Πρωταθλήτρια Αιτωλοακαρνανίας Κ16 η ΑΕΜ για τη σεζόν 2018-19

Πρωταθλήτρια Αιτωλοακαρνανίας 2018-2019 αναδείχθηκε το βράδυ του Σαββάτου η Κ16 της ΑΕ Μεσολογγίου μετά τα ισόπαλο 2-2 στον τελικό του πρωταθλήματος απέναντι στις Ελπίδες Αγρινίου.

Η ομάδα του Μεσολογγίου που τερμάτισε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με διάφορα 3 βαθμών από τις Ελπίδες στο μίνι πρωτάθλημα των play – offs αγωνιζόταν στον τελικό για δυο αποτελέσματα (νίκη – ισοπαλία), με την ομάδα του Αγρινίου να θέλει μόνο την νίκη.

Στο 17΄η ΑΕΜ θα πάρει κεφάλι στο σκορ, χάρη σε πλασέ από πλάγια θέση του Λούζι ο οποίος θα εκμεταλλευτή την ανδράκια της άμυνα και την άστοχη εξόδου του Κραβαρίτη κάνοντας το 1-0.

Οκτώ λεπτά αργότερα και το 25΄ η ομάδα του Αγρινίου με πλασέ του Τσουμάνη θα φέρει το παιχνίδι στα ίσια 1-1.

Δυο λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου και το 38΄η ομάδα του Μεσολογγίου θα πάρει εκ νέου κεφάλι στο σκορ όταν ο Λούζι θα βρει υπέροχα με πασά στην πλάτη της άμυνας των Ελπίδων Ξηρό και αυτός απέναντι από τον Κραβαρίτη με ψηλοκρεμαστό πλασέ θα κάνει το 2-1.

Στο 66΄οι φιλοξενούμενοι θα φέρουν και πάλι το παιχνίδι στα ίσια με πολύ ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ του Ντζάλα το οποίο θα καταλήξει στο αριστερό παραθυράκι της εστία του ανήμπορου να αντιδράσει παρά την προσπάθεια Καρκαλή κάνοντας το 2-2.

Όπως γίνεται αντιληπτό τα υπόλοιπα εναπομείναντα λεπτά θα είναι άκρως συναρπαστικά με τις δυο ομάδες να δημιουργού φάσεις μπροστά στις δυο εστίες χωρίς όμως να σημειώνετε κάποιο τέρμα.

Το τελευταίο σφύριγμα του κ. Προβίδα να βρει τους μικρούς κανονιέρηδες να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Αρκετός ο κόσμος τόσο από το Μεσολόγγι αλλά και το Αγρίνιο που βρέθηκε στο ενωσιακό γήπεδο Μεσολογγίου ώστε να παρακολουθεί τον τελικό ανάμεσα στις δυο ομάδες, παρουσία του προέδρου και του Α΄ Αντιπροέδρου της ΕΠΣΑ κ.κ Παπαχρήστου και Βισβίκη, καθώς και μελών του διοικητικού συμβούλιου της ένωσης.

Διαιτητές της αναμέτρησης οι κ.κ Προβίδας, Πατρόπουλος και Παναγιωτόπουλος.

Νοσηλεύτρια η κ.α Χαβαλίνα.

ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (Γιώργος Πετσίνης): Καρκαλής, Μπραζιώτης, Κουμπαρούλης, Κωνστανστακόπουλος, Αναστασίου, Μάντης, Ξηρός (82΄Καλαμάκης), Καραπάνος (78΄Ράπτης), Κουτσουμπίνας (41΄Ναστο), Λούζι, Τόγιας,

ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΓΡΙΝΙΟΥ: Κραβαρίτης (50΄Καλτσης), Λιατσος (62΄Τουρλίδας), Σαράκης (67΄Καραπάνος), Λώλος, Γραμμενόπουλος, Χρήστου, Μπιτσώρης, Ντζάλας, Ντουβαλης (78΄Μακρυγιάννης), Τσουμάνης (53΄Κοντογιάννης), Καβαλλάρης.