Πήρε τον πρώτο του βαθμό ο Παναιτωλικός στη Λαμία (0-0)

Η Λαμία «χόρευε» στη βροχή, έχανε ευκαιρίες για γκολ, όμως ο Παναιτωλικός που έπαιξε για το Χ έφυγε από την πόλη της Φθιώτιδας με τον πρώτο του πόντο (0-0) στο πρωτάθλημα. Ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών για τους γηπεδούχους.
Σε ένα βαρύ τερέν από την έντονη βροχόπτωση η Λαμίας ξεκίνησε με πιο επιθετικό προσανατολισμό την αναμέτρηση και με την συμπλήρωση ενός λεπτού αγώνα έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ με τον Τιρόνε να πιάνει το σουτ και τον Γιαννακόπουλο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Η… απάντηση του Παναιτωλικού ήρθε στο 10ο λεπτό με τον Λουσέρο να χάνει τρομερή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ έπιασε την κεφαλιά αναγκάζοντας τον Βελλίδη να δείξει τα αντανακλαστικά του με τον έμπειρο πορτιέρε να αποσοβεί τον κίνδυνο διώχνοντας σε κόρνερ.

Μετά το αρχικό ξέσπασμα της Λαμίας, ο Παναιτωλικός ισορρόπησε το ματς έχοντας την κατοχή της μπάλας, όμως ο βαρύς αγωνιστικός χώρος δυσκόλευε τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων, με τους τερματοφύλακες να φωνάζουν «παρών» σε όσες ευκαιρίες παρουσιάστηκαν στους αντίπαλους επιθετικούς.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την Λαμία να χάνει μοναδική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ αφού σε γύρισμα του Μαρσιάλ η μπάλα κόλλησε στον αγωνιστικό χώρο, με τον Ρόμανιτς να γίνεται αποδέκτης της, όμως το ανοιχτό κοντρόλ του Σέρβου επιθετικού επέτρεψε στον Γιαννακόπουλο να βγει και να μπλοκάρει την μπάλα, προτού η φάση γίνει ακόμη πιο επικίνδυνη για τον Παναιτωλικό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία μπήκε αποφασισμένοι για να βρει το γκολ της νίκης και στο 62ο λεπτό έχασε μοναδική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν ο Βάντερσον έκανε δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή του Παναιτωλικού, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Γιαννακόπουλου.

Στην συνέχεια της φάσης ο Καραμάνος πήρε το… ριμπάουντ, σούταρε από πολύ κοντά αλλά ο Μαρσίαλ έδιωξε με σωτήριο τάκλιν, αποσοβώντας τον κίνδυνο για τον Παναιτωλικό, με την Λαμία να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή της στη συνέχεια ψάχνοντας το γκολ της νίκης.

Στο 72ο λεπτό οι Λαμιώτες έχασαν ακόμη μια απίθανη ευκαιρία με τον Ρόμανιτς να σεντράρει από τα αριστερά, τον Καραμάνο να πιάνει την κεφαλιά και τον Γιαννακόπουλο να αποκρούει εντυπωσιακά. Στην συνέχεια της φάσης, ο Τουράμ πήρε το ριμπάουντ και προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα άουτ!

Στο τέλος του ματς ο Παναιτωλικός πήγε να… κλέψει τη νίκη, με τον Αριγίμπι στο 88′ να κάνει ωραία ατομική ενέργεια, με το σουτ του να περνάει εκατοστά δίπλα από την αριστερή δοκό του Βελλίδη, στην τελευταία μεγάλη ευκαιρία της αναμέτρησης.

ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ

Με 5-4-1 παρέταξε την Λαμία ο Σωτήρης Αντωνίου, βλέποντας την ομάδα του να σπαταλά μοναδικές ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη απέναντι στον Παναιτωλικό σε ένα βαρύ αγωνιστικό τερέν, όμως σε αρκετές περιπτώσεις οι επιθετικοί της Λαμίας σπατάλησαν απίστευτες ευκαιρίες.

Ο Λουίς Κάστρο παρέταξε τον Παναιτωλικό με 4-2-3-1 έχοντας τον Μοράρ στην κορυφή της επίθεσης, με τον Πορτογάλο τεχνικό να βλέπει την ομάδα του να δυσκολεύεται απέναντι στην Λαμία, με τα αρνητικά αποτελέσματα να συνεχίζονται για την ομάδα του Αγρινίου.
HIGHLIGHTS
1’
H Λαμία ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι με τον Τιρόνε να βγαίνει απέναντι στον Γιαννακόπουλο αλλά ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού, έδιωξε σε κόρνερ.

10’
Ο Λουσέρο πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή μετά από κόρνερ, αλλά ο Βελλίδης έδειξε γρήγορα αντανακλαστικά απομακρύνοντας εκ νέου σε κόρνερ.

22’
O Δημούτσος μετά από ωραία συνεργασία με τον Τιρόνε βγήκε απέναντι στον Γιαννακόπουλο αλλά και πάλι ο πορτιέρε του Παναιτωλικού βγήκε νικητής.

28’
Ο Ρόμανιτς γύρισε μέσα στην περιοχή του Παναιτωλικού και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

36’
Ο Μοράρ έκανε το σουτ από μακριά η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Αντέτζο και κατέληξε κόρνερ.

44’
Ο Ρόμαντις εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μαρσίαλ αλλά ο Γιαννακόπουλος βγήκε γρήγορα στα πόδια του ποδοσφαιριστή της Λαμίς και μάζεψε τη μπάλα.

58’
Ο Καραμάνος έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή του Παναιτωλικού αλλά ο Γιαννακόπουλος μπλόκαρε σταθερά

62’
Δοκάρι για την Λαμία! Ο Βάντερσον έκανε του δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή του Παναιτωλικού, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Γιαννακόπουλου.

63’
Ο Καραμάνος πήρε το… ριμπάουντ μετά το δοκάρι του Βάντερσον, σούταρε από πολύ κοντά αλλά ο Μαρσίαλ έδιωξε με σωτήριο τάκλιν.

67’
Η Κεφαλιά του Αντέτζο μετά από την σέντρα του Βασιλόγιαννη, έφυγε ελάχιστα άουτ.

72’
Διπλή χαμένη ευκαιρία για την Λαμία με τον Καραμάνο να παίρνει κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή τον Γιαννακόπουλο να διώχνει ενστικτωδώς και τον Τουράμ να αστοχεί εξ επαφής.

74’
Ο Ρόμαντις βρέθηκε απέναντι στον Γιαννακόπουλο αλλά ο πορτιέρε του Παναιτωλικού είπε όχι στο πλασέ του Σέρβου.

87’
Ο Βασιλόγιαννης έκανε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή του Παναιτωλικού αλλά ο Γιαννακόπουλος ήταν και πάλι σε ετοιμότητα.

88’
Ο Αργίμπι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή της Λαμίας, με την μπάλα να καταλήγει δίπλα από την εστία του Βελλίδη.