sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Έβαλε δύσκολα στον πρωταθλητή ΠΑΟΚ

Σε μια καυτή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλαθλοι και των δύο ομάδων, Παναιτωλικός και ΠΑΟΚ διασταύρωσαν τα «ξίφη» τους με στόχο τη νίκη.

Ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ, με ένα από τα μεγαλύτερα μπάτζετ της Ελλάδος, ήθελε τη νίκη αφενός να διατηρήσει ή και να αυξήσει τη διαφορά από τον δεύτερο Ολυμπιακό, αφετέρου τουλάχιστον να μην ηττηθεί γιατί η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει ένα επιπλέον στόχο να κατακτήσει το πρωτάθλημα αήττητος.

Το «κλουβί» για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα ήταν σχεδόν γεμάτο και σ’ αυτό συνηγόρησε η παρουσία 700 και πλέον φιλάθλων του ΠΑΟΚ. Ο Παναιτωλικός δεν φοβήθηκε τον μεγάλο αντίπαλό του κι αυτό φάνηκε από το πρώτο ημίχρονο που έπαιξε πανέξυπνα δίνοντας χώρο στον ΠΑΟΚ, αλλά ήταν αυτός που έχασε τη μεγάλη ευκαιρία στο 11΄ να προηγηθεί στο σκορ με τον Πάολο.

Η επανάληψη ήταν όλη η ουσία του αγώνα και κυρίως το τέταρτο από το 55΄ έως το 70΄και στο οποίο σημειώθηκαν και τα τρία γκολ. Ο Παναιτωλικός ευτύχησε να προηγηθεί με τον Μπαϊροβιτς στο 55΄ αλλά ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, Βιερίνια, με ένα ασύλληπτο σουτ έκανε το 1-1 και πλέον όλα άλλαξαν. Ο Παναιτωλικός ολιγώρησε και φάνηκε ανήμπορος να σταματήσει το σφυροκόπημα των φιλοξενούμενων που σημείωσαν και δεύτερο γκολ με τον Μάτος από κόρνερ.

Συμπερασματικά ο Παναιτωλικός έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ και θα μπορούσε να πάρει κάτι από αυτό το παιχνίδι αν ήταν σε εγρήγορση καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ωστόσο αυτό δεν μπορούσε να γίνει καθώς οι νεαροί παίχτες του κάμφηκαν από την απειρία τους.

Η διάταξη του Παναιτωλικού

Κάτω από τα δοκάρια θα καθίσει ο Γιαννακόπουλος, από δεξιά ο Μαρινάκης, αριστερά ο Αμαράλ, στο κέντρο της άμυνας ο Μαλής και Μιχάι, στον άξονα ο Πάολο και Τσιγγάρας, στις πτέρυγες οι Μανά και Ντίας. Στην κορυφή της επίθεσης ο Μπαϊροβιτς και πίσω του ο Μάζουρεκ. Σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι τρεις οι αλλαγές για τον τεχνικό του Παναιτωλικού.  Ο Μαλής στη θέση του τραυματία Άργκους, ο Ντίας στου Ουίλιαν και ο Πάολο στου ανέτοιμου Λουσέρου. Ο Λουσέρο πήρε τη θέση του Τσιγγάρα και ο Τσοκάνης του Ντίας με τον Αμαράλ να προωθείτε στα χαφ.

Ο ΠΑΟΚ την φλύαρη υπεροχή ο Πάολο τη μεγάλη ευκαιρία

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να έχει μια ελαφρά πρωτοβουλία χωρίς ωστόσο να απειλήσει την εστία του Γιαννακόπουλου.  Ο Παναιτωλικός ήταν ιδιαίτερα προσεκτικός στην άμυνά του, ενώ προσπάθησε με αντεπιθέσεις να απειλήσει την εστία του ΠΑΟΚ. Σε μια από αυτές παραλίγο να ανοίξει το σκορ στο 11΄ με τον Πάολο.

Μετά το 20ο ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού αλλά η καλή αμυντική λειτουργία του Παναιτωλικού απέτρεπε κάθε επιθετική προσπάθεια του ΠΑΟΚ. Ο τεχνικός του Παναιτωλικού έστησε την ομάδα του ιδανικά, κλείνοντας όλους τους χώρους προς την εστία του Γιαννακόπουλου. Έτσι ο Δικέφαλος του Βορρά ήταν ακίνδυνος επιθετικά, έχοντας μόνο τη φλύαρη υπεροχή, χωρίς να δημιουργήσει ευκαιρία μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Σ ‘ ένα τρίλεπτο την πλήρη ανατροπή ο ΠΑΟΚ.

Στο ίδιο μοτίβο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή της μπάλας  και τον Παναιτωλικό να προβάλει σθεναρή αντίσταση  και να βγαίνει με αξιώσεις στην επίθεση.

Ο Παναιτωλικός σε μια αντεπίθεσή του κέρδισε πέναλτι με τον Ντίας και το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Μπαϊροβιτς. Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια έκλεισε στα καρέ του Γιαννακόπουλο τον Παναιτωλικό και ισοφάρισε με ένα καταπληκτικό γκολ του Βιερίνια. Οι γηπεδούχοι έδειχναν σαστισμένοι και το πλήρωσαν με ένα δεύτερο γκολ, τρία λεπτά αργότερα από το πρώτο. Η πλάστιγγα πλέον έγειρε προς την πλευρά του Δικέφαλου. Μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού ο ΠΑΟΚ έκανε σωστή διαχείριση και πήρε τη νίκη τον οποίο φέρνει ακόμη πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου.

Η ροή του αγώνα

11΄κόρνερ του Μάζουρεκ ο Πάολο με κοντινή κεφαλιά ανάγκασε τον Πασχαλάκη να επέμβει εξαιρετικά.

23΄ φάουλ του Μάζουρεκ ο Πασχαλάκης μπλόκαρε μπάλα.

54΄ πέναλτι για τον Παναιτωλικό. Ο Κρέσπο γκρέμισε τον Ντίας με τον διαιτητή να καταλογίζει την παράβαση. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Μπαϊροβιτς κάνοντας το 1-0(4ο γκολ για τον Σουηδό).

64΄ 1-1 με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Βιερίνια ισοφαρίζει το παιχνίδι.

67΄ 1-2 κόρνερ του Βιερίνια ο Μάτος με κεφαλιά παραβίασε την εστία του Γιαννακόπουλου.

70΄ φάουλ του Μπίσερβαρ ο Βαρέλα από κοντά νικήθηκε από τον Γιαννακόπουλο.

81΄  σέντρα του Μπίσερβαρ ο Άκπομ την κεφαλιά μόλις άουτ.