιντες (66’ Μούγιακιτς), Μανούσος (66’ Μπρούνο), Κουλούρης (90’ Καρασαλίδης).

Διαιτητής: Γεώργιος Κομίνης (Θεσπρωτίας)
A’ βοηθός: Χρήστος Μπαλτάς (Αχαΐας)
Β’ βοηθός: Αθανάσιος Κόλλιας (Ηπείρου)
4ος Διαιτητής: Γεώργιος Τάσης (Ηπείρου)